Jak antikoncepce ovlivňuje plodnost
Zdroj: shutterstock

V současné době se často běžně setkáváme s otázkou, zda může antikoncepce nějak ovlivnit a poškodit vaši plodnost. Užívání hormonální antikoncepce může přinášet jistá rizika, ale neplodnost by neměla být jedním z nich. Podle mnoha studií je stejně pravděpodobné, že otěhotníte, pokud jste v minulosti brala antikoncepci jako žena, která hormonální antikoncepci nikdy neužívala. Různé typy antikoncepce mohou ovšem způsobit malé zpoždění plodnosti.

Antikoncepce jako pomoc v plánování mateřství

Zabránit nechtěnému početí je jedním z převratných lékařských pokroků, který novým generacím žen umožnil převzít kontrolu nad plánováním mateřství. Ženy si tak v současné době mohou užívat novou úroveň osobní svobody, kterou naše babičky ještě neznaly.

Tento typ volitelné, dočasné ochrany před nedobrovolným těhotenstvím není ovšem to samé, co považujeme za neplodnost. Stejně jako ženy chtějí v určitých obdobích života spolehlivou antikoncepci, potřebují také ujištění, že až přijde čas pokusit se otěhotnět, nebude mít předchozí užívání antikoncepce na toto rozhodnutí žádný vliv.

Dlouhodobé užívání antikoncepce

Pochybnosti a obavy většiny lidí z neplodnosti se obvykle zaměřují na dlouhodobější účinky hormonální antikoncepce, ať už jde o pilulku (případně náplast), nitroděložní tělísko nebo injekci. U některých metod existuje riziko, že budete muset počkat několik měsíců, než se plodnost vrátí. To je pravděpodobně důvodem, proč vznikají mýty, že antikoncepční pilulky mohou způsobit neplodnost.

O tom, že by dlouhodobé užívání antikoncepce způsobilo neplodnost, ovšem žádné  důkazy nejsou. Další příčinou, proč se lidé mohou domnívat, že tomu tak je, může být nasazení antikoncepce v brzkém věku, což může pouze zakrýt jiný zdravotní problém způsobující neplodnost. Ten bývá následně odhalen až ve chvíli, kdy se žena pokouší o dítě.

Antikoncepční pilulky a obnovení plodnosti

Zdroj: Shutterstock

Nejčastěji používanou metodou antikoncepce je antikoncepční pilulka, přičemž k dispozici jsou dva typy perorální hormonální antikoncepce. Pilulky obsahující pouze progestogen, které, jak název napovídá, obsahují pouze jeden typ hormonu, a kombinované pilulky, které obsahují dva různé typy hormonů, tedy progestogen a estrogen.

Fungují tak, že zabraňují ovulaci, zesilují hlen dělohy a ztenčují výstelku, aby se zabránilo ovulaci a snížila se pravděpodobnost implantace. Při správném užívání jsou z 99% efektivní, což je činí právem velmi oblíbenými. Když je přestanete užívat, měl by se váš menstruační cyklus vrátit k normálu. U některých žen tento proces však může trvat déle. Obecně se tedy doporučuje, abyste počkaly na obnovení normálního menstruačního cyklu 3 měsíce.

Nitroděložní tělísko a obnovení plodnosti

Tělíska mohou mít pouze mechanický účinek, což znemožňuje početí tím, že zabraňují implantaci vajíčka. Nitroděložní tělísko (IUD), které navíc obsahuje progesteron, je kombinovanou léčbou, jelikož hormon zesílí cervikální hlen a ztenčí výstelku dělohy.

V obou případech by se cyklická menstruace měla obnovit do jednoho měsíce po jejich odstranění. Přesto však u hormonálního nitroděložního tělíska, stejně jako u pilulky, může trvat až 3 měsíce, než se menstruační cyklus vrátí k normálu.

Antikoncepční injekce a návrat plodnosti

Antikoncepční injekce u nás prozatím není natolik rozšířenou metodou, jako například v jiných státech. Můžete se s ní ale snadno setkat pod její prodejní značkou, což je Depo-Provera. Injekce se aplikuje každé tři měsíce a ocení ji obzvláště ženy, které nechtějí být zatěžované každodenním přemýšlením nad užíváním tablet.

Zdroj: Shutterstock

To je však také právě ten impulz, který vyvolává většinu obav z možné neplodnosti. S tímto lékem totiž může trvat až rok, než se váš menstruační cyklus obnoví, a proto je méně používán u žen, které by v blízké budoucnosti chtěly otěhotnět. Naopak může být vhodný pro ženy, které již děti mají a další mateřství již neplánují.

Náš tip: Pokud plánujete těhotenství a zajímá vás, jak podpořit plodnost, v tomto článku najdete užitečné rady a tipy, jak na to.

Co říkají výsledky studií?

Studie založená na počtu 2000 žen, které chtěly otěhotnět po sedmi letech užívání antikoncepčních pilulek, byla provedena Evropskou studií aktivního sledování orálních kontracepcí. Výzkumníci zjistili následující výsledky:

  • 21% bylo těhotných během prvního cyklu po ukončení antikoncepce
  • 79% bylo těhotných do jednoho roku
  • Míra otěhotnění byla nižší u žen starších 35 let

Tyto výsledky odrážejí pravděpodobnost těhotenství u běžné populace a vědci dospěli k závěru, že antikoncepce nemá žádný vliv na plodnost. Proč tedy stále přetrvává víra, že antikoncepční pilulky mohou způsobit neplodnost?

Co když nemůžete po vysazení antikoncepce otěhotnět?

Zdroj: Shutterstock

Vysvětlení může být v jiné běžné mylné představě o antikoncepčních pilulkách, tedy že vám pravidelně upravují menstruační cyklus. Objevují se ale jen proto, že kontrolované hladiny hormonu vytvářejí „falešnou“ pravidelnost cyklu a menstruačního krvácení.

Pokud byly vaše menstruační cykly nepravidelné již před užíváním pilulek, pak se vrátíte k nepravidelnosti i tehdy, jakmile přestanete. Vždy je tedy možné, že antikoncepční pilulka v jistém smyslu zakrývala určitý problém, který mohl vyjít najevo, až když jste ji přestaly užívat.

Kdy podstoupit vyšetření plodnosti?

Nepanikařte, pokud neotěhotníte v prvních měsících po vysazení antikoncepce. Zaprvé, obvyklým časovým rámcem, který se dává párům při pokusu o otěhotnění, je 12 měsíců. Zadruhé je možné, že patříte mezi ženy, u nichž trvá déle, než se jejich menstruační cyklus vrátí do normálu. Proto dopřejte svému tělu čas a pokud se vám nepodaří počít dítě ani po roce, nebo v případě že jste starší 35 let ani po šesti měsících, je čas, abyste vy i váš partner podstoupili test plodnosti.

Znáte někoho, komu se podařilo otěhotnět ihned v prvním měsíci po vysazení antikoncepce? Pokud ano, budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentáři.

Předchozí článekLaktační psychóza je těžká duševní nemoc, která se může objevit po porodu. Jak se projevuje?
Další článekNeplodnost u žen se nejčastěji projevuje ztrátou ovulace. Jak ji rozpoznat a léčit?