akné v těhotenství
Shutterstock

Mnoho žen se během těhotenství potýká s akné. Nejčastěji se vyskytuje v prvním a druhém trimestru. Na vině jsou pravděpodobně zvýšené hladiny hormonů, zvané androgeny, čímž se zvětšují kožní žlázy a produkce více kožního mazu. Tento maz následně ucpává póry a vede k množení bakteriím, vzniku zánětů a pupínků. Zajímá vás, jak akné v těhotenství léčit?

Akné v těhotenství

Často se těhotným ženám říká, že celé jen září, ale pro mnohé to může jen znamenat zvýšený lesk pleti v důsledku větší produkce kožního mazu a akné. Dokonce i u žen, které ho neměly celé roky. Neexistuje přesný původce, kterého byste mohly vinit za akné během těhotenství, nicméně dermatologové se domnívají, že tyto pupínky jsou způsobeny stejným důvodem, jako během dospívání, čili hormony.

Akné v těhotenství je tedy poměrně běžné a v některých případech může být i těžké. Nejčastěji se objevuje v prvním nebo druhém trimestru těhotenství. Léčba akné, když jste těhotné, může být složitá. To proto, že mnoho léků, na předpis i volně prodejných, je spojeno s vysokým rizikem vrozených vad. Měly byste se tedy vyhýbat jakýmkoli lékům, které i minimálně mohou uškodit vašemu dítěti.

Proč v těhotenství vzniká akné?

Hlavní příčinou akné, když jste těhotné, je zvýšená hladina hormonů v prvním trimestru. Zvýšení hladiny hormonů nazývaných androgeny může způsobit, že žlázy ve vaší kůži rostou a produkují více kožního mazu, neboli mastnou voskovou látku na povrchu pokožky. Tento nadbytečný olej může ucpávat póry a vést k množení bakterií, zánětům a pupínkům.

Ženy, které jsou náchylné ke změnám pleti během menstruace, mají větší pravděpodobnost těhotenského akné. Naštěstí je těhotenské i poporodní akné většinou dočasné. Pravděpodobně odezní, jakmile se vaše hormony vrátí do normálu. Pokud se u vás během prvního trimestru akné neobjeví, je o dost méně pravděpodobné, že se během druhého nebo třetího trimestru objeví neobvyklé vyrážky.

Shutterstock

Péče o pokožku a akné v těhotenství

Změny životního stylu jsou v tomto období vaší nejlepší volbou. Mnoho konvenčních léčebných postupů používaných k odstranění akné je totiž během těhotenství zakázáno. Místo toho se zaměřte nejprve na péči o svou pleť a o sebe celkově. V první řadě to nepřehánějte s čištěním pleti. Přílišné mytí pokožky odstraňuje její přirozenou vlhkost. To pak může zvýšit produkci mazu a budete náchylnější k pupínkům.

Jak čistit pleť?

Velmi horká voda může také vysušit pokožku, proto zvolte spíše vlažnou vodu. Ráno, večer a po silném pocení používejte jemný čisticí prostředek bez mýdla v kombinaci se studenou nebo vlažnou vodou. Vyhýbejte se také přílišnému drhnutí a zaměřte se spíše na jemný peeling.

Použijte ruce nebo měkkou žínku jemným tlakem a krouživými pohyby čistěte pokožku. Důkladně očistěte a opláchněte. Pokožku následně jemně osušte a poté naneste jemný hydratační krém bez obsahu oleje.

Zásady pro zlepšení kvality pleti

Péče o pleť v těhotenství nemusí být náročná. Zde je několik osvědčených postupů, které pomohou vaší pleti zůstat krásná, zářivá a bez akné:

 • Vřídky po akné neškrábejte ani nemačkejte. To může zvýšit podráždění a způsobit jizvy.
 • Udržujte svou pokožku hydratovanou pravidelným pitím čišté vody. Vyhněte se syceným nápojům a přílišnému množství kofeinu.
 • Jezte výživnou stravu s čerstvým ovocem a zeleninou, libovými zdroji bílkovin a zdravými tuky, jako je avokádo a ořechy. Vyhněte se rafinovaným cukrům a průmyslově zpracovaným potravinám.
 • Dopřejte si čas na odpočinek a relaxaci. Stres a únava mohou vyvolat výsev akné.
 • Často měňte povlaky na polštáře a ručníky.
 • Nedotýkejte se během dne obličeje, čímž na něj můžete zanést bakterie.
 • Pravidelně si myjte vlasy, zvláště pokud jsou mastné, a snažte se je udržovat mimo obličej.
 • Pokud nosíte make-up, používejte produkty bez obsahu oleje označené jako „nekomedogenní“. Před spaním se vždy odličte a vyčistěte pleť.
 • Před použitím volně prodejných léků se vždy poraďte se svým lékařem. Některé složky v běžných produktech péče o pleť, nemusí být během těhotenství bezpečné.
 • Zvyšte svůj příjem vitamínu A, který pomáhá udržovat zdravou pokožku, prostřednictvím potravin, jako je mléko, ryby, vejce a mrkev. Vyhněte se však doplňkům a produktům s vitamínem A. Přílišné množství může dítěti uškodit.

Přírodní léčba akné

Jelikož v tuto chvíli není možné sáhnout po lécích k léčbě akné, můžete zkusit alternativní přírodní léčbu, kterou ošetříte vaši aknózní pleť a která je pro vás a vaše dítě bezpečná.

Jablečný ocet

Shutterstock

Jeden díl surového, nefiltrovaného jablečného octa smíchejte se třemi díly destilované vody. To vytvoří toner, který je bohatý na přirozeně se vyskytující enzymy a alfa-hydroxykyseliny. Namočte vatový tampon do zředěné směsi jablečného octa a naneste na pokožku, aby absorbovala mastnotu. Je důležité vždy zředit jablečný ocet destilovanou vodou.

Na pokožku nepoužívejte neředěný ocet, protože je velmi kyselý a může pokožku dost podráždit. Pokud dojde k nadměrné suchosti, je třeba tuto léčbu přerušit. Ačkoli neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by podpořily většinu tvrzení o jablečném octu, teoreticky jeho vlastnosti potenciálně mohou poskytnout pokožce následující výhody:

 • Exfoliuje: Kyselina jablečná funguje dobře na pokožce náchylné k akné, protože jemně čistí ucpané póry a odstraňuje bakterie.
 • Zlepšuje hyperpigmentaci: kyselina jablečná v jablečném octu může pomoci odstranit jakékoli problémy s hyperpigmentací, jako jsou tmavé skvrny.
 • Může předcházet určitým kožním onemocněním a léčit je: Díky antimikrobiálním a antibakteriálním vlastnostem může jablečný ocet pomoci předcházet některým kožním infekcím, včetně těch vyvolaných spálením od slunce.

Jedlá soda

Jedlá soda může pomoci snížit výskyt akné a pomoci vyléčit zánět kůže díky svým protizánětlivým a antiseptickým vlastnostem. Jedlá soda sice vysušuje olej na vaší pokožce a podporuje hojení, ale zdravotníci ji příliš nedoporučují, protože může podráždit pokožku a odstranit důležité ochranné oleje. Mohla by být tedy nejlépe použita jako bodová léčba při vyrážkách.

Nejprve smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody s 1 polévkovou lžící vody. Aplikujte na jednotlivé pupínky, ne na celý obličej, ani celé tělo. Před umytím nechte nejprve uschnout. Protože může vysušovat pokožku, ihned poté aplikujte hydratační krém, který pomůže předejít vysušení pokožky a napjatosti.

Kdykoli používáte jedlou sodu jako produkt péče o pleť, otevřete čerstvé balení. Jedlá soda z již otevřeného balíčku může být kontaminována jinými látkami, které mohou poškodit pokožku.

Citrusové ovoce

V citrusovém ovoci, jako jsou citrony a limetky, se nachází alfa hydroxykyselina, podobně jako v jablečném octu. Když se šťáva z citronu nebo limetky nanese na vaši pokožku, pomáhá uvolnit ucpané póry a zbavit se odumřelých kožních buněk.

Shutterstock

Díky těmto adstringentním a antibakteriálním vlastnostem je účinná jako exfoliant. Vymačkejte šťávu z citronu nebo limetky a aplikujte přímo na místa pomocí vatového tamponu. Nechte působit 10 minut nebo do zaschnutí a poté opláchněte studenou vodou.

Kokosový olej

Hydratace je důležitým krokem k udržení zdravé pokožky. Je to proto, že pleť potřebuje dostatečnou vlhkost, aby mohla bojovat s infekcí a správně se hojit. Výzkumy ukázaly, že aplikace kokosového oleje na pokožku může pomoci zmírnit suchou pokožku a zároveň bojovat proti bakteriím.

Studie také ukazují, že použití kokosového oleje jako hydratační péči je stejně účinné nebo účinnější než použití minerálního oleje. Kromě toho může kokosový olej pomoci léčit vaši pokožku a zabránit jejímu zjizvení. V jedné studii také výzkumníci zaznamenaly méně zánětů a zvýšenou produkci kolagenu, hlavní složky kůže, která podporuje hojení ran.

Kokosový olej má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Je také uklidňující pro pokožku a velmi snadno se vstřebává. Před spaním zkuste nanést místo hydratačního krému panenský kokosový olej.

Jaké produkty jsou během těhotenství nevhodné?

Mnoho krémů a léků, které se obvykle používají k odstranění akné, obsahují přísady, které by mohly potenciálně poškodit vaše rostoucí dítě, takže byste se jim raději měly vyhnout. Produkty proti akné, které je třeba vyřadit během těhotenství, zahrnují:

 • Retinoidy. Těžké akné u dospělých se někdy řeší silnými produkty, jako je Retin-A a další topické retinoidy, jako tretinoin, tazaroten a adapalen. To vše je zcela zakázáno, dokud neporodíte a nepřestanete kojit, protože se mohou vstřebat kůží do vašeho krevního oběhu a také vašeho mateřského mléka.
 • Doxycyklin a minocyklin. To jsou další jednoznačné „ne“, protože jejich použití během těhotenství může negativně ovlivnit vaše dítě. Ve skutečnosti je nejlepší se během těhotenství vyhnout prakticky všem perorálním lékům na akné. Výjimečně perorální erytromycin může být bezpečně předepsán pro těžké akné.
 • Orální isotretinoin. Představuje riziko vrozených vad, předčasného porodu nebo potratu.

Trápilo vás v pubertě akné či jiné kožní problémy, nebo máte bezproblémovou pokožku? Podělte se s námi do komentáře.

Předchozí článekOvulační test může určit, kdy máte největší šanci otěhotnět. Víte, jak funguje?
Další článekVztah učitele s žáky ovlivňuje, jak moc se děti zapojí do výuky. Víte, v čem je tento vztah unikátní?