Zdravé sebevědomí je jednou z nejdůležitějších charakteristik zdravého vývoje dítěte. Sociální a emoční zdraví dítěte bude totiž hrát zásadní roli v tom, jak bude po celý život zvládat překážky, tlak vrstevníků a další výzvy. Pozitivní sebeúcta je také ochranným faktorem pro dobré duševní zdraví a přispívá k pozitivnímu sociálnímu chování a budování kvalitních vztahů. Jak tedy budovat u dítěte zdravé sebevědomí?

Co znamená mít zdravé sebevědomí?

Zdravé sebevědomí a pozitivní sebeúcta vychází z pocitu, že jste milovaní a v bezpečí. Zdravé sebevědomí je v podstatě to, jak děti vidí samy sebe, včetně toho, co si o sobě myslí, a jejich schopnosti navazovat kvalitní vztahy a dělat různé věci.

Být sebevědomý neznamená myslet si, že se svět točí kolem vás, nebo že vaše potřeby jsou důležitější než potřeby ostatních lidí. Zdravá sebeúcta také není arogancí, narcismem nebo nárokem. Aby byla sebeúcta zdravě vyvážená, učte svého dítěte dalším důležitým dovednostem, jako je empatie, laskavost, dobré mravy, dobročinnost a pocit vděčnosti.

Vyhněte se ostré kritice a nekřičte

To, jak vidíte své děti, nebo spíše způsob, jakým vaše děti věří, že je vidíte, má zásadní dopad na to, jak vnímají samy sebe. Dejte proto dětem vždy jasně najevo, že je máte rádi a záleží vám na nich, i když dělají chyby nebo se špatně rozhodují. Snažte se vyvarovat ostrému kritizování nebo ponižování.

Zdroj: Shutterstock

Když váš potomek udělá něco, co vás rozčílí, neventilujte své pocity před ním. Snažte se své emoce udržet pod kontrolou a nekřičte. Místo toho s dítětem mluvte s respektem. Dobrým způsobem, jak toho dosáhnout, je vysvětlit mu přirozené a logické důsledky jeho jednání a mluvit s ním příjemným a přátelským tónem.

Dávejte dětem denně najevo, že je máte rádi

Svoji lásku se snažte dávat najevo každý den. Když se rozloučíte, obejměte své dítě. Večer se přitulte k sobě a přečtěte si třeba knížku. Jak vaše děti rostou, tento základ lásky jim pomůže i nadále budovat své vlastní sociální kruhy, spřátelit se a vytvářet si dobré vazby se svými vrstevníky. Když si hrajete se svým dítětem, ukazujete mu, že s ním rádi trávíte čas a že si vážíte jeho společnosti.

Veďte děti k samostatnosti

Pokud budete své potomky neustále „vodit za ručičku“, snižujete jejich schopnosti dělat věci samy, což negativně ovlivňuje jejich sebeúctu a také je to připravuje o samostatnost. Je důležité, abyste svým dětem umožnili, aby se stávaly samostatnějšími. Nechte je přijít na to, jak mohou hovořit například s učiteli o jakýchkoli problémech samy. Veďte je k tomu, aby si dokázaly samy organizovat své domácí úkoly a jiné povinnosti.

Věnujte pozornost jejich práci

Když vaše dítě vytváří umělecká díla, píše příběh, připravuje školní projekt, nebo věnuje energii jakékoliv jiné přínosné aktivitě, vyzvěte jej, aby vám o ni řeklo co nejvíce. Zeptejte se, co má na svém výtvoru nejraději. Když dáte dětem příležitost předvést, co dělají, nebo mluvit o věcech, které vytvářejí, dáte jim tím najevo, že jejich velké úsilí si zaslouží pozornost. Nezapomeňte jim připomínat, že na jejich názorech a myšlenkách záleží.

Zdroj: Shutterstock

Dejte dětem prostor dělat chyby

Je přirozené chtít chránit své dítě před neúspěchem, ale děti se učí metodou pokusů a omylů a nesplnění cíle jim pomáhá zjistit, že výsledek není fatální. To může také podnítit děti k většímu úsilí, které jim dobře poslouží v dospělosti. Pomozte dětem vidět, že každý dělá chyby a že důležité je se z nich ponaučit a zbytečně se jimi nezabývat. Sebevědomí lidé nedovolí, aby se jim postavil do cesty strach z neúspěchu, protože dokáží brát neúspěchy s rozvahou.

Budujte vytrvalost a plnění cílů

Díky stanovování velkých i malých cílů a jejich dosažení se děti mohou cítit silné. Pomozte svému potomkovi proměnit jeho touhy a sny v uskutečnitelné cíle. Povzbuďte ho, aby si vytvořil seznam věcí, kterých by rád dosáhl. Poté si procvičte rozdělení dlouhodobých cílů na realistické plnění. Podpoříte jeho zájmy a pomůžete mu naučit se dovednosti, které bude potřebovat k dosažení svých cílů po celý život.

Podpořte děti ve zkoušení nových věcí

Místo toho, aby děti svoji veškerou energie soustředily jen na to, v čem již vynikají, je dobré, aby zkoušely také nové a neznámé věci. Díky získávání nových dovedností se děti cítí sebevědomé, že dokážou zvládnout vše, co jim přijde do cesty. Zkoumání jejich vlastních zájmů může dětem pomoci rozvíjet pocit identity, který je nezbytný pro budování důvěry. Když pochopí, jak roste jejich talent, výrazně se zvýší jejich sebevědomí.

Náš tip: Pokud přemýšlíte o tom, jaký vybrat pro vašeho potomka vhodný sport, můžete se inspirovat tipy v tomto článku.

Zdroj: Shutterstock

Kontrolujte, jak děti využívají technologie

V dnešním prostředí jsou všichni trvale připojeni k elektronickým zařízením. Mobilní telefony, tablety a notebooky umožňují lidem pravidelně komunikovat, nahrávat příspěvky na sociální sítě, vypracovávat školní práce a kontrolovat e-maily.

Přehnaná a nekontrolovaná online aktivita však může narušit rodinné vztahy a komunikaci. Stejně tak může příliš mnoho času na obrazovce ovlivnit fyzickou aktivitu a v případě sociálních sítí může mít dopad i na duševní zdraví.

Nezapomeňte být dobrým příkladem

Pokud vás děti vidí řešit nové úkoly s optimismem a spoustou příprav, je dobrým být příkladem pro děti, i když to úplně necítíte. To znamená, že nemusíte předstírat, že jste dokonalí. Nebojte se přiznat svoje obavy, ale zdůrazněte, že je důležité se na ně nezaměřovat. Podstatné je snažit se zůstat pozitivní při všech činnostech, které děláte.

Máte pocit, že vedete vaše dítě ke zdravému sebevědomí, nebo máte pocit, že je potřeba něco zlepšit? Co je vaší nejslabší stránkou? Podělte se s námi v komentáři.

Předchozí článekJak rozumně využívat sociální sítě? Stanovte si limity a vyhýbejte se negativitě
Další článekVýbavička pro miminko je nezbytností. Tu základní pořiďte ještě před porodem