Co zvážit před početím dítěte
Zdroj: Shutterstock

Výchova dítěte je práce na plný úvazek. Proto je potřeba uvažovat dopředu o výzvách, kterým budete jako rodiče čelit, ať už z hlediska psychického, finančního nebo vztahového, a o podpoře, kterou nejspíš budete potřebovat. To vám pomůže připravit se na vše, co vás čeká, a umožní vám to býti takovými rodiči, jaké dítě skutečně potřebuje. Na co vše tedy pomýšlet?

Jaké aspekty zvážit před početím dítěte?

Pokud uvažujete o rozšíření své rodiny, je třeba zvážit mnoho věcí. V první řadě popřemýšlejte o důvodech, proč dítě chcete. Pokud je jedním z nich to, že hledáte více lásky v životě, měli byste své rozhodnutí přehodnotit. Vyplnění nedostatku lásky novorozencem nikdy není dobrý nápad.

Stejně tak byste se neměli vrhnout do rodičovství jenom proto, že pociťujete nátlak z okolí, ať už od přátel nebo ze strany rodiny, kteří se domnívají, že už máte nejvyšší čas pořídit si miminko. Jen vy sami můžete nejlíp vědět, zda jste na tento velký krok připraveni, nebo ještě ne. Pokud dítě chcete vy sami, je třeba myslet také na další aspekty. Jaké to jsou?

Zdroj: Shutterstock

  • Fyzické zdraví a psychická pohoda nastávající matky je asi nejdůležitějším aspektem, podle kterého se odvíjí vše následující.
  • Sociální a ekonomická situace. Popřemýšlejte, zda je vaše současná situace v souladu s tím, abyste dítě dokázali zabezpečit finančně, zda máte oporu v rodině, která vám může pomoci, a čeho jste ochotni se vzdát nejen z hlediska kariéry.
  • Partnerský vztah. Máte silné a zdravé manželství či vztah se svým partnerem? Nebo pokud budete rodiči samoživiteli, máte podporu ze strany rodiny či lidí, kterým můžete důvěřovat a o které se můžete opřít?
  • Psychická připravenost mít dítě. Cítíte se připraveni vzdát se svého volného času a osobní svobody a věnovat ji výchově dítěte? Baví vás čas strávený s dětmi všech věkových skupin? Jste připraveni věnovat dítěti svoji pozornost?
  • Nečekané situace. Jak byste zvládli vychovávat dítě, kdyby mělo například nějaké zdravotní postižení, bylo jiné orientace, vypadalo zcela jinak než vy, nebo by se vám narodila dvojčata? Nic z toho se stát nemusí, ale na tyto věci je dobré také pomyslet.

Jste připraveni upřednostnit zájmy dítěte před těmi vlastními?

Nejspíš už jste to párkrát slyšeli a také ještě několikrát uslyšíte. Mít dítě je obrovská odpovědnost. Proto si musíte být jisti, že vy a vaše druhá polovička jste připraveni upřednostnit potřeby vašeho potomka před vlastními zájmy. Potřebuje váš partner či partnerka neustálý dohled nebo péči? Pokud je stále dítětem, pravděpodobně nejste připraveni mít vlastní děti.

Stejně tak, pokud se chováte často jako dítě, můžete být tím, kdo ve vztahu prostě není na dítě připraven. Být soběstačný totiž není jen o financích. Někdo, kdo je citově nebo sociálně soběstačný, se pro rodičovství hodí lépe než někdo, kdo je stále potřebuje něčí pomoc a je ustaraný. Důkladně tedy zvažte, zda jste oba skutečně dospěli do fáze, kdy se dokážete postarat plně nejen o sebe, ale i o někoho dalšího.

Zdroj: Shutterstock

Víte, co od společné výchovy dítěte očekáváte?

Vytvořit vlastní rodinu s vaším partnerem může být pro vztah opravdu prospěšné a může vás dokonce sblížit. Ale většina párů zjistí, že mít dítě testuje i ten nejsilnější vztah způsobem, který neočekávají. Někdy je stres z celé situace příliš velký a vztah nevydrží.

Ať tak či onak, až budete s partnerem mít dítě, váš vztah se změní. Společné rodičovství tedy vyžaduje dobrou komunikaci a odhodlání vydržet i v těžkých časech. Pokud uvažujete o tom, zda počít dítě, zkuste popřemýšlet nad těmito otázkami:

  • Je váš vztah zdravý natolik, aby mohl vytvořit láskyplný domov pro dítě?
  • Shodnete se na tom, kdy mít dítě?
  • Budete spolu komunikovat otevřeně a upřímně?
  • Budete sdílet finanční odpovědnost za péči o své dítě?
  • Podělíte se o každodenní péči o své dítě?
  • Dohodnete se na tom, jak bude péče o dítě a jeho výchova fungovat?
  • Dokážete se vypořádat s napětími, které se postaví do vztahu během těhotenství a výchovy dítěte?
  • Pokud váš vztah skončí, jak budete pokračovat v rodičovství?

Společný rozhovor o těchto otázkách vám pomůže zjistit, zda máte podobná očekávání ohledně toho, jaké to bude mít dítě. Rodičovství vždy vyžaduje týmovou práci, trpělivost a kompromisy. Proto funguje nejlépe, když se dva lidé shodnou se na tom, co každý od vztahu a společné výchovy dítěte očekává.

Můžete si dítě finančně dovolit?

Většina budoucích rodičů se může divit, kolik stojí vychovávat dítě. Výdaje za dítě se mohou samozřejmě u různých rodin lišit, proto je dobré se zamyslet nad tím, jaký život můžete vašemu dítěti dopřát. Mezi hlavní výdaje, které je třeba při narození dítěte vzít v úvahu, patří náklady na bydlení, oblečení, jídlo, zdravotní péče, doprava, péče o dítě, vzdělání a další. Mějte na také paměti, že celkové výdaje se s věkem dítěte zvyšují.

Zdroj: Shutterstock

Pokud plánujete počít dítě, finance by ve vaší rodině měly být transparentnější. Promluvte si o vašich úsporách a finančních možnostech, abyste mohli společně sestavit rozpočet a plán úspor. Například můžete popřemýšlet o tom, kolik každý měsíc můžete přispívat na spoření pro vaše dítě do budoucna.

Úspory na vzdělání

Náklady na vzdělávání se čím dál více zvyšují, protože rodiče pochopitelně častěji touží po úspěchu svých dětí. Kromě bezplatného vzdělávání poskytovaného státem mohou rodiče pomýšlet také na soukromé školy. Kromě toho jsou stále populárnější dětské skupiny, zájmové kurzy, soukromé vyučování a studium v ​​zahraničí. S vysokoškolským studiem se mnohdy pojí také náklady na bydlení apod. Rodiče by tedy měli tyto kroky plánovat dopředu a zřídit například vzdělávací fond pro vzdělávání svých dětí.

Pomohl vám tento článek si lépe utřídit myšlenky v tom, na co se připravit jako budoucí rodiče?  Změnil se po jeho přečtení nějakým způsobem váš názor nebo vás naopak ve vašem rozhodnutí, ať už počkat nebo mít dítě, utvrdil? Napište nám to do komentáře.

Předchozí článekPorodní plán je důležitý hlavně pro psychickou pohodu. Jak může vypadat?
Další článekŠikana na školách přetrvává. Jaké jsou doporučené postupy, jak ji řešit?