DomůNovinkyCo když je partner alkoholik? Nedávejte ultimáta, ale zjistěte příčinu pití

Co když je partner alkoholik? Nedávejte ultimáta, ale zjistěte příčinu pití

Pokud máte partnera, který nechce nebo nemůže přestat pít, pravděpodobně je závislý. V takovéto pozici čelíte mnoha negativním dopadům, od zanedbání rodiny, přes finanční problémy až po nepřiměřené jednání. Zkuste prvně identifikovat problémy, které ho vedou k pití, informujte ho o rizicích a promluvte si klidně, ale vážně. Pokud je to nutné, nechte si pomoci od odborníků.

Kolik alkoholu je moc alkoholu?

Zpochybňování konzumace alkoholu se bude u každého člověka vždy lišit. Určit kolik alkoholu je už moc, je tedy obtížné. Zejména pravidelné pití má vysoké a nízké hodnoty pro každého člověka jinak. To znamená, že často existují období nižší konzumace, prokládané epizodami častějšího pití.

Například během prázdnin má konzumace alkoholu u lidí tendenci stoupat. Jakmile se však konzumace alkoholu neřídí obvyklými trendy, může to přinést mnoho obtížných otázek, jako „Proč můj partner tolik pije?“, „Jak se mám vypořádat s tak častým pitím alkoholu?“.  A tehdy nastává problém.

Závislost na alkoholu

Závislost na alkoholu neprobíhá vždy stejným způsobem. Ve skutečnosti existují různé stupně zneužívání alkoholu a následky mohou vypadat odlišně od člověka k člověku. K závislosti na alkoholu dochází, když potřeba pít vyžaduje větší množství alkoholu k dosažení stejného účinku.

V mnoha ohledech si osoba již nemusí být vědoma nepříznivých účinků pokračujícího užívání alkoholu. Důvody zneužívání alkoholu nemusí být vždy jasné. Je však zřejmé, že závislost na alkoholu může vést k problémům s chováním a velkým zdravotním problémům.

Shutterstock

Známky závislosti na alkoholu

Pokud máte obavy o to, zda váš partner opravdu moc pije, může vám pomoci si odpovědět na několik následujících otázek, které vám v tom pravděpodobně udělají jasno.

 • Zažívá váš partner dočasné výpadky paměti?
 • Vykazuje krátkodobou ztrátu paměti?
 • Je často podrážděný, roztěkaný, vzteklý a/nebo netrpělivý?
 • Má extrémní výkyvy nálad?
 • Vymlouvá se na pití tím, že se potřebuje uvolnit nebo zmírnit stres?
 • Začal ignorovat rodinné povinnosti a závazky?
 • Začíná se izolovat od rodiny, přátel a kolegů?
 • Pije sám?
 • Tají, kolik toho vypije?
 • Stěžuje si na bolesti hlavy a další příznaky kocoviny, i když nepije?
 • Zhoršil se jeho vzhled a osobní hygiena?
 • Zaznamenaly jste změny v tom, s kým se stýká?

Jak alkohol ovlivňuje partnerství a rodinu?

Zneužívání alkoholu není jen problém samotného jedince. Často ničí manželství a narušuje vztahy mezi členy rodiny, přáteli a dokonce i kolegy z práce. Americká centra pro závislost tak varují před manželskými a rodinnými problémy souvisejícími s nadměrným pitím.

Lidé, kteří hodně pijí, mají o 60 až 70 % vyšší míru zanedbávání či zneužívání manželství. Často mají finanční potíže způsobené nadměrným utrácením za alkohol, zameškanou prací, nedostatečnou produktivitou a špatným hospodařením s rodinným rozpočtem.

Děti alkoholiků

Alkohol také často způsobuje hádky. Protože zhoršuje zdraví dotyčného a celkovou pohodu rodiny, ostatní členové rodiny, jako jsou manželé a děti, mohou také začít vykazovat známky rostoucích obav o duševní zdraví. Často se u členů rodiny rozvinou příznaky spoluzávislosti. Děti alkoholiků jsou často:

 • Úzkostlivé
 • Deprimované
 • Ve stresu
 • Mají potíže s rozvojem zdravých vztahů

A co víc, děti, které jsou svědky aktuálního dětí a zažívají účinky zneužívání alkoholu v dané domácnosti, mají více než třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou také zneužívat alkohol. Najít způsob, jak ochránit děti a zároveň se naučit, jak jednat s partnerem, který příliš pije, je opravdu nelehký úkol.

Shutterstock

Jak jednat, když partner moc pije?

Jednání s někým, kdo příliš pije, není snadné. V závislosti na tom, jak alkohol ovlivňuje jednotlivce, je důležité pochopit, že nebezpečné návyky při pití mohou vést k nebezpečným situacím v dané domácnosti. Jednání s člověkem závislým na alkoholu se někdy může zdát téměř nemožné.

Při hledání podpory je důležité najít pomoc zvenčí, zejména od těch, kteří mají zkušenosti se zneužíváním návykových látek. Za prvé a především, pokud dojde k emocionálnímu nebo fyzickému zneužívání, členové rodiny by měli zůstat někde v bezpečí, aby se neocitli v situaci, kdy může rizikové chování eskalovat.

Nevyhýbejte se tématu alkoholu

Kritickým způsobem, jak lidé často umožňují partnerovo pití, aniž by to nutně měli v úmyslu, je vyhýbání se tématu. Sice je to nepříjemné, ale je důležité mluvit o partnerově pití, o důsledcích, které to pro vás a zbytek rodiny má, a o tom, co potřebujete, aby s tím udělal.

Zachovejte klid a vyvarujte se kázání, přednášek, přehnaných emocí nebo hněvu. Co pomáhá v diskusi s někým, kdo bojuje s pitím, je použít fakta. Mluvte o konkrétních příkladech chování, které je problematické, a důsledcích, které ovlivňují vás a vaši rodinu. Pomáhá také vyjádřit obavy, že se dostává do rizikových situací a poškozuje si své zdraví.

Načasování komunikace je klíčové

Je důležité vybrat si čas, kdy je váš partner střízlivý a přístupný komunikaci. Jasná mysl obvykle usnadňuje diskutovat o problémech vznikajících v důsledku nadměrného užívání alkoholu. Konverzace, když pil nebo je ve stresu, pravděpodobně jen vyvolá spoustu emocí, které se mohou vymknout kontrole.

Tím, že udržíte komunikaci otevřenou, můžete upozornit na škodlivé účinky alkoholu a připomenout partnerovi, že bude mít vaši podporu, když bude ochoten vyhledat pomoc nebo rehabilitační léčbu. Vyjádřete především svůj zájem o jeho blaho a mluvte jasně k věci.

Zjistěte, proč partner pije

Lidé, kteří hodně pijí, si pití užívají jen zřídka. Častěji pijí kvůli životním situacím, které mohou způsobit úzkost, strach, deprese, obavy a další negativní projevy. Specialisté na závislosti by měli zahájit léčbu tím, že se budou nejprve zabývat zneužíváním alkoholu a obavami o duševní zdraví, které mohou způsobit nebo přispívat k pokračujícímu pití. Přiznání těchto problémů je jedním z kroků k úspěšné léčbě.

Shutterstock

Nevyhrožujte a neodsuzujte

Pokud budete na obavy z partnerova pití reagovat radikálními větami typu: „Přestaň pít, nebo odejdu!“ připravte se na možnost, že váš partner zvolí alkohol před druhou možností. To zvýší stres, frustraci a bolest ve vztahu. Místo toho nabídněte radu nebo možnosti pomoci. Udělejte si dopředu průzkum. Seznamte se s možnými programy léčby. Najděte takové možnosti, který by mohl zvážit váš partner.

Alkoholici mohou cítit stud a mít již nízké sebevědomí. Alkoholismus je však nemoc, proto se snažte partnera nesoudit, ani mu nevyhrožovat. Zahanbování závislého pravděpodobně zvýší jeho popírání, hněv a prohloubí jeho celkový problém s pitím. Namísto toho se snažte projevit pochopení jeho situace a nabídnout pomocnou ruku.

Kdy je čas vyhledat odborníka?

Milující partner může udělat pro toho druhého jen tolik, aby ho přesvědčil, že jeho pití se stalo problémem, který je třeba změnit. Pokud jste přestali umožňovat problematické chování, nechali ho plně pocítit důsledky svého pití a vedli jste o tomto problému upřímné diskuse, a stále neprovede změnu nebo dokonce nebude souhlasit s tím, že má problém, možná je čas obrátit se k profesionálům a přistoupit k intervenci.

Intervence je shromáždění více lidí, kteří se starají o osobu s problémem pití. Je to diskrétní konfrontace, která dotyčnému pomáhá pochopit, proč je třeba změnit chování. Zásahy mohou být riskantní, takže je nejlepší je použít jako poslední možnost a provádět je pod vedením odborníka na závislosti. Zásah by měl být naplánován předem, aby každý věděl, co má říkat, měli jste k dispozici možnosti léčby a rozhodli jste se o konkrétních důsledcích v případě, že léčbu nebo pomoc nepřijme.

Jaké množství alkoholu je podle vás ještě přiměřené a v pořádku? Podělte se s námi do komentáře o váš názor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Přečtěte také