Chřipka v těhotenství
Zdroj: Shutterstock

Pokud jste těhotné, průběh chřipky bývá zpravidla vážnější, než když nejste, a existuje u vás zvýšené riziko komplikací. Je to proto, že váš imunitní systém je oslaben, aby pomohl s vývojem a obranou vašeho dítěte, takže obtížněji bojuje s infekcemi. Na rozdíl od běžného nachlazení jsou příznaky chřipky silnější a nastupují velmi rychle. Z tohoto důvodu by těhotné ženy měly zvážit očkování proti chřipce, které ocrhání nejen je samotné, ale i jejich dítě až půl roku po porodu. Co dělat, pokud onemocníte chřipkou v těhotenství?

Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?

Nachlazení je běžná mírná virová infekce nosu, hrdla, dutin a horních cest dýchacích. Způsobují jej tzv. rhinoviry, které se mezi lidmi přenášejí velmi snadno. Může způsobit ucpaný nos následovaný rýmou, zvýšením teploty, kýcháním, bolestmi v krku a kašlem. Nachlazení obvykle trvá asi týden, protože tělo bojuje s infekcí.

Chřipka je infekční virové onemocnění, které postihuje primárně dýchací cesty a šíří se zejména kašlem a kýcháním. Její průběh však není stejný jako u běžného nachlazení. Chřipku totiž způsobuje jiná skupina virů (RNA). Příznaky tak bývají závažnější a trvají déle.

Jaké má chřipka příznaky?

Příznaky chřipky často nastupují velmi rychle po kontaktu s virem. Horečka a většina dalších příznaků zpravidla trvá minimálně týden, častěji ale dva týdny a někdy i déle. Někteří lidé mohou mít pro prodělání chřipky zdravotní komplikace, a to včetně dětí, lidí starších 65 let, těhotných žen a žen, kterým se nedávno narodilo dítě. Mezi běžné příznaky chřipky patří:

  • Velká únava
  • Kašel
  • Horečka 38 stupňů Celsia a více
  • Zimnice nebo tělesné otřesy
  • Bolest hlavy, svalů nebo celého těla
  • Rýma nebo ucpaný nos
  • Bolest v krku
  • Zvracení nebo průjem (bývá častější u dětí)
Zdroj: Shutterstock

Možné komplikace při chřipce v těhotenství

Těhotné ženy mají mnohem vyšší riziko komplikací, pokud onemocní chřipkou, zejména v pozdějších fázích těhotenství. Chřipka může v těhotenství způsobit závažné problémy. I když jste obecně zdravé, změny imunitních, srdečních a plicních funkcí během tohoto období způsobují větší pravděpodobnost vážnějšího průběhu.

Jednou z nejčastějších komplikací chřipky je bronchitida, infekce hrudníku, která může být vážná a rozvinout se do zápalu plic. Pokud jde o rizika pro vaše nenarozené dítě, chřipka může způsobit, že se vaše dítě narodí předčasně nebo bude mít nízkou porodní hmotnost, a dokonce je zde riziko úmrtí v prvním týdnu života.

Proč mají těhotné ženy vyšší riziko komplikací?

Imunitní systém zdravého člověka chrání tělo před jakýmikoli škodlivými zárodky. Bojuje proti všemu, co do něj nepatří, od bakterií přes rakovinné buňky až po transplantované orgány. Komplexní systém tedy pracuje na identifikaci a odstranění cizích „vetřelců“.

Když otěhotníte, dojde k určitým změnám ve vašem imunitní systému, které pomáhají chránit vaše dítě před přirozenou obranou vašeho těla. Vaše tělo by teoreticky mělo odmítnout dítě jako cizí objekt, ale díky snížené reakci imunitního systému tomu tak není. Podobně jako u transplantace orgánů vaše tělo identifikuje vaše dítě jako svoji součást.

Zdroj: Shutterstock

Ve výsledku jsou různé části vašeho imunitního systému zesíleny, zatímco jiné naopak potlačeny. To vytváří rovnováhu, která může zabránit infekci u dítěte, aniž by bylo ohroženo zdraví matky. Navzdory těmto ochranným mechanismům jste vy samy náchylnější k infekcím, které běžně problémy nezpůsobují.

Léčba chřipky v těhotenství

Pokud jste těhotná a myslíte si, že máte chřipku, navštivte co nejdříve svého lékaře. Doporučuje se, aby těhotné ženy, které mají chřipku, byly léčeny antivirotiky, protože mají mnohem vyšší riziko komplikací.

Antivirotika zabíjejí infekce způsobené viry. Mohou průběh chřipky zmírnit a rychleji se uzdravit. Mohou také pomoci předcházet závažným chřipkovým komplikacím, jako je zápal plic. Antivirové léky fungují nejlépe, pokud jsou nasazeny do 48 hodin od vypuknutí prvních příznaků. Během léčby nemoci byste měly dodržovat následující:

  • Udržujte pravidelný kontakt se svým lékařem
  • Hodně odpočívejte
  • Pijte hodně tekutin, abyste doplnily jejich ztrátu v důsledku pocení
  • Snažte se jíst zdravě, jak jen můžete
  • Zaměřte se na konzumaci potravin s vitamínem C (ovoce, brokolice a špenát) a potravin s vysokým obsahem zinku (libové červené maso, vejce, cizrna, špenát, brokolice, dýňová semínka apod.)
  • Jezte těhotenské vitamíny, které vy a vaše dítě potřebujete (zejména kyselinu listovou)
  • Do čaje můžete přidat trochu medu, což pomůže zklidnit kašel

Paralen v těhotenství

Když jste těhotné, paracetamol je preferovanou volbou. Léky obsahující paracetamol, jako Paralen, Panadol apod., se běžně používají ve všech fázích těhotenství ke snížení vysoké teploty a k úlevě od bolesti. Neexistuje jasný důkaz, že by měl nějaké škodlivé účinky na nenarozené dítě.

Jako každý lék užívaný během těhotenství však používejte paracetamol v nejnižší účinné dávce po co nejkratší dobu. Pokud doporučená dávka paracetamolu nezmírňuje vaše příznaky, nechte si doporučit od vašeho lékaře jiné léky.

Ibubrofen v těhotenství

Ibuprofen je nesteroidní protizánětlivý lék. Pokud jste těhotné nebo plánujete těhotenství, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat ibuprofen nebo jakákoli podobná léčiva. Není stále jisté, zda užívání léků, jako je ibuprofen nebo aspirin, v počátečních fázích těhotenství zvyšuje riziko potratu.

Očkování proti chřipce v těhotenství

Zdroj: Shutterstock

Očkování proti chřipce by mělo být bezpečné v jakékoli fázi těhotenství, od prvních týdnů až do předpokládaného termínu porodu. Ženy, které podstoupí vakcinaci proti chřipce během těhotenství, také poskytují určitou ochranu svým dětem během prvních 6 měsíců jejich života.

Je potřeba také zmínit, že chřipkové viry neustále mutují, takže vakcína má omezenou účinnost, obvykle jen rok. Každý rok se vyrábí nová očkovací látka proti chřipce, která chrání před třemi nebo čtyřmi chřipkovými viry, které v nadcházející chřipkové sezóně pravděpodobně způsobí onemocnění lidí. Pokud jste se tedy nechaky očkovat rok před otěhotněním, letos už nemusí být vakcína účinná.

Kdy je nejvhodnější nechat se očkovat?

Nejlepší doba na očkování proti chřipce je na podzim, než začne chřipka kolovat mezi lidmi. Pokud jste tuto dobu zmeškaly, můžete podstoupit vakcínu proti chřipce později v zimě. Nemějte obavy, pokud zjistíte, že jste otěhotněly až v období chřipkové sezóny, můžete dostat vakcínu i v této době, pokud jste ji ještě neměly.

Už jste někdy podstoupily očkování proti chřipce? Pokud ne, zvažujete jej během těhotenství? Napište nám do komentáře zda ano či ne a také, co vás k rozhodnutí vede.

Předchozí článekZubní prevence u dětí začíná u prvních zubů. Jak správně čistit zuby a předcházet kazům?
Další článekJak překonávat osamělost? Vypište se ze svých pocitů a pracujte na vztahu k sobě