Pozitivní těhotenský test
Shutterstock

Je normální, že pozitivní těhotenský test vyvolává různé emoce, obavy, pochybnosti i úzkost. Pokud vám vyjde pozitivní těhotenský test, zkuste se párkrát zhluboka nadechnout. Ať už se jedná o plánované těhotenství nebo ne, existuje několik důležitých dalších kroků, o kterých byste měly přemýšlet a podniknout je. Pokud si stejně jako mnoho žen nejste jisté, jaké jsou další kroky, v tomto článku vás seznámíme s užitečným seznamem věcí, které byste měly udělat, když je váš těhotenský test pozitivní.

Falešný pozitivní test

Obvykle, když si ženy nejsou jisté, zda je či není těhotenský test falešně pozitivní, může to být způsobeno tzv. čárou z odpařování. Těhotenský test se sice zdá být pozitivní, ale je tam jen jakási druhá slabá čára. To zpravidla pozitivní výsledek není. Odpařovací linka má zřídkakdy nějakou barvu. Je to spíše jako slabá čára, kde byste očekávaly, že uvidíte růžovou čáru.

Odpařovací linie jsou běžnější u určitých značek těhotenských testů. Tyto čáry se na testu však obvykle neobjeví, pokud dodržíte doporučený čas. Většina testů vám řekne, že se máte dívat po určitém počtu minut, ale před dalším určitým počtem minut. Například těhotenský test vám může dát pokyn, abyste se na test podívaly tři minuty po jeho provedení, ale ne po uplynutí 10 minut.

Je důležité dodržovat tyto pokyny, abyste předešly nesprávnému čtení vašeho těhotenského testu. Pokud vám jeden test vyšel pozitivní a chcete mít jistotu, že se nejedná o falešnou pozitivitu, udělejte si test jiné značky, případně ho proveďte znovu za několik dní. Pokud nevíte, kdy je vhodný čas na těhotenský test, v tomto článku se dozvíte více.

Objednejte se na prohlídku k lékaři

Jakmile jste si jisté, že test není falešný, zavolejte svému gynekologovi a objednejte se na prenatální schůzku, kde vám těhotenství skutečně potvrdí. Někteří lékaři naplánují první návštěvu až poté, co vynecháte dvě menstruace, zatímco jiní vás pozvou, abyste přišly hned.

I když nepůjdete na prohlídku v následujících dnech, neváhejte se na vašeho lékaře obrátit s dotazy ohledně léků, které právě užíváte, příznaků, které jsou znepokojivé, nebo chronických zdravotních stavů, které mohou ovlivnit vaše těhotenství.

Shutterstock

Pokud máte ve své zdravotní anamnéze nějaké údaje, které by mohly být důvodem, že potřebujete být viděny dříve, nezapomeňte to sdělit. Například předchozí ztráta těhotenství, komplikace, jako je bolest nebo krvácení, nebo chronické stavy, jako je cukrovka nebo snížená funkce štítné žlázy, vyžadují dřívější schůzku. Jakmile se objednáte, začněte si dělat seznam všeho, co vás nyní čeká. Pomůže vám to si věci rozplánovat, zbytečně se nestresovat a neprobouzet se se starostmi v hlavě uprostřed noci.

První příznaky těhotenství

Než začnete mít jakékoli obavy, měly byste vědět, že první příznaky těhotenství nejsou vždy přesnými ukazateli těhotenství. Některé ženy totiž nikdy nezažijí ranní nevolnost nebo jiné symptomy, ale jsou stejně těhotné jako ty, které ano. Nedostatek či absence těhotenských příznaků tedy neznamená, že nečekáte miminko.

Na druhou stranu, některé nastávající matky mohou pociťovat křeče, které jsou obvykle spojeny s menstruací, což by znamenalo, že nejste těhotná. Je přirozené se bát, pokud dostanete pozitivní těhotenský test, ale máte křeče. Vězte, že mírné pánevní nepohodlí během těhotenství je normální. Tuto bolest obvykle způsobuje uhnízdění vajíčka do dělohy, které se rovněž může projevit slabým krvácením. Tomu se říká implantační krvácení.

Ve vaší děloze se toho v době početí děje poměrně hodně, aby se mohla připravit na přijetí dítěte. To může způsobit pocity mírných křečí. Pokud jste také nervózní a úzkostlivé, můžete nevědomě napínat břišní svaly, což může způsobit mírné křeče.

Oznamte novinku partnerovi a oslavte to

Jakmile máte potvrzené, že jste těhotné, měly byste si dopřát chvíli, abyste mohly tuto obrovskou novinku vstřebat. I když jste se na tento okamžik těšily, není neobvyklé, že se budete cítit trochu ohromené všemi emocemi, které se objeví, včetně negativních pocitů. Dejte si čas a jakmile budete připravené, oslavte to.

Užijte si tuto radostnou chvíli, třeba jen se svým partnerem, než vás láskyplní budoucí prarodiče a přátelé zasypou milionem otázek typu: „Chcete kluka nebo holčičku? Už víte jméno?“ apod. Zjištění, že jste těhotné, je prvním znamením, že se váš život změní na milion způsobů. Přidejte k tomu příval těhotenských hormonů a máte doslova kaleidoskop emocí.

Shutterstock

Jste v podstatě zaplaveny progesteronem, což způsobuje, že se cítíte mnohem zranitelnější. To znamená, že můžete být snáze náchylné k pláči a panice z budoucnosti či své kariéry. To je zcela normální. Většinou tyto nálady pominou, když si odpočinete. Neberte si zbytečné úkoly, kterým se můžete v tomto období vyhnout.

Přemýšlejte, kdy komu těhotenství oznámíte

Sice v dnešní době můžete vyfotit těhotenský test a sdílet ho na sociálních sítích, což splní svůj účel, ale je dobré si připomenout, že oznámení, že čekáte miminko, je trochu něco jiného, ​​než sdílet fotku oběda na Instagramu. Mnoho párů čeká na zveřejnění těhotenství až po ukončení prvního trimestru, protože tehdy riziko potratu výrazně klesá.

Oznámení zaměstnavateli

Navíc nezapomínejte, že je slušností v určité fázi těhotenství oznámit vaši situaci vašemu zaměstnavateli a nejspíš nechcete, aby se k němu tyto novinky dostaly jinou cestou. Kdy těhotenství oznámíte v práci, je čistě na vás, ale vhodnou dobou může být chvíle, kdy to na vás začne být vidět. Zaměstnavatel také jistě ocení, když bude mít dostatek času, aby za vás stihl najít vhodnou náhradu.

Blízká rodina a přátele

Pokud jde o blízkou rodinu a přátele, možná se rozhodnete, že má smysl vyložit karty na stůl kolem šestého až osmého týdne těhotenství. Některé nastávající maminky totiž mají pocit, že i kdyby o dítě přišly, potřebovaly by podporu svých rodičů a blízkých přátel, takže by jim to řekly tak či onak. Navíc možná budete chtít zapojit blízkou rodinu a přátele i proto, abyste mohli společně oslavovat.

Čas na zdravý životní styl

Shutterstock

Pravděpodobně už dávno víte, že kouření a pití alkoholu je v těhotenství velice nevhodné, ale existuje spousta dalších způsobů, jak dostat své tělo do lepší formy pro zdravé těhotenství. Pokud ještě neužíváte prenatální vitamíny, nyní je nejvyšší čas začít. Kromě dostatku vitamínů nezapomínejte ani na pravidelný pohyb, který vám pomůže udržet se v lepší kondici na pokročilou fázi těhotenství a porod.

Jak se miminko vyvíjí, bude potřebovat zejména vápník pro stavbu kostí a železo pro tvorbu červených krvinek a kyselinu listovou, aby se zabránilo defektům neurální trubice. To vše dítě získává z toho, co máte uloženo ve svém těle. Abyste měly jistotu, že se vaše tělo nevyčerpá, pomůže pravidelné doplňování těchto vitamínů a také zdravá a pestrá strava.

Co z jídelníčku vyřadit?

Pokud jde o změnu vašeho denního jídelníčku, těhotenská dieta se příliš neliší od typické zdravé stravy. Měly byste tedy jíst hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, libových bílkovin a zdravých tuků (oříšky, panenský olej, avokádo apod.) Existuje však několik potravin, které byste měly ze stravy vyloučit. Stejně tak byste měly hlídat denní příjem kávy v těhotenství, pokud si bez ní neumíte představit váš den.

Snažte se vyhýbat uzeninám, lahůdkovým salátům, nepasterizovaným sýrům a syrovým rybám či mořským plodům, protože se v nich může nacházet listerie, bakterie, která může způsobit těhotenské komplikace. Také omezte ryby, které mají vysoký obsah rtuti (mečoun, tuňák, královská makrela), protože tento kov je toxický pro nervový systém dítěte.

Začít šetřit už nyní?

Jakmile uvidíte svůj pozitivní těhotenský test, je také čas podívat se blíže na své finance. Budete mít dítě a s tím se pojí mnoho nákladů. Možná už byste nyní měly začněte šetřit na výdaje spojené se studiem na střední či vysoké škole. Kromě toho, že budete v tuto chvíli potřebovat peníze na spoustu plenek a dětské vybavení, nezapomínejte myslet i na budoucnost vašeho potomka.

Samozřejmě, že to není jen studium, na které budete muset začít šetřit. Prvních pár let života dítěte může být šokujícím způsobem drahých. Ale nezoufejte, existuje spousta způsobů, jak nakupovat chytře a ušetřit jako nastávající rodič nějaké peníze stranou. Přece jen na to máte ještě spoustu let.

Nezapomeňte si také ověřit, na jaké státní příspěvky kromě mateřské dovolené a rodičovského příspěvku máte jako novopečení rodiče nárok. Zatímco vaše náklady mohou prudce stoupat, můžete najít způsoby, jak získat část utracených peněz od státu zase zpět.

Jaké byly vaše první myšlenky a pocity, když jste zjistily, že jste těhotné? Podělte se s námi o tyto zážitky níže v komentáři.

Předchozí článekHojení ran po porodu usnadní obklady i Kegelovy cviky. Na co se připravit?
Další článekJak naučit dítě jíst lžící? Pořiďte mu správné náčiní a ukažte mu, jak to sami zvládáte