Co s sebou do porodnice
Zdroj: shutterstock

Jste už připraveny na váš velký den? Vzhledem k tomu, že vaše dítě může dorazit na svět dříve, než se očekává, pro každý případ stojí zato, aby byla vaše taška do porodnice zabalena kolem osmého měsíce těhotenství. Pokud chcete ohlídat, že skutečně na nic důležitého nezapomenete, projděte si náš seznam. Možná zjistíte, že některé věci by vás třeba ani nenapadly přibalit.

Kdy začít balit tašku do porodnice?

V ideálním případě byste měly mít tašku nebo kufřík s věcmi do porodnice připravený k použití (kromě toho, co sbalíte na poslední chvíli, jako je váš zubní kartáček) před 36. týdnem těhotenství, pro případ, že byste porodila před termínem. Některé položky jsou zásadní (například doklady, autosedačka apod.), jiné vám pomohou cítit se pohodlně a připomenou vám domov.

Náš tip: Poznáte, že se blíží porod? V tomto článku se dočtete, kdy je správný čas vyrazit do porodnice.

Co sbalit pro sebe?

V první řadě si sbalte věci, které budete potřebovat vy samy. Jaké položky byste rozhodně neměly zapomenout?

  • Doklady a dokumenty. Především průkaz totožnosti, kartu pojištění a také lékařskou dokumentaci. Nemocnice vyžadují tyto dokumenty v první řade, kdy přijedete do porodnice. Zajistěte si tedy, abyste měly kopie všech důležitých dokladů pohotově k dispozici.
  • Porodní plán. Vytiskněte si raději několik kopií. Jednu si uschovejte pro sebe, další si připravte pro vaši porodní asistentku. Jistě nebude od věci mít jednu navíc, která bude k dispozici ve vašem pokoji. Pro rychlou orientaci je dobré vyznačit si některé klíčové body a upozornit na ně.
  • Silné poporodní vložky. Po porodu je normální hodně krvácet. Personál vám tyto potřeby sice poskytne, ale možná oceníte vložky, které jsou měkčí a savější než standardní vložky. Zpočátku možná budete muset vyměňovat tyto potřeby každou jednu až dvě hodiny, ale během několika dní se průtok začne snižovat.
  • Župan. Pohodlný župan je jedním z nejlepších poporodních oděvů, protože se snadno obléká a umožňuje vám se pohybovat po pokoji nebo po chodbě porodnice, aniž byste se musely převlékat.
  • Toaletní potřeby. Mezi základní pilíře vašeho pohodlí patří jistě kartáč na vlasy, běžný nebo suchý šampon, kartáček na zuby a zubní pasta, deodorant, balzám na rty, případně krém na ruce a vlhčené ubrousky (pro případ, že si nechcete příliš často mýt například obličej). Pokud plánujete kojit, možná se vám bude hodit i krém na bradavky.
  • Pohodlné oblečení a obuv. Za předpokladu, že plánujete po porodu kojit, zabalte si do tašky kojící podprsenku. Spárujte své tílko či tričko s měkkými a ideálně volnějšími domácími kalhotami, praktické mohou být například poporodní legíny. Nezapomeňte přibalit také spodní prádlo a pantofle, které snadno nazujete.
  • Dlouhý nabíjecí kabel pro mobilní telefon. Nemocniční lůžka mohou být dost vzdálená od elektrické zásuvky a je dost možné, že budete neustále potřebovat plně nabitý telefon, abyste mohly být v kontaktu s partnerem, rodinou, přáteli a také mohly pořizovat snímky vašeho miminka.
  • Osuška. Jak se často ukazuje, nemocniční ručníky jsou přesným opakem luxusních hotelových osušek, bývají totiž tenké, škrobené a celkem malé. Vaše domácí osuška vám tak lépe dodá pocit domova.
  • Oční maska ​​a špunty do uší. Abyste si mohly odpočinout i v rušnější porodnici, mohla by být oční maska ​​a špunty do uší přesně to, co budete potřebujete pro váš zasloužený odpočinek po porodu.
  • Věci pro relaxaci. Zabalte si několik věcí, které vám pomohou zpříjemnit čas v porodnici, jako je kniha, časopisy, tablet s filmy nebo seriály, případně hudební přehrávač či reproduktor.

Jak sbalit tašku pro miminko?

  • Dětská body. Nemocniční zásady se mohou lišit podle toho, do čeho lze novorozence oblékat, proto se předem poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, co si můžete zabalit. Nezapomeňte, že u bodýček je dobré vybrat si ty, které se vpředu zapínají.
  • Ponožky a čepička. Novorozenci se mohou snadno nachladit, takže se raději vybavte zásobou dětských ponožek. I při tělesném kontaktu může váš novorozenec mít na sobě čepičku a ponožky.
  • Deka. Nemocnice vám pravděpodobně poskytne přikrývku, ale vždy je dobré mít po ruce i vlastní dětskou deku, kterou můžete použít vždy, když berete miminko do náruče. Můžete ji také použit k uložení vašeho dítěte do autosedačky na cestě domů.
  • Oblečení na cestu domů. V tomto ohledu je potřeba brát zřetel na aktuální roční období a počasí. Protože ovšem chladné dny nebývají výjimkou ani v letních měsících, je lepší se vybavit. Do zimních měsíců nezapomeňte teplou kombinézu, botičky, rukavice a teplejší čepičku.
  • Dětská sedačka. To zjevně neplatí pro nemocniční tašku, nicméně autosedačka by měla být nainstalována ve vašem autě přibližně ve stejnou dobu, kdy si sbalíte tašku do porodnice, aby byla připravena na váš návrat z porodnice.
  • Dudlíky pro novorozence. Raději si připravte více druhů dudlíků pro případ, že některý vašemu miminku nebude vyhovovat. Dudlíky se mohou lišit zejména v tvaru a dokud nevyzkoušíte, který je pro vaši ratolest ten pravý, je lepší jich mít v zásobě více.

A co taška pro partnera?

Nezapomeňte, že váš partner s vámi nejspíš také nějaký čas v porodnici stráví, nejen během porodu. Některé nemocnice dokonce umožňují tatínkům přespat v porodnici spolu s partnerkou. Například pokud žena absolvovala císařský řez a potřebuje zvýšenou péči. Vzhledem k tomu, že budete oba pravděpodobně trávit noc nebo dvě v porodnici, sbalte několik nezbytností i pro něj. Tady je seznam věcí, které se partnerovi mohou hodit.

  • Nabíječka na telefon
  • Spodní prádlo
  • Toaletní potřeby: kartáček na zuby, deodorant, sprchový šampon
  • Drobné občerstvení
  • Něco ke čtení, poslechu nebo sledování
  • Fotoaparát s bateriemi, nabíječkou a prázdnou paměťovou kartou (pokud mu dáváte přednost před mobilem)

Připravte tašku na praktické místo

Pokud jste si prošly kontrolní seznam a jste spokojeny, že jste si zabalily vše, co budete potřebovat, připravte si tašku rovnou do auta nebo alespoň někam blízko domovních dveří, ať jste připraveny na okamžik, kdy bude potřeba vyrazit do porodnice a nebude čas přemýšlet nad tím, kam jste tašku schovaly.

Našly jste na našem seznamu věci, které by vás nenapadly sbalit? Pokud ano, které to jsou? Neváhejte se s námi podělit v komentářích i o další položky, které na vašem seznamu nesmí chybět.

Předchozí článekNevíte, kdy jet do porodnice? Poradíme vám, jak poznat blížící se porod
Další článekKdy a jak přestat kojit? Začněte tím, že jedno kojení denně nahradíte lahvičkou