Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Během těhotenství je více než zřejmé, že by se ženy měly alkoholu vyhýbat. Alkohol může poškodit stále se vyvíjející plod. Během kojení už to ale tak jasné není. Dítě je už samostatná bytost, která se pouze živí mlékem od maminky a není na ni přímo napojená. Jak to tedy je s pitím alkoholu během kojení? Může si maminka čas od času jednu skleničku dopřát?

Menší množství alkoholu by miminku sice nemělo ublížit, ale je třeba dbát na určité zásady a pamatovat na všechna rizika a fakta s alkoholem a kojením spojená.

Alkohol se z krve do mateřského mléka údajně dostane za půl hodiny až hodinu od začátku pití. Pokud žena ale během pití přijímá i větší množství jídla, může se doba prodloužit na hodinu až hodinu a půl. Nutno také zdůraznit, že koncentrace alkoholu v krvi matky se rovná koncentraci alkoholu v mateřské mléce, které dítě přijímá do svého těla.

Čím méně alkoholu, tím lépe

Škodlivost malého množství alkoholu nebyla odbornými studiemi prokázána. A pokud je konzumace rozložena ideálně do delšího časového úseku, neměla by miminku ublížit.

Bezpečné množství je ovšem velice individuální záležitost a názory na to, kolik může žena vypít alkoholu během kojení, jsou různé. To, jak rychle a v jaké míře se alkohol dostane do krve, totiž ovlivňuje celá řada faktorů:

  • Jak silný je alkohol (tvrdému alkoholu by se maminky měly vyhýbat automaticky)
  • Kolik žena váží
  • Jestli u pití žena něco jí
  • Jak rychle žena alkohol pije
Zdroj: Shutterstock

Záleží pochopitelně i na věku dítěte. Nejhůře alkohol ponesou novorozenci zhruba do tří měsíců života. Ti dokáží totiž alkohol metabolizovat asi o polovinu pomaleji než dospělí lidé.

Kojící žena by ale měla mít na paměti, že čím více alkoholu do svého těla dostane, tím déle trvá jeho odbourání a je tedy vyšší pravděpodobnost, že se ho napije i její miminko.

Rizika spojená s alkoholem a kojením

Ačkoliv se neprokázalo, že by malé množství alkoholu u kojících žen mělo vliv na dítě, je třeba znát a neustále pamatovat na všechna možná rizika, která jsou s tímto spojená. Miminko totiž v mateřském mléce přijímá čistý ethanol, který jeho stáje vyvíjející se orgány nedokáží efektivně zpracovat.

Malému dítěti může i malé množství alkoholu způsobit:

  • Nevolnosti
  • Poruchy spánku
  • Nechutenství
  • Podrážděnost
  • Narušení psychomotorického vývoje

Pokud ovšem matka pije pravidelně větší množství, tak se v tom nejkrajnějším případě se může stát i to, že dítě podlehne tzv. syndromu náhlého úmrtí kojence. Je totiž dokázáno, že v rodinách, kde matka pravidelně konzumuje alkohol nebo kouří během kojení, je tato pravděpodobnost vyšší než u jiných.

Takové následky jsou nevratné a kojící ženy by o nich měly vědět ještě před tím, než se rozhodnou alkohol pravidelně konzumovat.

Zdroj: Shutterstock

I příležitostné pití alkoholu si rozplánujte

Pokud se novopečená maminka rozhodne pro příležitostné pití alkoholu, je třeba znát jednu hlavní zásadu, na kterou by vždy měla pamatovat – nekonzumovat alkohol těsně před kojením. V takovém případě by dítě spolu s mateřským mlékem přijalo do těla stejné množství alkoholu, jako požila matka. Doporučená doba, kdy může žena konzumovat menší množství alkoholu je přibližně 2 hodiny před tím, než se chystá své miminko nakojit.

Pokud si ovšem není jistá, jestli ve jejím mléce alkohol stále přetrvává, je lepší mléko odstříkat ještě před konzumací alkoholu. V lednici mléko vydrží až 24 hodin a když je dítěti mléko podáváno ohřáté na požadovanou teplotu, bude to pro něj bezpečnější a maminka může být klidnější.

Krajní možností je potom nakrmit miminko umělým mlékem.

Zdroj: Shutterstock

Pivo a jeho vliv na produkci mléka

Mezi maminkami koluje mýtus, že pivo zvyšuje produkci mateřského mléka. Ve skutečnosti pro tohle tvrzení neexistuje žádný vědecký důkaz.

Odborníci poukazují spíše na opak. Alkohol dehydratuje tělo, což může produkci mléka ovlivnit spíše negativně. Odborníci se shodují, že pokud matka před kojením požila alkohol, spotřebuje dítě asi o 20 % mléka méně než obvykle.

Kouření během kojení

Pokud se ženě povedlo přestat kouřit během těhotenství, neměla by se k tomu vracet ihned po porodu. Kouření se totiž neslučuje ani s kojením.

Nikotin snižuje tvorbu prolaktinu a tím pádem i zpomaluje laktaci. Pro nedostatečně vyvinuté orgány miminka je velice těžké vypořádat se se škodlivými látkami z cigaretového kouře. Dítě pravidelně vystavované cigaretovému kouři také častěji trpí astmatickými záchvaty nebo záněty dýchacích cest.

Obecně se dá říci, že děti kojících matek, které kouří, celkově hůře prospívají.

Pokud vůle matky není natolik silná, aby s kouřením přestala, je třeba kouření alespoň radikálně omezit. Maximální množství by mělo být 5 cigaret denně.

Dopřáli jste si někdy vy nebo vaše známá během kojení skleničku či cigaretu? Neváhejte se s námi podělit o vaše zkušenosti.

Předchozí článekADHD lze jen těžko léčit. Jak se porucha projevuje?
Další článekMateřská dovolená není pro všechny. Kdo dosáhne na příspěvek od státu?