Změnil se spánek vašeho malého potomka? Přerušení spánku je často součástí vývoje dětí ve věku, kdy se batolí, zvláště když se vaše dítě necítí dobře nebo se potýká s něčím stresujícím či náročným. Zajímá vás, co probouzení způsobuje a jak si s ním nejlépe poradit?
Je noční buzení u batolat normální?
Batolata potřebují přibližně 11 až 14 hodin spánku každý den, ale to neznamená, že v 7 hodin večer ulehnou do peřin a vydrží spát až do rána. I když vaše ratolest celé měsíce spí celou noc ve vlastní postýlce, může se dostat do fáze, kdy se jednou nebo dvakrát za noc začne probouzet a plakat, dokud ji neukolébáte zpět ke spánku.
Noční buzení je pro je děti v období batolení velice normální a běžné. Stačí se podívat na všechny unavené rodiče batolat na dětském hřišti, které potkáte. Jako každý jiný nepříjemný návyk však i noční buzení pomine s postupem času. Do té doby se nejspíš budete muset obrnit pořádnou dávkou trpělivosti. Důvodem, proč se vaše dítě budí, mohou být:
- Zdravotní problémy, jako jsou zažívací potíže, nachlazení a jiné nemoci
- Rušení z vnějšího prostředí, jako jsou hlasití sousedé, štěkající psi nebo rušivé prvky v místnosti.
Pokud víte, že je vaše batole zdravé a nevzbudil jej hluk z okolí, na vině může být hned několik dalších příčin. Ty si uvedeme níže.
Příliš mnoho nebo příliš málo spánku
Poobědový spánek, který trvá pozdě do odpoledne, může znamenat, že vaše batole nebude před spaním dostatečně unavené, aby usnulo a vydrželo spát celou noc. Experimentujte s přesunem spánku o něco dříve během dne nebo jej zkraťte. Může vás to stát několik pokusů a omylů, než se vám povede najít to správné načasování, ale správný denní spánek může znamenat večerní klid.
Příliš mnoho spánku může narušit noční spánek, ale stejně tak i velice málo spánku. Unavená batolata jsou často moc vystresovaná na to, aby šla spát včas nebo vydrželi se nebudit, takže se znovu a znovu probouzejí. Obecně je dobré uložit vaši ratolest do 19:30, případně do 20:00. A nebojte se ji uložit do postýlky i o něco dříve, pokud si během dne špatně zdřímla nebo dokonce vůbec.
Noční pocit hladu naučeným vzorcem
Představte si, že byste se první půlrok života budili každou noc ve 2 hodiny ráno a dostali najíst, ale o týden později by vás přestali v noci krmit. Pravděpodobně byste se probudili hlady. Tohle přesně se některým dětem stává. Proč tomu tak je, není jasné. Je ale možné, že někteří rodiče si zvyknou na jakékoli noční probuzení reagovat krmením. Jenže postupem času se tento vzorec posiluje.
Tento naučený vzorec nočního krmení může být obtížné prolomit. Pro rodiče je doporučeným způsobem, jak se vyhnout nočnímu jedení, upustit od nočního kojení či umělé výživy po šesti měsících věku. Pokud je vaše dítě zdravé a vyvíjí se tak, jak by mělo, nemusí noční krmení pokračovat, protože dítě dostává během dne dostatečnou výživu.
Bolestivé rostoucí zuby
Rostoucí zoubky včetně stoliček a horních i dolních špičáků mohou vaše batole během dne pěkně podráždit, takže může být mrzuté a v noci ho zase mohou budit ze spaní. Pokud jde o úlevu při prořezávání zoubků batolecím, pravděpodobně už máte potřebné informace, jak si s nimi poradit. Nabídněte vaší ratolesti něco studeného ke žvýkání, případně vyzkoušejte paracetamol (Paralen, Panadol apod.), pokud je bolest velice intenzivní a váš pediatr s tím souhlasí.
Noční můry a děsy
Batolata mohou mít problém pochopit, že špatné sny nejsou skutečné, což je může velmi znepokojit. Velké změny a denní stres, spousta vzrušení před spaním nebo nemoc. To vše může zhoršit noční můry, takže se snažte udržet vašeho potomka v klidu, zvláště před spaním.
Dejte tedy večer přednost tichému hraní, uklidňujícím pohádkám a přitulení nad hlasitými zvuky nebo děsivými televizními pořady. Pokud vaše batole má svůj milovaný předmět nebo hračku, nezapomeňte mu ho dát, aby se cítilo klidné a v bezpečí.
Úzkost z odloučení od rodičů
Prochází vaše dítě fází, kdy chce být stále s vámi a když odcházíte, je navíc naštvané? Jak jste možná správně uhodli, může pro něj být obtížnější kvůli tomu i dobře spát. Mnoho batolat se potýká s záchvatem separační úzkosti kolem 18. měsíce věku a tato období se mohou objevovat ještě i několik let. Klíčem je pomoci vašemu děťátku vyrovnat se s tím, aniž by jste mu příliš ustoupili. Zkuste jej rozptýlit krátkou návštěvou dětského pokojíčku a pak mu dejte dobrou noc.
Dosažení vývojového milníku
Vzpomínáte si na časy, kdy se vaše několika měsíční miminko celou noc budilo, než se začalo plazit nebo lézt po čtyřech? Hlavní vývojové milníky, tedy takové, kdy se dítě učí nějaké nové dovednosti, mohou vyvolat regrese i u batolat, a to včetně regresí spánku. Dobrá zpráva je, že stejně jako v kojeneckém věku by se vaše batole mělo vrátit do své normální situace, jakmile si osvojí svou novou dovednost. Tedy za předpokladu, že si nevytvoříte žádné špatné návyky tím, že budete nočním buzením věnovat příliš mnoho pozornosti.
Co dělat, když se vaše dítě opakovaně budí?
Noční probuzení narušuje spánek všech zúčastněných, tedy toho vašeho i vašeho batolete. Bez ohledu na příčinu probuzení a pláče, to, co mu a vám brání v klidném spánku, který oba potřebujete, je to, že se vaše děťátko buď nenaučilo samo usínat, nebo se vrátilo ke zvyku spoléhat se na to, že ji uložíte ke spánku.
Zachovejte klid a vytrvejte
Může pomoci, když svému batoleti během dne řeknete, že každý spí ve své vlastní posteli. Takže až k vám uprostřed noci vstane, aby vás navštívilo, klidně ho uložte zase zpátky. Je pravděpodobné, že to budete muset udělat několikrát, než si to plně uvědomí. Pokud vaše batole vstává během noci, zůstaňte v klidu a vezměte jej hned zpátky do jeho vlastní postele. Pokud vaše batole v noci pláče, nechoďte za ním okamžitě. Počkejte minutu nebo dvě, zda se neuklidní, a poté ho běžte utišit.
Uklidněte jej v tichosti
Jakmile se vaše dítě probudí, snažte se zůstat potichu. Nezvedejte ho a moc s ním nemluvte. Cílem je pomoci vašemu batoleti naučit se utišit před spaním. Místo toho ho jemně pohlaďte po zádech a zašeptejte pár milých slov jako „To je v pořádku.“ Pokud se vaše dítě probudilo kvůli noční můře, ujistěte ho, že to nebylo skutečné a že je v bezpečí. Až se uklidní, odejděte z místnosti ještě před tím, než usne.
Zaveďte večerní rutinu
Dále, pokud jste to ještě neudělali, zaveďte večerní rutinu před spaním na uklidnění. Ta může zahrnovat teplou koupel, čtení pohádky, mazlení apod. a končit tím, že odejdete z místnosti dříve, než vaše dítě usne. To pomůže vašemu dítěti naučit se, jak samo usínat. Což je dovednost, kterou bude potřebovat, aby se uprostřed noci znovu uspalo samo. V ideálním případě bez toho, aby vás budilo.
Hračky a bílý šum
Zkuste mu v pokojíčku pustit bílý šum. Umístění těchto zvuků do ložnice vašeho batolete je snadný způsob, jak eliminovat zvuky ze zbytku domu nebo zvenčí. Navíc mají samy o sobě uklidňující účinek a mohou tak pomoci vaší ratolesti snáze usnout. Nezapomeňte mu dát do postýlky oblíbené předměty, jako je přikrývka nebo plyšové zvířátko. Ty mohou vašemu dítěti dělat společnost, pomoci mu se uklidnit a snáze se vrátit zpět ke spánku.
Máte zavedený večerní rituál, který se svým dítětem pravidelně dodržujete a ukládáte ho ke spánku vždy ve stejný čas, nebo se vám to prozatím příliš nedaří? Napište nám do komentáře.