jak dlouho čekat po porodu se sexem
Zdroj: Shutterstock

Samotná myšlenka na sex po porodu se může pro novopečené matky zdát vyčerpávající, zejména vzhledem ke všemu, co právě zažívají. Přetrvávající bolest z porodu, bouřící se hormony, poporodní splín, tělesné změny, únava a v neposlední řadě samozřejmě plačící novorozenec. Zajímá vás, jak dlouho byste měly po porodu čekat s pohlavním stykem a jaké změny u vás mohou nastat?

Jak těhotenství a porod ovlivňuje sex?

Těhotenství a porod hodně změní nejen vaše tělo, ale i váš sexuální život. Hormonální změny po porodu mohou způsobit, že vaginální tkáň bude tenčí a citlivější. Vaše porodní cesty, včetně dělohy a děložního čípku, které se také musí vrátit k normální velikosti. A pokud kojíte, může to navíc snížit vaše libido. Stručně řečeno, vaše tělo potřebuje po porodu trochu odpočinku. Pohlavní styk po porodu může být pocitově zcela jiný, než jste byly zvyklé. Nejčastější potíže po porodu při sexu jsou:

 • Vaginální suchost
 • Tenká vaginální tkáň
 • Ztráta elasticity ve vaginální tkáni
 • Natržení hráze či epiziotomie
 • Krvácení
 • Bolestivost
 • Uvolněné svalstvo
 • Únava
 • Nízké libido

Hormonální změny po porodu

Velkou roli hrají při zotavování po porodu také hormony. V prvních dnech po porodu estrogen klesá na úroveň před těhotenstvím. Pokud kojíte, může hladina estrogenu klesnout dokonce pod úroveň před těhotenstvím. Hladiny estrogenu zůstávají nízké obvykle po celou dobu kojení. Když žena kojí, zejména na začátku, může pokles estrogenu v kombinaci s vysokou hladinou prolaktinu a oxytocinu napodobovat menopauzu po dobu prvních dvou až tří měsíců. To znamená, že během této doby se nedostaví ani menstruace.

Zdroj: Shutterstock

Vaginální suchost

Estrogen pomáhá dodávat přirozenou vaginální vlhkost, takže nízké hladiny hormonu zvyšují pravděpodobnost vaginální suchosti. Suchá tkáň může během sexu vést k podráždění, či dokonce ke krvácení. Tím se zároveň zvyšuje riziko infekce.

Poporodní splín a deprese

V důsledku poklesu estrogenu se také pravděpodobně sníží vaše libido a naopak se může dostavit poporodní splín. To je naprosto přirozené, nicméně by tento stav neměl přetrvávat déle než dva týdny. V horším případě se může u některých žen objevit i poporodní deprese či laktační psychóza, což může být nebezpečné zejména pro dítě. V takovém případě je potřeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Jak dlouho čekat se sexem po porodu?

Přesná časová osa, která by uváděla, jak dlouho byste měly čekat na sex po porodu, sice neexistuje, ale většina lékařů doporučuje ženám počkat alespoň prvních šest týdnů po porodu. Možná budete muset počkat déle, pokud jste podstoupily natržení hráze nebo epiziotomii.

Epiziotomie je chirurgický řez k rozšíření vaginálního kanálu, který se využívá, pokud hrozí, že dojde k poranění této oblasti. Podstoupení takového zákroku vyžaduje zpravidla delší dobu hojení než po běžném porodu. Návrat k sexu příliš brzy může zvýšit riziko komplikací, jako je poporodní krvácení či infekce dělohy.

Jak zmírnit bolest při sexu?

Zdroj: Shutterstock

Vzhledem k výše uvedeným hormonálním změnám či absolvované epiziotomii, může být pohlavní styk bolestivý i po dobu několika měsíců. K zmírnění příznaků vaginální suchosti může být užitečné použití lubrikace. Pokud používáte antikoncepci bariérovou metodou, zvolte lubrikant na vodní bázi, abyste zabránily oslabení latexu. Dalšími možnými kroky, jak snížit bolestivost, jsou:

 • Zvýšení vaginální vlhkosti mazáním
 • Snížení hloubky průniku zvolením vhodné polohy
 • Vyprázdnění močového měchýře
 • Teplá koupel
 • Užití léků proti bolesti po konzultaci s lékařem

Pokud budete i nadále pociťovat bolest během sexu, neváhejte se poradit se svým lékařem.

Jak zpevnit uvolněné svalstvo?

Sex po porodu může být jiný také kvůli sníženému napětí vaginálních svalů a omezené pružnosti. To by mělo být však jen dočasné. Návrat do normálu ovlivňují nejrůznější faktory, jako je genetika, velikost dítěte či počet předchozích porodů. Velkou roli hraje také cvičení pánevního dna, které pomůže rychleji navrátit vaše svalstvo do původního stavu. Velmi účinné jsou především tzv. Kegelovy cviky.

Kegelovy cviky

Tyto cviky jsou velice jednoduché a můžete je cvičit v podstatě kdekoli. Prvním krokem je naučit se vnímat svaly pánevního dna. Pokud s tím máte problém, můžete je pocítit tak, že zastavíte přívod moči při příští návštěvě toalety. Místa, ve kterých ucítíte napětí, jsou svaly pánevního dna. Cvičení Kegelových cviků probádějte následovně:

 • Uvolněte hrudník, břicho, stehna a hýždě
 • Pokuste se zastavit imaginární proud moči uprostřed toku
 • Stiskněte pánevní svaly a držte je po dobu 5 až 10 sekund
 • Přerušte po dobu 5 až 10 sekund a opakujte desetkrát
 • Cvičení opakujte třikrát denně

Nikam nespěchejte a postupujte pomalu

Pokud ve vztahu není delší dobu žádná fyzická intimita nebo je-li opravdu omezená, partneři se mohou začít cítit spíše jako spolubydlící, což zpravidla není dobrá věc. Abyste však udrželi ve vašem vztahu zdravou dynamiku, není potřeba intimní život uspěchat brzkým pohlavním stykem a riskovat tak zdravotní komplikace. Začněte například tím, že se budete navzájem pouze dotýkat a líbat, a až budete připraveni, propracujte se až k sexu.

Pokud nejste připraveny, ale váš partner je, ujistěte ho, že jej neodstrkáváte pryč od sebe. Jedná se pouze o dočasnou situaci, kdy necháváte své tělo zotavit se z porodu. Stejně jako se budete moci znovu dobře vyspat, chodit s přáteli ven, nebo dokonce znovu porodit, budete chtít znovu mít sex. Dejte si čas na to, abyste se nejen nejprve zcela fyzicky uzdravily, ale také se přizpůsobily svojí nové roli.

V neposlední řadě po porodu nezapomeňte myslet na antikoncepci. Někdy je možné otěhotnět již 3 týdny po porodu. Nepřítomnost menstruace nemusí znamenat, že nemůžete otěhotnět.

Dokážete se svým partnerem otevřeně hovořit o vašich problémech a pocitech týkajících se vašeho intimního života? Věříte, že bude mít váš partner pochopení i pro čekání několik měsíců po porodu? Podělte se s námi o vaše názory v komentáři.

Předchozí článekJak pomoci vybrat správnou střední školu? Navštivte ji a udělejte si seznam pro a proti
Další článekMetodu uspávání zvolte podle věku dítěte. Jak začít a kterou vybrat?