Budování imunity u dětí
Shutterstock

Přemýšlíte nad tím, co můžete udělat, abyste ochránili své dítě před nekonečným množstvím bakterií a virů, se kterými se může denně setkávat? Bohužel v některých ohledech je nemoc jednoduše součástí přirozeného vývoje dítěte. Každý člověk přichází na svět s „nezkušeným“ imunitním systémem, který se postupně vyvíjí. Imunitní systém vašeho potomka ale můžete podpořit některými zdravými návyky, které si uvedeme v tomto článku.

Jak se buduje dětská imunita?

Během raných fází života batolete se imunita těla stává silnější. Vystavení se bakteriím a virům od narození hraje důležitou roli při budování imunitního systému dítěte pro boj s budoucími infekcemi. Během zimy se batole obvykle potýká s pěti až osmi nachlazeními ročně. Toto číslo se také může zvýšit, jakmile začne chodit do školky nebo se stane školákem. To je naprosto normální.

Děti tedy pomalu posilují svou imunitu tím, že bojují s pokračující sérií bakterií, virů a dalších organismů. Imunitní systém je i přesto důležité podpořit zdravými návyky, jako je kvalitní strava, dostatek pohybu a spánku, pravidelné mytí rukou apod. Zejména poskytování správné výživy je obrovským faktorem při posílení jejich imunity.

Mateřské mléko je nabité protilátkami

Pokud můžete kojit, výrazně podpoříte imunitní systém vašeho potomka již v útlém věku. Mateřské mléko obsahuje jedinečné protilátky zvyšující imunitu a tvorbu bílých krvinek. Kojení tak děti chrání před ušními infekcemi, alergiemi, průjmem, zápalem plic, meningitidou, infekcí močových cest a syndromem náhlého úmrtí kojenců (SIDS).

Studie také ukazují, že může zvýšit výkon mozku vašeho dítěte a pomoci ho chránit před cukrovkou, Crohnovou chorobou, kolitidou a určitými formami rakoviny později v životě. Kolostrum (neboli mlezivo), řídká žlutá tekutina, která vytéká z prsou během prvních dnů po porodu, je obzvláště bohaté na protilátky bojující proti nemocem.

Shutterstock

Právě z tohoto důvodu lékaři doporučují, aby matky své děti kojily alespoň prvních šest měsíců života. Pokud tento závazek pro vás z nějakého důvodu není splnitelný, snažte se kojit alespoň první dva až tři měsíce, abyste podpořily imunitu miminka. Není ale nic špatného na tom, když dítě místo toho krmíte umělým mlékem.

Jakou roli hraje strava v posílení dětské imunity?

První obranná linie lidského těla sestává z kůže, výstelky trávicího traktu a hlenu, který omezuje vstup choroboplodných zárodků do těla. Existují také speciální buňky, které mají schopnost bojovat s choroboplodnými zárodky tím, že je přímo napadají, nebo produkují protilátky. Pokud se dítěti nedostane dostatečné množství potřebných živin může se stát, že nebude mít dostatek látek, které mu pomáhají bojovat s nejrůznějšími infekcemi. Jaké živiny jsou nejdůležitější pro imunitu?

  • Živiny důležité pro 1. fázi obrany vašeho batolete jsou: vitamíny A, C, E a zinek
  • Živiny potřebné pro imunitní buňky zahrnují: vitamíny A, C, D, B6, B12, E, zinek, selen, měď, kyselina listová
  • Živiny důležité pro tvorbu protilátek jsou: vitamíny A, D, B6, B12, E, zinek, selen, měď, kyselina listová

Ujistěte se, že vaše batole dostává zdravou stravu, která se skládá z různých výživných potravin, jako je čerstvé ovoce a zelenina, potřebné tuky a oleje z ryb, tuňák, vejce nebo semínka. Vitamin C je další životně důležitá živina, která podporuje imunitní systém vašeho dítěte. Potraviny bohaté na vitamín C se skládají ze zelené listové zeleniny, citrusových plodů, kiwi a jahod. Přírodní zdroje jednotlivých vitamínů podrobněji naleznete v tomto článku.

Ujistěte se, že má dítě dostatek spánku

Shutterstock

Existuje dobrý důvod, proč je každodenní spánek nejen pro děti důležitý, a není to jen proto, že vám poskytuje krátký čas pro klid a pohodu. Výzkum ukázal, že existuje přímá souvislost mezi spánkovými cykly a účinným imunitním systémem. Kvalitní spánek podporuje imunitní reakce včetně schopnosti systému rozpoznat viry a bakterie, s nimiž se již dříve setkal, a umožňuje tak malým dětem bojovat s potenciálními infekcemi.

Nedostatek spánku tak může způsobit, že váš potomek bude náchylnější k nemocem tím, že snížíte množství přirozených protilátek, zbraní imunitního systému, které napadají mikroby a chybné buňky v těle. Množství spánku, které dítě potřebuje, se liší podle věku. Zatímco kojenci potřebují spát od 12 do 16 hodin denně, starší děti a dospívající 8 až 10 hodin. Zdravý spánek můžete podpořit tím, že budete dodržovat pravidelný rozvrh a večerní uklidňující rituály.

Náš tip: pokud se váš potomek pravidelně budí ze spánku, vyzkoušejte naše tipy, které pomohou zkvalitnit jeho spánek.

Veďte své děti k fyzickým aktivitám

Fyzická aktivita hraje důležitou roli v lidském zdraví v každém věku a několik výzkumů naznačuje, že pravidelná aktivita může podporovat imunitní funkce. Navíc, když vaše ratolest prozkoumává například dvorek nebo dětské hřiště, pravděpodobně bude i trochu ušmudlaná, což může být dobrá věc na posílení imunity.

Cvičení nás udržuje zdravé a méně často nemocné. Děti by proto měly být alespoň hodinu denně aktivní. „Aktivní“ však nemusí znamenat jen provozování intenzivního sportu, ale může to být i zmiňované hraní na hřišti nebo jen procházka. Pokud ovšem máte dítě, které je nadšeným sportovcem a trénuje i několik hodin denně, ujistěte se, že se příliš nevyčerpává, což by mohlo naopak vést k problémům s imunitním systémem.

Shutterstock

Chcete-li u svých dětí získat celoživotní návyk na pohyb, buďte jim dobrým vzorem a zkuste se co nejvíce aktivně zapojit. Spíše s nimi sami sportujte nebo cvičte, než abyste je jen nutili, aby si šly ven hrát nebo jen něco dělat. Mezi zábavné rodinné aktivity patří například jízda na kole, turistika, inline bruslení, basketbal, badminton, ping-pong nebo například tenis.

Sluneční paprsky jako prevence autoimunitních reakcí

Jednou z velmi důležitých živin je vitamín D. Ten se tvoří v kůži tehdy, když je vystavena slunečnímu záření. Vzniká tak sloučenina, která hraje důležitou roli pro zdraví vaší ratolesti. Nejen, že je vitamín D nezbytný pro stavbu kostí, ale je také spojován s imunitní reakcí. Studie ukázaly, že nedostatek vitamínu D často souvisí se zvýšenou autoimunitní reakcí, čili abnormální reakcí imunitního systému těla, kdy útočí na zdravé buňky v těle.

Děti rodičů s nedostatkem vitamínu D a děti, které trpí nějakým autoimunitním onemocněním, mohou případně zvážit doplňování tohoto vitamínu po konzultaci s dětským lékařem. Pokud vaše dítě netrpí zmiňovanými problémy, odborníci doporučují strávit v létě každý den alespoň několik minut venku na sluníčku a během chladnějších měsíců provozovat nějakou venkovní sportovní aktivitu. Pro většinu dětí to stačí k udržení dostatečné hladiny vitaminu D.

Buďte obezřetní s užíváním antibiotik

Naléhat na vašeho pediatra, aby vašemu dítěti napsal předpis na antibiotika, kdykoli má rýmu, chřipku nebo jinou nemoc, rozhodně není dobrý nápad. V první řadě byste měli vědět, že antibiotika léčí výhradně nemoci způsobené bakteriemi. Většina dětských nemocí je ovšem způsobena viry. Studie však ukazují, že mnoho pediatrů předepisuje antibiotika poněkud neochotně na naléhání rodičů, kteří se mylně domnívají, že to nemůže ublížit.

Ve skutečnosti však může. Kmeny bakterií rezistentních na antibiotika se díky tomu rozrůstají a obyčejná ušní infekce se léčí obtížněji, pokud je způsobena odolnými bakteriemi, které nereagují na standardní léčbu. Kdykoli bude chtít, aby dětský lékař vašemu dítěti předepsal antibiotika, ujistěte se, že je nepředepisuje pouze proto, že je chcete, ale jen pokud je to nutné. Vždy se raději svého pediatra pro jistotu zeptejte, zda je užívání antibiotik opravdu nutné. V některých případech mohou být antibiotika skutečně nezbytná, proto byste se měli vždy řídit doporučením lékařů.

Dopřejte dětem, ať jsou šťastné

Stres nejen dospělé, ale i děti činí oslabenějšími a náchylnějšími k infekcím. Zajistěte, aby děti měly čas na hraní a aby měly přístup k činnostem a lidem, kteří je dělají šťastnými. Snažte se trávit čas společně jako rodina a vytvářejte příležitosti pro své děti, aby si s vámi promluvily o čemkoli, co by je mohlo znepokojovat a stresovat.

Zejména období pandemie a izolace může vyvolat u mnohých dětí depresi nebo úzkost, takže pokud máte obavy o psychické rozpoložení nebo emocionální zdraví vašeho dítěte a nevíte si s tím rady, poraďte se s vaším dětským lékařem. Může vám dát některé cenné rady, případně vás odkázat na dětského terapeuta.

Snažíte se vy sami dodržovat výše uvedené body zdravého životního stylu, abyste byli dobrým vzorem nebo máte pocit, že byste něco měli zlepšit? Napište nám to do komentáře.

Předchozí článekJak naučit dítě jíst lžící? Pořiďte mu správné náčiní a ukažte mu, jak to sami zvládáte
Další článekJak vést děti k zodpovědnosti? Místo pokynů pokládejte otázky a nechte je pomáhat