Zdroj: Shutterstock

Dudlík je součástí většiny výbaviček pro miminka ještě před tím, než se miminko vůbec dostane na svět. Pro mnoho maminek je spásou, některé jsou naopak zarytými odpůrkyněmi. Následující text vám pomůže ujasnit si, jak to s tímto silikonovým šidítkem vlastně doopravdy je.

Každé miminko potřebuje primárně blízkost svých rodičů, hlavně maminek. Někdy se ale může stát, že miminko je nakrmené i přebalené, a přesto jeho pláč ne a ne utišit. V těchto chvílích často přichází na řadu dudlík, který často situaci řeší.

Dudlík miminko uklidní

Nespornou výhodou dudlíku je jeho schopnost vaše děťátko uklidnit. Primárním důvodem, proč děti tak rády a často sají je fakt, že sání spouští v těle miminka hormony potřebné k usnutí. Je tak velice pravděpodobné, že s dudlíkem se jim podaří lépe a rychleji zabrat.  

Spolehlivě funguje i v případě, že vaše miminko něco vyruší během spánku. S dudlíkem často není nutné se miminku při chvilkovém probuzení věnovat, je většinou schopné se sáním dudlíku samo uklidnit a znovu v klidu usnout.

Zdroj: Shutterstock

Snižuje riziko SIDS

SIDS, neboli riziko náhlého úmrtí novorozence, je dlouhodobým strašákem všech maminek. Některé americké studie prokázaly, že při používání dudlíku během spánku děti tomuto syndromu podléhají mnohem méně než děti bez něj. Dumlající dítě totiž spí lehčím spánkem a pokud je něco v nepořádku, snáze se vzbudí.

Tohle jsou pro mnohé tak silné argumenty, že se nad ostatními vlivy dudlíku vůbec nezamýšlí, je ale dobré si uvědomit i druhou stranu mince a připomenout si, jaké skýtá nevýhody.

Pozor na rychlou návykovost

Největší a nejčastěji zmiňovanou nevýhodou je vysoká pravděpodobnost dlouhodobého návyku. Pokud si dítě na dudlík navykne, je velice těžké ho od něj odnaučit. Vyžaduje to hodně trpělivosti a často i kreativity ze strany obou rodičů.

Do roka je používání dudlíku i podle odborníků v pořádku a pro dítě nebývá problém se v tomto věku od dudlíku odnaučit. Jakmile ho ale dítěti dáváte déle než jeden rok, nejen, že je těžké ho cucání dudlíku odnaučit, může dokonce i škodit. V tomto období je tedy třeba zvážit hlavně četnost jeho používání. 

V ojedinělých případech se ovšem stává i to, že dítě dudlík odmítá. Pokud se tohle děje i vašemu miminku, rozhodně mu dudlík nevnucujte. Rozhodně není nezbytný a je-li miminko schopné usnout i bez něj, je to pro vás jenom výhoda.  

Zdroj: Shutterstock

Dudlík může zapříčinit špatný vývoj ústní dutiny

Při několikaletém používání dudlíku může být dalším negativem i určitá deformace ústní dutiny. Konkrétně jde o horní a dolní čelist. Zhoršit se může i dýchání ústy a nosem a celkově motorika jazyka.

Tyto jevy se ovšem vyskytují pouze zřídka. Často při používání až po třech letech věku dítěte. Pokud se do té doby dítě bude schopné návyku zbavit, deformace by se měly samy srovnat.

Dudlík kazí techniku kojení

Dobrá rada odborníků tedy zní: Nedávejte miminku dudlík ihned po porodu!“ Technika kojení a technika sání dudlíku se totiž u miminek liší. A pokud se již v prvních dnech život novorozenci naučí ovládat primárně pusinku k sání dudlíku, nemusí se jeho správný sací reflex nastartovat vůbec.

Dejte tedy na tuhle posloupnost v porodnici velký pozor. Při krátkém zaváhání s dudlíkem na začátku se může stát, že nebudete moci kojit. Je tedy ideální, pokud se první naučí sát z maminčiny prsu a až potom si zvykne na dudlík, pokud to bude potřeba.

Důležité je, najít si svůj kompromis

Na otázku, jestli je dudlík dobrým pomocníkem nebo jestli dětem škodí, není jednoznačná odpověď a každý rodič si musí najít svůj kompromis. Je jistě podstatné znát všechny výhody i všechna úskalí používání dudlíku a vědět, kdy s ním přestat.  

Stručně řečeno, pokud znáte všechna úskalí, mějte dudlík už od začátku života vašeho miminka po ruce a řiďte se vlastním instinktem. Pokud se vám podaří odbourat používání dudlíku včas, není se čeho bát.

Zdroj: Shutterstock

Jak od dudlíku odnaučit?

Vyberte vhodnou chvíli

Pokud je vaše dítě na časté dumlání opravdu zvyklé, nejspíše zjistíte, že žádná chvíle není ta pravá. Vyberte tedy vyberte tedy tu nejvíce vhodnou. Pokud se například stěhujete nebo se nacházíte v jiné nekomfortní situaci, dítě to pocítí a bez dudlíku bude ještě více nervózní.

Buďte důslední!

Pokud se rozhodnete dítě od dudlíku odnaučit, trvejte si na svém. Stejně tak by měli postupovat všichni, kdo dítě hlídají – babičky, dědečkové, tety, strejdové… Jedině tak dítě pochopí, že si musí zvyknout na jiný režim a nebude zmatené ze signálů dospělých.

Pomůže i hra nebo příběh

Pokud vás nenapadá, jak se dudlíku zbavit, zkuste využít dětské fantazie a zapojte kreativitu. Fungovat může třeba historka o tom, že si malý králíček odnesl dudlík pro svoje mláďátka. Dítě by tak mělo pochopit, že dudlík je potřeba někde jinde a nemusí se ho dál dožadovat.

Postupné odnaučování nebo léčba šokem?

Ačkoliv na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď, většina maminek se přiklání spíše k variantě odnaučovat dítě od dudlíku postupně. Většinou volí variantu dávat ho například pouze na noc a přes den vynechávat.

Jaké máte s používáním dudlíku zkušenosti vy? Pomáhal vám v péči o miminko nebo jste se stali zarytými odpůrci? Vaše tipy a zkušenosti si rádi pročteme v komentářích!

Předchozí článekNucení dětí do jídla vede k nezdravým návykům a přejídání. Buďte raději dobrým příkladem
Další článekVíte, proč se vaše dítě vzteká a jak si s tím poradit? Projevte pochopení a stanovte limity