Shutterstock

Angína je jinými slovy zánět mandlí. Mandle jsou dvě lymfatické uzliny umístěné na každé straně zadní části krku, které fungují jako obranný mechanismus a pomáhají chránit lidské tělo před infekcí. Kvůli tomu ovšem bývají náchylnější vůči těmto bacilům, čímž dochází k jejich zanícení. Víte, jak angínu rozpoznat a jak ji správně léčit?

Co je angína?

Angína je zánět mandlí, což jsou dva oválných tkáňovité polštářky v zadní části krku. Každá mandle se nachází na jiné straně. Typické příznaky angíny zahrnují oteklé mandle, bolest v krku, potíže s polykáním a citlivé lymfatické uzliny po stranách krku. Mandle bývají potaženy bílým až nažloutlým povlakem.

Běžně angínu způsobují bakterie, proto se onemocnění nazývá také streptokoková angína, případně viry. Zánět mandlí je častý u dětí všech věkových kategorií, zejména pak od 5 do 15 let, a často se projevuje, když jsou děti nachlazené, mají rýmu a kašel.

Jak angínu rozpoznat?

Jedním z nejčastějších příznaků zánětu mandlí je bolest v krku, která znesnadňuje polykání. Kromě bolesti nemocný často mívá zvýšenou teplotu a zduřelé mandle. Pro rodiče může být někdy těžké poznat, kdy je bolest v krku vašeho potomka známkou právě této nemoci. Pokud má vaše dítě angínu, můžete to poznat podle následujících symptomů.

Shutterstock

  • Bolest v krku
  • Potíže s polykáním
  • Citlivé lymfatické uzliny
  • Bílý až nažloutlý potah na mandlích
  • Bolest v uších
  • Horečka
  • Pustuly na mandlích
  • Zácpa nebo rýma
  • Kašel
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Bolest hlavy
  • Bolest svalů a celková únava

Co angínu způsobuje?

Zánět mandlí může být způsoben virem nebo bakteriální infekcí. Pokud je angína původu virového, často jsou na vině viry, které způsobují běžné nachlazení. Mezi ně patří například rinoviry. V takovém případě mohou příznaky zahrnovat kašel nebo ucpaný nos. Je-li angína původu bakteriálního, nejčastěji jsou na vině streptokokové bakterie, ale mohou ji způsobit i jiné bakterie. Bakteriální zánět mandlí je častější u dětí ve věku od 5 do 15 let.

Mandle představují první fázi obrany proti nemocem. Produkují bílé krvinky, které následně umožňují tělu bojovat s infekcí. Mandle tedy pomáhají bojovat proti bakteriím a virům, které se do vašeho těla dostávají ústy a nosem. Bohužel i z tohoto důvodu jsou mandle náchylnější k infekci od těchto bacilů.

Zánět mandlí se tedy může rozvinout, pokud někdo s infekcí v blízkosti dítěte kašle nebo kýchá a ono pak tyto kapičky s bacily dýchá. Pokud se dotkne kontaminovaného předmětu, jako je například hračka, a poté se dotkne nosu nebo úst, může se také nakazit.

Jaká je inkubační doba a jak dlouho je dítě infekční?

Obvykle trvá 2 až 4 dny, než se projeví první příznaky poté, co jste byli vy nebo váš potomek vystaveni nemocnému člověku. Pokud máte vy nebo váš potomek angínu, můžete být nakažliví 24 až 48 hodin před tím, než se objeví jakékoli příznaky.

Shutterstock

V případě virového onemocnění můžete šířit nemoc, dokud nebudete uzdraveni. Pokud vy nebo vaše dítě užívá antibiotika na bakteriální angínu, měli byste přestat být nakažliví již 24 hodin po podání první dávky.

Komu angína nejčastěji hrozí?

Děti trpí zánětem mandlí zpravidla častěji než dospělí. Děti ve věku od 5 do 15 let mají větší pravděpodobnost, že dostanou angínu způsobenou bakteriální infekcí. Zánět mandlí způsobený virovými infekcemi je potom četnější u velmi malých dětí. Vyššímu riziku onemocnění jsou vystaveni dále také starší lidé.

Je to z důvodu, že děti tráví více času s jinými dětmi jejich věku ve školce či ve škole, takže mohou snadno šířit infekce, které způsobují angínu. Dospělí, kteří tráví hodně času v blízkosti malých dětí, mezi něž patří například učitelé, ale i samotní rodiče, mohou mít také větší pravděpodobnost, že se bacily způsobujícími zánět mandlí nakazí.

Jak angínu léčit?

Angína dnes už patří mezi běžná onemocnění, ale pokud nebude správně léčena, mohou nastat zdravotní komplikace. Přechozená angína může mít zdravotní následky, jako je například revmatické poškození srdce či kloubů. Jestliže tedy u vašeho dítěte zaznamenáte výše uvedené příznaky, neváhejte navštívit svého pediatra. Následná léčba obvykle závisí na příčině infekce.

Mírný případ angíny nutně nevyžaduje léčbu, tedy pokud ji způsobí virus, jako je nachlazení. Léčba závažnějších případů zánětu mandlí typicky zahrnuje antibiotika, případně i odběr mandlí. Lékaře byste měli tedy vyhledat vždy, když má vaše dítě:

  • Vysokou horečku
  • Bolesti svalů
  • Zduřelé mandle
  • Bolest v krku, která po 2 dnech nezmizí

Lékař nejprve zkontroluje hrdlo a může zahrnout kultivaci krku, aby zjistil, zda je příčinou bakteriální infekce. Pokud lékař určí, že příčina je bakteriálního původu, jako je streptokok, předepíše vašemu dítěti antibiotika. Pokud by byla infekce virová, antibiotika nepomohou. Je-li bolest nesnesitelná, lékař vám může také předepsat pastilky či léky na tlumení bolesti.

Shutterstock

Menším dětem se předepisují antibiotika formou sirupu, větší děti pak obvykle dostávají tablety. Je však důležité vždy dobrat celé balení léčiva i poté, co příznaky nemoci odezní. Pokud by totiž některé bakterie v těle přežily, staly by se odolnějšími vůči dalšímu užití antibiotik, čímž by se celá následná léčba komplikovala.

Období rekonvalescence

Po dobu léčby je důležité dodržovat klidový režim, aby organismus nabral dostatek energie a s infekcí se rychleji vypořádal. A to alespoň po dobu 7 až 14 dní. Přestože se dítě může cítit už zcela zdravé, organismus stále zůstává oslaben a jeho energetické rezervy jsou minimální. Dbejte také na to, aby měl váš potomek dostatečný přísun tekutin, které nejsou slazené, a zůstal tak dostatečně hydratován. Kromě vody můžete podávat čaje nebo také vývar.

Kdy je potřeba odstranit krční mandle?

Odstranění krčních mandlí představuje krajní řešení léčby angíny, a to v případě, že se infekce opakuje čtyři a vícekrát do roka, a dochází k tvorbě čepů a nadměrnému hnisání. Operace může také zmírnit problémy s dýcháním nebo problémy s polykáním, které mohou být důsledkem angíny. V současné době se však tento zákrok doporučuje jen v nejnutnějších případech. Po zákroku je obvykle možné jít domů ve stejný den operace, ale úplné zotavení bude trvat 1 až 2 týdny.

Trpí vaše dítě opakovanými angínami, nebo patříte mezi šťastlivce a doposud jste s tímto onemocněním nemuseli bojovat? Napište nám své zkušenosti do komentáře.

Předchozí článekJak mluvit s dětmi o smrti? Vyjadřujte se jednoduše a vyhněte se eufemismům
Další článekJak řešit problémy v rodině? Přiznejte si, že existují a naslouchejte si