Zdroj: Shutterstock

Hořčík, neboli magnesium, je v těhotenství jedním nejužívanějších doplňků stravy. Je to všestranná minerální látka, která má vliv na velkou část funkcí celého organismu. Těhotné ženy by tedy měly dbát na to, aby jejich tělo dostávalo pravidelný příjem hořčíku. Jaké mohou být projevy jeho nedostatku a co dělat, když je pociťujete?

Těhotenství představuje velice výrazné nároky na životní styl ženy. Je třeba myslet na správný pohyb, odpočinek ale i způsob stravování. Právě se stravováním souvisí i dostatek minerálních látek v těle, zejména hořčíku. Těhotným ženám se totiž v těle snižuje množství hořčíku až o několik procent. Je tedy třeba si ohlídat, že je tělo opravdu dobře zásobeno.

Proč je hořčík v těhotenství důležitý?

Hořčík má v lidském těle řadu důležitých funkcí. Některé spolu částečně souvisí, ale všechny jsou nezbytně důležité pro zdraví nastávající maminky i správný vývoj plodu v jejím těle. Magnesium se například podílí se na tvorbě a činnosti buněk, zabezpečuje správnou činnost hormonů či zajišťuje zdravý krevní tlak.

Podporuje také správnou činnost svalů. Jeho správné množství v těle zajišťuje, aby se svalová vlákna správně stahovala a zase uvolňovala.

Zdroj: Shutterstock

Jak se projevuje nedostatek hořčíku?

Jedním z hlavních projevů nedostatku hořčíku v těle těhotné ženy jsou křeče. Svalové křeče (většinou v lýtkách) přichází většinou v noci, případně nad ránem. Prvním signálem, který může značit, že křeče se zanedlouho dostaví je tzv. mravenčení v nohách a v rukách.

Projevů je však u těhotných žen více:

  • Nepravidelná srdeční činnost
  • Tvrdnutí břicha
  • Vyšší kazivost zubů
  • Lámání nehtů
  • Bolesti hlavy
  • Nervozita
  • Závratě
  • Nekvalitní spánek a únava

V kritických případech může dojít i k předčasnému porodu nebo k potratu. Takové případy jsou ovšem ojedinělé a často jim lze účinně předcházet konzultací s lékařem. Pokud na sobě pociťujete příznaky nebo máte pochybnosti, obraťte se na svého gynekologa.

Které potraviny obsahují hořčík?

Významný podíl hořčíku se vyskytuje hned v několika potravinách. Najít ho můžete ve většině luštěnin (čočka, fazole, hrách, mungo) nebo ořechů (para ořechy, kešu, mandle a jiné). Samozřejmostí by pro těhotné měla být i listová zelenina (saláty, špenát, mangold), kde lze nalézt vedle hořčíku i vysoký podíl kyseliny listové. Budoucí maminky by také měly upřednostnit celozrnné pečivo před běžným pšeničným.

Ke zvýšení hořčíku v těle pomůže i konzumace slunečnicových semínek, jejich příjem je během dne ovšem zanedbatelný, a proto by žena měla hořčík doplňovat i jinak.

Zdroj: Shutterstock

Těhotná žena by se naopak měla úplně vyhnout zejména smaženým a konzervovaným jídlům, jejichž způsob zpracování jídlo o hořčík ochuzuje.

Koupit si můžete do zásoby i dostatek minerálních vod. Zkontrolujte ovšem etiketu, ne každá minerální voda obsahuje dostatečné množství hořčíku. Etiketa by měla udávat zhruba 100 mg na litr vody.

Bohužel v dnešní době je často i ve výše zmíněných potravinách (přirozeně bohatých na hořčík) magnesia méně, než bývalo. Hlavním důvodem je změna způsobu pěstování původních potravin. Řešením tedy mohou být i různé doplňky stravy v podobě tablet. Pozor však na jejich vstřebatelnost. O nejlepší podobě hořčíku, kterou tělo umí účinně absorbovat, je vhodné poradit se s lékařem.

Kolik hořčíku brát v těhotenství?

Vzhledem k tomu, že v těhotenství automaticky klesá množství hořčíku v těle ženy až o 10 %, je třeba jeho doporučenou denní dávku ještě zvýšit. Navíc v období gravidity dochází i k tomu, že žena hořčík více vylučuje. Odborníci tedy doporučují denně přijmout kolem 350-400 mg magnesia. Množství je orientační, každopádně platí, že předávkování hořčíkem je velice nepravděpodobné.

Zdroj: Shutterstock

Kdy hořčík v těhotenství vysadit?

Hořčík je minerál, který má vliv na činnost svalů v lidském těle. I děloha je sval. Dostatek magnesia tedy zajišťuje i správnou činnost dělohy. Na konci těhotenství je ovšem třeba magnesium vysadit, protože by měla děloha začít pracovat kvůli blížícímu se porodu trochu jinak. Ideální čas, kdy s hořčíkem přestat je zhruba 36. týden těhotenství.

Vedlejší účinky hořčíku v těhotenství

Příjem většího množství hořčíku může u některých lidí vyvolat projímavé účinky. Těhotné ženy toto ovšem nemusí nutně pociťovat. Naopak, projímavé účinky hořčíku mohou vést ke zmírnění zácpy, které je v těhotenství poměrně častá. 

Pokud i přesto těhotná žena těmito vedlejšími účinky trpí, je možné jim snadno předcházet. Stačí si příjem hořčíku rozložit ve větším množství vody, které bude žena popíjet v průběhu celého dne. Tělo tak nedostane v jednu chvíli tak silnou dávku a snáze si s menším množstvím poradí.

Předchozí článekPartner u porodu může být velkou oporou, nutná je ovšem příprava
Další článekOd jakého věku cestovat s dítětem do zahraničí? Počkejte alespoň první 3 měsíce