Jakmile se vám narodí miminko, musíte se postarat o to, aby pro něj váš domov byl bezpečným místem a to zejména tehdy, jakmile začne lézt a objevovat vše, co se ve vašem bytě nachází. Děti totiž nebezpečí nechápou. A jak rostou, jsou čím dál více zvědavé. Kvůli bezpečnosti možná budete muset změnit některé věci ve svém domě, abyste se ujistili, že se vaše ratolest nezraní. Víte, na co si dát pozor?
Proč neopomenout bezpečnost v domově?
Příchod miminka znamená, že se musíte na svůj domov podívat ve zcela novém světle. Malé děti jsou přirozeně zvědavé a vy budete muset posoudit, zda ve vašem domově na děti nečíhá nebezpečí. Hlavními příčinami smrtelných nehod u dětí mladších čtyř let jsou především utonutí a udušení, zatímco pády představují většinu nehod bez smrtelných následků. Dalším rizikem pro děti pro děti do 11 let je také oheň.
Nečekejte tedy, až dojde ke katastrofě, než začnete pomýšlet na bezpečnost. S pečlivým plánováním a drobným vybavením budete vybaveni na to, až bude vaše dítě připraveno na průzkum.
Na trhu existují stovky dětských bezpečnostních pomůcek, ale nejdůležitějším bezpečnostním zařízením bude vždy váš dohled. Bez ohledu na to, jak dobře jste vybaveni, stále musíte dávat pozor na možná nebezpečí. Pokud zazvoní telefon nebo odejde zvonek, vezměte své dítě s sebou, pokud máte jakékoli pochybnosti o jeho bezpečnosti, když je mimo váš dohled.
Na co si dát pozor v dětském pokoji?
Odstraňte všechny šňůry, které by se mohly dostat kolem krku vašeho dítěte. Svažte elektrické šňůry, závěsné šňůry nebo šňůry záclon tak, aby byly zcela mimo dosah vašeho dítěte. Závěsné hračky do postýlky by také měly být mimo dosah dítěte. Odstraňte proto veškeré šňůrky na hračkách do postýlky a dudlíku.
Dětská postel a bezpečnost
Dětská postýlka je hlavním nábytkem v dětském pokoji. Vyberte si postýlku s tyčemi vzdálenými od sebe maximálně 6 centimetrů. Pokud je prostor mezi mřížemi příliš široký, vaše dítě by mohlo proklouznout a uškrtit se mezi mřížemi. Pomocí pravítka zkontrolujte šířku mezery mezi tyčemi. Pokud jsou tyče příliš daleko, propleťte mezi tyče látku.
Postýlka by neměla mít rohové sloupky, které trčí nahoru. Rohové sloupky jsou oblastí postýlky, o kterou se mohou zachytit předměty a ty se mohou omotat kolem krku dítěte nebo o oblečení, které dítě nosí. Odšroubujte rohové sloupky, pokud jsou součástí postýlky nebo je odřízněte.
Matrace by měla těsně přiléhat ke stranám postýlky. Kojenec se může udusit, pokud se jeho hlava nebo tělo zaklíní mezi matraci a boky postýlky. Mezi matraci a bočnici postýlky by se neměly vejít více než 2 prsty. Když se vaše dítě dokáže odtlačit, měli byste z postýlky odstranit polštáře a hračky, včetně těch, které jsou navlečené přes postýlku nebo ohrádku. Vaše dítě může na tyto věci šlápnout a upadnout nebo je použít k tomu, aby vylezlo z postýlky a spadlo.
Bezpečnost nejen v koupelně
Vzhledem k tomu, že se děti mohou utopit i ve velmi malém množství vody, měli byste vždy zůstat s dítětem, když je ve vaně. Nikdy nenechávejte své dítě samotné nebo se starším dítětem ve vaně ani na minutu. Pokud musíte zvednout telefon nebo otevřít dveře, vezměte své dítě s sebou.
Přidejte protiskluzové gumové podložky nebo nálepky na dno vany, abyste snížili riziko uklouznutí dítěte ve vaně. Ujistěte se, že vaše dítě během koupele sedí. Podpořte to tím, že jim dáte na hraní hračky bezpečné do vody. Udržujte elektrické předměty, jako jsou vysoušeče vlasů, mimo dosah vody. Odpojte je, když je nepoužíváte.
Když je dítě ve vaně, je nejlepší nespoléhat na sedačky do vany. Nejedná se o bezpečnostní zařízení a mohou se převrátit. Vanu vyprázdněte, jakmile s ní skončíte. Neopouštějte místnost, dokud všechna voda neodteče. Zahradní jezírka zakryjte, vyplňte nebo bezpečně oploťte. Vyprázdněte všechny kbelíky nebo nádoby s vodou ve svém domě nebo zahradě.
Na co si dát pozor v kuchyni?
K vaření používejte zadní hořáky na sporáku. Uchovávejte horké potraviny a nápoje mimo dosah a mimo okraje pultu nebo stolu. Nože a jiné ostré předměty uchovávejte mimo dosah nebo v uzamčených nebo „dětských“ zásuvkách nebo skříních.
Naviňte kabely spotřebičů a udržujte je mimo dosah dítěte. Umístěte západky na zásuvky skříněk, aby je vaše dítě nemohlo otevřít a zavřít. To pomůže zabránit tomu, aby si vaše dítě při zavírání poranilo prsty mezi zásuvkou a skříňkou nebo z ní vyndalo něco, čím by se mohlo poranit.
Bezpečnost všude po domě
Uchovávejte léky, vitamíny, čisticí prostředky a další „jedy“ v uzamčených skříních. Děti nedokážou rozeznat rozdíl mezi lékem a sladkostí. Pokud vaše dítě spolkne něco, co by nemělo, okamžitě zavolejte záchranku. Pokojové rostliny by také měly být umístěny mimo dosah vašeho dítěte. Některé pokojové rostliny jsou jedovaté, takže si pro jistotu zjistěte, zda květiny ve vaší domácnosti jsou či nejsou jedovaté.
Umístěte kryty na kliky u dveří, které vedou do garáže, sklepa, na půdu nebo ven. To může pomoci zabránit tomu, aby vaše dítě chodilo tam, kam by nemělo. Veškerý velký nábytek, jako jsou knihovny, komody a televizory, které nejsou namontovány na stěně, by měly být ukotveny. Ukotvení nábytku ke stěnám zabráníte jeho převrácení, pokud na něj vaše dítě dokáže vylézt. Navštivte železářství ve vašem okolí, kde seženete sady bezpečnostních popruhů. Pokud si koupíte nový nábytek s bezpečnostními popruhy, ihned je nainstalujte.
Vyhněte se používání chráničů zásuvek u bezpečnostních zásuvek. Moderní zásuvky mají vestavěné bezpečnostní systémy, které chrání prsty vašeho dítěte. Použití chráničů zásuvek může ve skutečnosti tyto systémy snížit jejich účinnost, takže je nejbezpečnější se jim úplně vyhnout. Nejprve si však ověřte, zda máte ve vašem bytě či domě bezpečnostní zásuvky. V opačném případě jsou chrániče na místě.
Pozor na okna
Udržujte děti mimo dosah oken, abyste zabránili pádu. Zástěny jsou vyrobeny tak, aby zabránily vniknutí hmyzu, ne aby ohlídaly děti. Pokud jsou okna příliš nízko, použijte okenní zábrany, aby děti nespadly. Udržujte židle a další nábytek mimo okna, aby dítě nemohlo k oknu vyšplhat. Pokud je to možné, otevírejte okna shora, nikoli zdola.
Používejte branky
Používejte branky pro batolata u nebezpečných míst, jako jsou schody, krby a podobně. Nepoužívejte branky s velkými mezerami mezi lamelami, děti by se mohly v otvorech zachytit podobně jako u dětských postýlek. Také se ujistěte, že je branka dostatečně vysoká, aby ji vaše ratolest nemohla přelézt.
Pozor na sklo
Rozbité sklo může způsobit vážné pořezání, proto raději používejte bezpečnostní sklo na nízké úrovni, například ve dveřích a oknech. Toto se rozbije méně snadno než běžné sklo. Dále můžete zajistit bezpečnost stávajícího skla nanesením fólie odolné proti rozbití. Rozbité sklo vždy rychle a bezpečně zlikvidujte – před vyhozením do koše je zabalte do novin.
Pokud vlastníte skleník nebo chladírenský rám, čili konstrukci na ochranu rostlin před zimním chladem, ujistěte se, že má bezpečnostní zasklení nebo je oplocený před dětmi. Nenechávejte miminko nebo batole držet nic vyrobeného ze skla.
Další bezpečnostní tipy v domácnosti
- Nenechávejte hračky na horní polici knihovny nebo na vysoké komodě. Vaše dítě se může pokusit vylézt na nábytek, aby předmět získalo, a spadnout.
- Na stole nepoužívejte ubrus. Vaše dítě může zatáhnout za látku a spadnout. Také předměty ze stolu pak mohou spadnout na vaše dítě.
- Alkohol, cigarety a e-cigarety (včetně ochucené náplně pro e-cigarety) uchovávejte mimo dosah dítěte.
- Uchovávejte plastové sáčky a vyfouknuté nebo prasklé balónky mimo dosah malých dětí.
- Když je vaše miminko umístěno na čemkoli nad zemí, jako je přebalovací pult, vždy stůjte blízko s rukou na něm.
Už jste začali přemýšlet o bezpečnosti v domácnosti nebo jsou pro vás výše uvedené informace spíše novinkou? Napište nám do komentáře, jak to máte u vás doma s bezpečností.