hojení ran po porodu
Shutterstock

Vaše tělo právě zvládlo udělat jednu z nejpozoruhodnějších věcí, jaké kdy udělá. Vytvořilo a donosilo další lidskou bytost. Po devíti měsících čekání jste pravděpodobně nadšené, že budete konečně doma se svým potomkem. Velká část vaší pozornosti a energie během nadcházejících týdnů a měsíců tak bude věnována miminku, ale pamatujte, že se v této době musíte starat také o sebe. V tomto článku se s vámi podělíme o to, jak probíhá hojení ran po porodu.

Nezapomínejte po porodu i na sebe

Porodit dítě je jedním z nejvzácnějších a život měnících okamžiků života. A přesto, když se všechny vaše myšlenky soustředí na váš nový uzlíček radosti, může být snadné zapomenout, že vaše tělo právě prošlo velmi intenzivní fyzickou a emocionální zkušeností a že může chvíli trvat, než se z toho vzpamatuje a vy se budete cítit znovu zase samy sebou.

Zatímco váš lékař a každá další osoba, kterou znáte, vám pravděpodobně poskytne spoustu rad ohledně porodu a péče o vašeho novorozence, realitě poporodního hojení se obvykle věnuje jen velmi malá pozornost. Výzkumy ve skutečnosti ukazují, že drtivá většina novopečených matek se necítí být na poporodní zkušenost dostatečně připravena.

Tato nedostatečná komunikace o vlivu těhotenství na ženské tělo a procesu poporodní rekonvalescence zanechává mnoho maminek překvapených tím, jak intenzivní a zdlouhavý tento proces může být.

Poporodní krvácení

Po porodu může poporodní krvácení trvat až šest týdnů. Bude to vypadat jako velmi silná menstruace, které se skládá ze zbytků krve, tkání z dělohy a hlenu. Krvácení je nejsilnější během prvních 3 až 10 dnů, pak se bude snižovat. Barevností postupně přechází od červené přes růžovou, hnědou až po žlutobílou.

Pokud zaznamenáte velké sraženiny nebo potřebujete více než jednu vložku každou hodinu, neprodleně vyhledejte svého lékaře, aby vyloučil poporodní krvácení. Během této doby je zakázáno používat tampony, takže se budete muset spolehnout výhradně na vložky.

Břicho po porodu

Je zcela normální vypadat těhotně i poté, co se vám narodilo dítě. Pamatujte, že vaše děloha je stále v procesu stahování zpět do své obvyklé velikosti. Navíc je vaše kůže na břiše napnutá a povolená a stále zadržujete nějaké nadbytečné tekutiny.

Shutterstock

Poté, co se vaše dítě narodí, pravděpodobně ztratíte pár kil, což zahrnuje váhu vašeho dítěte, plodovou vodu a vaši placentu. Ale protože ženy mají tendenci přibrat během zdravého těhotenství přibližně 10 až 20 kilogramů, stále budete těžší než před otěhotněním. To je zcela normální a není se čeho bát.

Během několika příštích týdnů budete postupně ztrácet přebytečné tekutiny, ale shazování přebytečné tělesné hmotnosti je pomalejší proces. Poporodní hubnutí je totiž nejzdravější, pokud je postupné a založené na zdravých stravovacích návycích a správném cvičení. Prodloužené kojení může také pomoci s hubnutím, jelikož při něm spálíte spoustu kalorií.

První týden po porodu

Pokud jste porodily v nemocnici, s největší pravděpodobností tam zůstanete alespoň část prvního týdne. V závislosti na tom, zda došlo k natržení hráze či nikoli, můžete zažívat slabé až silné bolesti. Bolestivost perinea je normální, stejně jako krvácení.

První týden po porodu by měla být krev jasně červená, ale nakonec zhnědne jako menstruace. Pravděpodobně také pocítíte malé stahy, zvláště při kojení. Jakkoli se to může zdát divné, způsobuje to děloha, která se stahuje zpět na velikost před otěhotněním.

Vaginální oblast můžete zklidnit teplými oplachy, používáním ledových obkladů, sezením na měkkém polštáři a pokapáváním teplé vody na vaginální a perineální oblasti po nebo během močení. Mnoho žen se také bojí vylučování první stolice po porodu. Horší je ale věci zadržovat. Riskujete, že se zhorší možné hemoroidy, což je normální vedlejší účinek porodu, a první pohyb střev bude ještě nepříjemnější.

Psychický stav

Zvláště třetí den po porodu je nechvalně známý tím, že je pro čerstvé matky emocionálně velmi náročný. Porodní shon utichá, hladiny estrogenu a progesteronu klesají a hladiny prolaktinu a oxytocinu během dne stoupají a klesají, zatímco dítě saje.

Tyto faktory v kombinaci s nedostatkem spánku mnohdy vedou k velkému splínu a pocitu, že se nic nedaří. To je v tomto období naprosto normální a je dobré si uvědomit, že bude brzy vše zase v pořádku.

Shutterstock

Druhý týden po porodu

U některých žen se v druhém týdnu krvácení začne snižovat. U jiných ale může trvat až šest týdnů. Obojí je úplně normální. V tomto okamžiku by však krvácení nemělo být tak silné. Můžete začít pociťovat vaginální svědění, které je způsobeno tím, že se poraněná oblast začíná hojit.

Stehy, které mohou mít ženy po epiziotomii (nastřižení hráze), při rozpadu nabobtnají tekutinou, což může novopečené matky také obtěžovat. To vše často znamená, že se rána zahojila natolik, že už tato oblasti nebolí. Svědění je tedy dobrý příznak uzdravení.

Přibližně třetina všech žen zažívá v této době noční pocení nebo návaly horka. To je způsobeno hormonálními posuny a také potřebou vašeho těla zbavit se přebytečných tekutin z těhotenství. Návaly horka a noční pocení mohou být velmi nepříjemné, ale jsou normální a obvykle odezní během několika dnů nebo týdnů.

Psychika ženy

Poporodní splín je úplně normální. Ve skutečnosti ho prožívá většina žen. Pokud se ovšem cítíte přemoženy smutkem a úzkostí nebo pokud nemůžete jíst nebo spát, nestýkáte se se svým novorozencem nebo máte až sebevražedné myšlenky nebo myšlenky na ublížení někomu jinému, neprodleně vyhledejte svého lékaře. Poporodní deprese je nebezpečný stav, který je potřeba řešit co nejdříve, aby se vaše problémy ještě více neprohloubily.

Šestý týden po porodu

Po šesti týdnech se děloha vrací do své původní velikosti před těhotenstvím a krvácení by se mělo zastavit. Většina žen je v této době připravena na fyzické cvičení a sexuální aktivitu, ale některé se na to necítí připraveny ještě nějakou dobu.

Shutterstock

Kolem šestého až osmého týdne po porodu se může stát, že i poté, co se krvácení zastavilo před mnoha dny, „záhadně“ začne znovu. Je to proto, že se vaše děloha natolik pohybuje, že se strup z placenty odsouvá, takže se na několik dní může objevit jasně červené krvácení.

Nyní by vás vaginální oblast neměla příliš bolet, i když se možná ještě nebudete cítit dostatečně zotavené na sex po porodu. Stále můžete vypadat mírně těhotně, ale vaše děloha se postupně zmenšuje zpět do své normální velikosti.

Psychický stav

Pokud v této době máte nějaké přetrvávající obavy o své emocionální nebo duševní zdraví, řekněte je svému lékaři na šestitýdenní prohlídce. Je normální cítit se vyčerpaná a ohromená ze všeho, co zažíváte, ale hlubší pocity deprese, beznaděje nebo úzkosti je důležité léčit.

Půl roku po porodu

Pokud vám po porodu vypadávaly vlasy, v tuto chvíli by to mělo přestat. Také byste měly mít opět plnou kontrolu nad svým močovým měchýřem, pokud to byl dosud problém. V závislosti na vašem pracovním plánu může mléko začít vysychat. Pokud ne a vaším cílem je s kojením přestat, ale nevíte, jak na to, v tomto článku naleznete užitečné tipy. Menstruace se už může kdykoli vrátit, ale také nemusí. Menstruace zpravidla závisí na četnosti kojení, ale není to pravidlem.

Jak urychlit hojení po porodu?

Následující tipy vám mohou pomoci urychlit poporodní zotavení, abyste se lépe hojily  a cítily se celkově lépe:

  • Pečujte o oblast perinea: Prvních 24 hodin po porodu každých pár hodin chlaďte perineum. Před a po čůrání nastříkejte na místo teplou vodu, aby moč nedráždila natrženou pokožku. Snažte se vyhnout dlouhému stání nebo sezení a spěte na boku.
  • Zmírněte bolest na toaletě: Pokud vás bolí tlačení na toaletě, vezměte si léky obsahující paracetamol (Panadol, Paralen apod.), které v malém množství kojení nijak nevadí. Zmírněte celkovou bolest horkou sprchou nebo si dokonce dopřejte masáž.
  • Snažte se udržet stolici pravidelnou: Vaše první poporodní vyprazdňování může nějakou dobu trvat, ale nenuťte se, pokud to nejde. Jezte hodně potravin bohatých na vlákninu (celozrnné výrobky, ovoce, zeleninu), choďte na procházky a používejte jemné změkčovače stolice, abyste získaly a udržely pravidelnost.
  • Buďte shovívavé ke svým prsům: Na bolavá prsa zkuste použít teplý nebo ledový obklad a jemnou masáž. Nezapomeňte také nosit pohodlnou kojící podprsenku. Pokud kojíte, nechte svá prsa po každém kojení vyvětrat a aplikujte lanolinový krém, abyste předešly popraskaným a bolestivým bradavkám.
  • Cvičte Kegelovy cviky: Neexistuje lepší způsob, jak dostat vaše pánevní svalstvo zpět do formy, vyřešit poporodní inkontinenci moči, bez ohledu na to, jak jste porodily, a zpříjemnit si sex. Začněte tedy s Kegelovými cviky po porodu, jakmile se na to budete cítit, a zaměřte se na tři série po 20 opakováních každý den. Kegelovy cviky můžete začít praktikovat již pár dní po porodu.
  • Dodržujte kontroly u lékaře: Kontrola u vašeho lékaře je nezbytná, protože pomáhá zajistit, že se vše hojí podle očekávání. Váš gynekolog vám navíc může také pomoci s emocionálními problémy a v případě potřeby navrhnout, jak a kde získat odbornou pomoc, abyste se lépe přizpůsobily roli nové maminky.

Máte ve své rodině někoho, kdo vám v prvních dnech po porodu bude pomáhat s péčí o miminko, aby toho na vás nebylo příliš? Podělte se s námi do komentáře.

Předchozí článekCo když je partner alkoholik? Nedávejte ultimáta, ale zjistěte příčinu pití
Další článekCo dělat, když vám vyjde pozitivní těhotenský test? Připravte si seznam povinností