Shutterstock

Je velmi běžné, že vztah prochází fázemi, kdy jeden nebo oba partneři ztratí zájem o sex. Může to být jednoduše způsobeno tím, že zájem o sex má tendenci v průběhu času opadat. Není ani neobvyklé, že partneři mají různé sexuální touhy v různých fázích jejich vztahu. Někdy to ale také může souviset s konkrétními problémy ve vztahu, zdravotními obtížemi nebo dalšími vlivy z okolí. Víte, jak najít řešení, aby to v sexu opět klapalo?

Nejste v tom sami

Sexuální problémy mohou postihnout kohokoli a kdykoli, bez ohledu na věk, sexuální preference nebo zkušenosti. Podle všeho je pouze jeden ze tří lidí je spokojen se svým sexuálním životem, přičemž téměř pětina lidí zažívá jinou sexuální touhu než jejich partneři, což ve výsledku partnerské vztahy komplikuje.

Možná se vám to nezdá, ale nejste v tom sami. Sexuální problémy jsou častější, než si možná uvědomujete. Důležité je rozpoznat, když narazíte na problém, o kterém si potřebujete promluvit, zjistit více nebo vyhledat podporu mimo váš vztah.

Kde se berou obavy o sexuální život?

Úzkost související se sexem může pocházet z různých očekávání ohledně toho, jak často byste ho podle vás měli mít. Je velmi běžné, že jeden z partnerů má nižší nebo vyšší libido než ten druhý, nebo že jeden z nich má pasivnější postoj k zahájení sexu. Podobně mnoho lidí nezažívá spontánní sexuální touhu a zjistí, že ta obvykle přijde až poté, co jejich partner udělá první krok. Mohou také potřebovat navodit náladu, aby se cítili dobře.

Oba tyto faktory mohou v jednom z vás zanechat pocit, že toho druhého nepřitahujete, zatímco ten druhý má pocit, že se nic neděje. Obavy o svůj sexuální život mohou být také vyvolány pocitem, že nejste aktivní tak, jak byste „měli“ být, nebo myšlenkou, že všichni ostatní jsou toho mnohem více než vy. Pravda je samozřejmě taková, že „správná“ frekvence je pro vás jakkoli vhodná tak, jak to vyhovuje vám oběma. Důvodů, proč to neklape v sexu ale může být hned několik.

Shutterstock

Zjistěte, kde je problém

Pokud máte pocit, že máte problém s vaším sexuálním životem, první věc, kterou musíte udělat, je zjistit proč. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je promluvit si se svým partnerem. Pro někoho to sice může být trapné a složité, zvláště pokud jste spolu dlouho o sexu nemluvili, nebo dokonce nikdy předtím. Pokud si nejste jisti, kde začít, mohou se vám hodit níže uvedené tipy.

Formulujte věty pozitivně

Zkuste formulovat to, co chcete změnit, pozitivně. Používání fráze začínající zájmenem „já“ („Líbilo se mi, když jsme…“) namísto frází začínající „ty“ („nikdy nechceš…“) může pomoci vyhnout se tomu, aby se váš partner cítil, jako by byl napadán nebo kritizován. Může být také užitečné hovořit o situaci, spíše než o tom, co si myslíte, že druhý udělal nebo neudělal. Tím by se jen věci zhoršily. Použijte tedy raději větu typu „Všiml jsem si, že už jsme nějakou dobu jsme neměli sex.“, spíše než „Nechtěl jsi mít sex zatímco já…“.

Poslouchejte, co vám partner říká

Konverzace musí probíhat dvěma směry, takže jakmile vysvětlíte, jak se cítíte, poslouchejte, co si myslí i váš partner. Může být těžké poslouchat něco z toho, co říká, ale to je vždy riziko, které musíte podstoupit, pokud chcete mluvit otevřeně a upřímně o vašem problému.

Zkuste se dívat na věc z partnerova pohledu

Jedna věc je poslouchat, druhá věc je skutečně vzít na vědomí, co váš partner říká. Zkuste se na věci podívat z jeho úhlu pohledu. Mohou zažívat specifické úzkosti, které jim ztěžují myslet na sex, nebo se mohou cítit trapně, provinile nebo nedostatečně komfortně v dané situaci. To vám také pomůže lépe porozumět tomu, co pro něho sex znamená a zda máte různé představy o tom, jaký by měl vypadat „dobrý“ sexuální život.

Shutterstock

Ztráta libida

Ztráta libida nebo snížená chuť na sex mohou být zejména u žen v určitých obdobích života obzvláště běžné. Pokud se cítíte v depresi, užíváte hormonální antikoncepci, jste těhotné nebo jste nedávno porodily, to vše mohou být běžné faktory, které mohou ovlivnit vaši sexuální touhu.

Jiné psychologické nebo fyzické faktory mohou dále ovlivnit muže a ženy. Na vině může být diabetes, hormonální poruchy, deprese, únava a také závislosti (drogy nebo alkohol). Všechny tyto problémy mohou vést ke ztrátě libida. Vztahové problémy nebo minulé sexuální zkušenosti mohou také ovlivnit vaši touhu po pohlavním styku.

I když pokles sexuální touhy nemusí být nutně důvodem k obavám, pokud se domníváte, že to může ovlivnit váš vztah, způsobit zklamání, hádky nebo dokonce zanechat pocit, že se od sebe vzdalujete, mohl by být čas vyhledat pomoc.

Předčasná ejakulace

Příliš rychlá nebo předčasná ejakulace je také běžným problémem u mužů. I když neexistuje žádná standardní nebo správná doba trvání sexu, jedna studie odhalila, že průměrná doba, kterou muž potřebuje k ejakulaci po zahájení pohlavního styku, je kolem pěti a půl minuty.  

Mezinárodní „směrnice“ říkají, že pravidelná ejakulace do jedné minuty po zahájení sexu partnera je považována za předčasnou. Zatímco studie zjistily, že předčasná ejakulace může mít jakýkoli dopad na všechny zúčastněné strany, stojí za zmínku, že neexistuje správný nebo špatný způsob, jak dosáhnout vzájemného sexuálního uspokojení.

Mezi běžné příčiny problémů s ejakulací patří psychické obtíže jako deprese, stres, úzkost z výkonu a problémy ve vztazích, stejně jako fyzické problémy, jako jsou rekreační drogy či problémy s prostatou nebo štítnou žlázou. Pokud je právě tohle váš problém, pravděpodobně byste se měli poradit s vaším lékařem.

Bolestivý sex

Pocit bolesti nebo nepohodlí během sexu nebo po něm je nejčastěji známkou toho, že něco není v pořádku a nemělo by se to ignorovat. Tato bolest může být způsobena infekcí, nemocí, fyzickým nebo dokonce i psychickým problémem. Pokud je právě tohle váš případ, je důležité promluvit si se svým gynekologem nebo navštívit kliniku sexuálního zdraví.

U žen v období menopauzy může změna hladiny hormonů způsobit novou vaginální suchost, která může vést k bolesti, nepříjemným návalům horka, problémům se spánkem a dalším symptomům. Hormonální substituční terapie může být možností řešení. Pomoci může i vyzkoušení volně prodejných lubrikantů a hydratačních krémů z lékáren.

Pocit nudy v ložnici

Shutterstock

Pocit nudy v ložnici, protože partner nesplňuje vaše touhy a očekávání nebo máte výrazně odlišné libido, může mít významný dopad jak na vaše vztahy, tak na celkový pocit psychické pohody. Rozdílné sexuální touhy mohou vést k tomu, že se partneři budou cítit provinile, že možná neuspokojují svou druhou polovičku, nebo se obávají, že je jejich partner již nepovažuje za atraktivní.

Zejména v tomto případě je nutné si s partnerem promluvit. Mluvit s partnerem o sexuální stránce vašeho vztahu je velmi důležité. Pokud nediskutujete o tom, jak se cítíte, nevyhnutelně se objeví nedorozumění, které může velmi negativně ovlivnit váš vztah.

Jak problémy v sexu řešit?

I když vztahové poradenství a návštěvy zdravotníků mohou být velmi užitečné, pamatujte, že jde o váš vztah, takže jen vy a váš partner budete vědět, jaké to je být ve vašem vztahu a jak to může fungovat. Zvenčí vám lidé mohou pomoci, když je těžké spolu mluvit, ale nemohou za vás rozhodnout, co je pro vás to pravé. Zajímá vás, jaké možnosti řešení se nabízejí?

Návštěva praktického lékaře

Mluvit se svým praktickým lékařem vám může pomoci identifikovat a léčit potenciální fyzické a základní stavy, pokud máte dojem, že je na vině hormonální nerovnováha, trápí vás bolesti či pocity nepohodlí nebo máte problémy s ejakulací. Váš praktický lékař může nabídnout možnosti léčby, ale také vám může navrhnout, abyste nejprve zkusili svépomocné možnosti.

Pokud si nejste jisti, zda v případě předčasné ejakulace vyhledat odbornou radu, existuje řada možností svépomoci, které můžete také vyzkoušet, ačkoli vždy se doporučuje mluvit s odborníkem. Možnosti svépomoci mohou zahrnovat přechod na silné kondomy ke snížení senzitivity, masturbace až dvě hodiny před pohlavním stykem či přestávky během sexu, abyste se rozptýlili a prodloužili zážitek.

Psychosexuální terapie

Psychosexuální terapie nabízí možnost mluvit se speciálně vyškoleným terapeutem, který vám může pomoci prozkoumat a překonat sexuální dysfunkce. Psychosexuální poradce, který má znalosti v širokém spektru sexuálních problémů s jednotlivci všech věkových kategorií, vám může pomoci lépe rozpoznat vaše sexuální potřeby a touhy a také pracovat s negativními myšlenkami, které mohou ovlivnit vaši schopnost užívat si sex a intimitu.

Vztahové poradenství

Vztahové poradenství může být další formou terapie mluvením, která vám a vašemu partnerovi může pomoci prozkoumat, jak fyzicky a verbálně komunikujete. Vztahové poradenství vám pomůže identifikovat oblasti, které mohou ovlivňovat vaši schopnost cítit se bezpečně, uvolněně a moci si užívat sex, lépe si uvědomovat potřeby toho druhého a společně hledat vhodné řešení.

Hypnoterapie

Pokud stres, úzkost nebo deprese ovlivňují vaši sexuální touhu, může vám pomoci hypnoterapie. Klinický hypnoterapeut vám může pomoci zvládnout související příznaky a také zlepšit vaši sebedůvěru nebo pocit vlastní hodnoty. Hypnoterapie může pomoci některým lidem spojit se s jejich podvědomím, řešit události nebo problémy, které mohou ovlivnit jejich náladu, sebevědomí nebo radost ze života.

Akupunktura

Další doplňkovou možností, u které studie ukázaly, že může pomoci, je akupunktura. Pomocí jemných jehel k vyrovnání energetických hladin ve vašem těle lze akupunkturu použít k léčbě sexuální výkonnosti, snížení stresu a vyrovnání hladin hormonů. Techniku lze také použít k prodloužení sexuální výkonnosti a zvýšení sexuální touhy.

Hovoříte se svým partnerem otevřeně o vašich problémech a touhách nebo jste v tomto směru spíše zdrženliví? Podělte se s námi do komentáře.

Předchozí článekSuchej únor může významně změnit váš vztah k alkoholu. Jaké jsou další benefity?
Další článekKteré vitamíny jsou pro děti nejdůležitější? Dejte přednost pestré stravě před doplňky