Dětské astma je jedním z nejčastějších chronických stavů u dětí předškolního věku. Dochází k němu, když se zanítí dýchací cesty plic, což může ztížit dýchání a vést až k astmatickému záchvatu, kdy dítě nemůže popadnout dech. Tento stav mnohým dětem narušuje vykonávání běžných činností, včetně školní docházky a spánku. Víte, co nejčastěji dětské astma spouští a jak ho léčit?
Co je dětské astma?
Dětské astma je stejné onemocnění plic, jaké mají dospělí, ale děti mají často odlišné příznaky, proto mu lékaři říkají dětské astma. Astma je závažné onemocnění způsobující sípání, potíže s dýcháním a kašel. V průběhu života může způsobit i trvalé poškození plic.
Toto onemocnění často narušuje běžný dětský život, jako jsou hry, sport, škola i spánek. U některých dětí může nezvládnuté astma způsobit i nebezpečné astmatické záchvaty. Tento stav tak bývá hlavní příčinou návštěv pohotovosti, hospitalizací a zameškaných školních hodin.
Dětské astma bohužel nelze vyléčit a příznaky mohou přetrvávat až do dospělosti. Ale se správnou léčbou může vaše dítě udržet doprovodné příznaky pod kontrolou a zabránit poškození rostoucích plic.
Dětské astma: příčina
K astmatu dochází tehdy, když zánět a zúžení dýchacích cest uvnitř plic brání přívodu vzduchu. To má za následek charakteristické sípání, kašel, tlak na hrudi a dušnost související s astmatem. Astma je tak hlavní příčinou dlouhodobých onemocnění u dětí.
Odborníci si stále nejsou jisti přesnou příčinou astmatu, ale zdá se, že významnou roli hrají jak genetické, tak environmentální vlivy. Mezi faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost, že dítě bude mít astma, patří:
- Nízká porodní váha
- Nosní alergie (senná rýma) nebo ekzém (alergická kožní vyrážka)
- Rodinná anamnéza astmatu nebo alergií
- Mnoho respiračních infekcí
- Vystavení pasivnímu kouření před nebo po narození
- Látky znečišťující vnitřní a venkovní ovzduší
- Vystavení velmi studenému vzduchu nebo náhlým změnám teploty
Jaké má dětské astma příznaky?
U většiny dětí se první příznaky objeví přibližně ve věku 5 let, ale astma se může projevit kdykoli později v jakémkoli věku. Když má dítě astma, jeho plíce jsou mimořádně citlivé na určité spouštěče. Když jejich plíce interagují se spouštěčem, způsobí to otoky dýchacích cest plic, napnutí svalů obklopujících dýchací cesty a zvýšení sekrece hlenu v plicích.
Tato reakce na spoušť způsobuje potíže s dýcháním a další charakteristické příznaky astmatu. Když je reakce na tyto spouštěče závažná, může vyústit v astmatický záchvat. Děti s astmatem budou pravděpodobně vykazovat stejné příznaky jako dospělí. U některých dětí však může být chronický kašel jediným příznakem. Mezi další možné příznaky patří:
- Přetrvávající kašel, ke kterému dochází během spánku, v důsledku cvičení nebo studeného vzduchu či při virové infekci
- Sípání nebo pískání při dýchání
- Zrychlené dýchání nebo dušnost
- Tlak na hrudi
- Chronická únava
- Kojenci mohou mít problémy při krmení
- Vyhýbání se sportovním nebo společenským akcím
- Potíže se spánkem kvůli kašli nebo problémům s dýcháním
V některých případech může otok dýchacích cest zabránit přísunu dostatku kyslíku do plic. To může znamenat, že kyslík nemůže vstoupit do krevního řečiště nebo se nedostane k životně důležitým orgánům. V těchto případech mohou děti vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc. Pohotovost byste měli vyhledat, jakmile zaznamenáte následující:
- Dítě se zastaví uprostřed věty, aby se nadechlo
- Používá břišní svaly k dýchání
- Břicho, které se mu zaboří pod žebra, když se snaží dostat vzduch
- Hrudník a boky se při dýchání vtahují
- Silné sípání nebo silný kašel
- Potíže s chůzí nebo mluvením
- Namodralé rty nebo nehty
- Zvyšující se dušnost se sníženým sípáním
- Rozšířené nosní dírky
- Zrychlený tep
- Potí se více než obvykle
- Objeví se bolest na hrudi
Nejčastější spouštěče dětského astmatu
Spouštěče astmatu mohou být určité látky, stavy nebo činnosti, které vedou k projevům astmatu. Spouštěče astmatu se u dětí liší a příznaky mohou být po expozici spouštěči opožděny. To může ztížit diagnostiku tohoto onemocnění.
Váš potomek může mít několik spouštěčů astmatu a mohou se lišit od spouštěčů u jiného dítěte. Měli byste se tedy pokusit zjistit, co spouští astma vašeho dítěte, abyste se těmto situacím nebo látkám mohli vyhnout, kdykoli je to možné. Nejčastějšími spouštěči bývají následující:
- Infekce dýchacích cest, jako je nachlazení, zejména v kojeneckém věku
- Spouštěče alergií, jako jsou roztoči, zvířata, pyly nebo plísně
- Povětrnostní podmínky, jako silný vítr
- Sport a cvičení
- Velké znečištění vnitřního a venkovního ovzduší
- Vystavení cigaretovému kouři
Dětské astma: diagnostika
Diagnóza astmatu u dítěte může být obtížná, protože po dlouhou dobu nemusí vykazovat žádné příznaky, dokud neprožije astmatický záchvat. Může být také těžké odlišit astma od jiných respiračních onemocnění a protože tento stav bývá nový a neznámý, mohou mít potíže s popsáním jednotlivým příznaků.
Lékař se zpravidla v první řadě zeptá na rodinnou anamnézu, aby zjistil, zda někdo v rodině trpí podobnými problémy, a provede fyzickou a lékařskou prohlídku. Pokud má jiný člen rodiny astma nebo alergie, zvyšuje se tím pravděpodobnost, že dítě může trpět astmatem.
Diagnostické testy na zjištění astmatu
Pokud je dítě dostatečně staré, může podstoupit rentgen hrudníku. Pokud mu je 6 let nebo nebo více, může také absolvovat jednoduchý plicní test nazývaný spirometrie. Měří množství vzduchu v plicích vašeho dítěte a jak rychle jej dokáže vyfouknout. To pomáhá lékaři zjistit, jak těžké je astma.
Jiné testy mohou pomoci najít spouštěče astmatu. Mohou zahrnovat alergické kožní testy, krevní testy (IgE nebo RAST) a rentgenové paprsky, aby se zjistilo, zda infekce dutin nebo jiné onemocnění zhoršuje astma. Test, který měří hladinu oxidu dusnatého v dechu vašeho dítěte, může také poukázat na zanícené dýchací cesty.
Dětské astma: léčba
Na základě historie zdravotního stavu vašeho dítěte a závažnosti astmatu vypracuje váš pediatr plán péče, nazývaný akční plán pro astma. Zde vám popíše, kdy a jak by vaše dítě mělo užívat léky na astma, co dělat, když se astma zhorší, a kdy vyhledat pohotovostní péči. Ujistěte se, že rozumíte tomuto plánu, a zeptejte se lékaře svého dítěte na jakékoli otázky, které vás napadnou.
Akční plán pro astma vašeho dítěte je důležitý pro kontrolu astmatu. Mějte ho tedy vždy po ruce, aby vám připomněl denní plán péče o vašeho potomka a také vás vedl krok po krok, jak máte postupovat, když má vaše dítě příznaky astmatu. Dejte kopii i dalším dospělým, které mají vaše dítě v péči, například babičkám, ale i učitelům, aby věděli, co mají dělat, pokud dítě dostane astmatický záchvat mimo domov. Kromě dodržování akčního plánu pro astma vašeho dítěte se snažte vyhýbat vystavení spouštěčům astmatu nebo je alespoň omezit na minimum.
Léky na dětské astma
Léky, které vaše dítě dostane, lze rozdělit do dvou skupin. První slouží k prevenci astmatu. Ty pomalu snižují citlivost dýchacích cest na spouštěče tím, že snižují otoky a hlen v dýchacích cestách. Tento lék se užívá denně, případně sezónně.
V závislosti na spouštěči příznaků astmatu mohou některé děti potřebovat preventivní léky pouze v určitých ročních obdobích, například během pylové sezóny nebo v zimě, když se u nich objeví nachlazení nebo chřipka.
Další typ léků slouží k úlevě od obtíží, pokud nastanou. Ty působí rychle tím, že uvolní napjaté svaly kolem dýchacích cest. Tento typ léků se používá během astmatického záchvatu. Větší děti, stejně jako dospělí, obvykle používají inhalátory, nicméně menší děti mohou vyžadovat jiný způsob podání léku.
Potýká se vaše dítě s astmatem nebo máte nějaké dítě či dospělého s astmatem ve svém okolí? Pokud ano, napište nám do komentáře, jak jej astma v omezuje v běžném životě.