Jak podpořit plodnost
Zdroj: Shutterstock

Kojení je tím nejlepším způsobem výživy novorozenců. Je to velice důležité preventivní opatření, které dítěti do budoucna poskytne lepší přirozenou imunitu. Někdy ovšem péče o miminko zabírá tolik času a energie, že maminky zapomínají správně a pravidelně jíst. Přitom právě na složení a pravidelnosti jejich stravy závisí často i spokojenost samotného miminka. Jaké jsou správné zásady stravování během kojení a čemu je lepší se vyhnout?

Nejdůležitější je pamatovat na to, že veškerá strava, kterou během kojení přijmete, plynule přechází i do mateřského mléka. Mateřské mléko je navíc pro většinu dětí jediným zdrojem potravy, takže je třeba se pořádně zamyslet nad tím, co miminku prostřednictvím mléka maminka poskytne.

Důležité zásady

Obecných doporučení, kterých by se měly kojící maminky držet, je hned několik:

  • Dbejte na rozmanitou stravu. Ta zajistí dostatečný příjem základních živin a vitamínů. Jedině tak docílíte správné tvorby mateřského mléka.
  • Jezte pravidelně. Pro někoho to může být těžký úkol. Hlavně ze začátku, kdy se s miminkem rodiče teprve sžívají a hektický režim jim může rozhodit i stravování. Pamatujte ovšem na to, že jde opravdu o velice důležitou součást životosprávy v tomto období.
  • Nejezte instantní jídla. V období kojení se vyhněte laciným polotovarům a jídlům z fast foodů. Ačkoliv je tato varianta často rychlá a nejméně pracná, je také nejméně vhodná. Volte raději čerstvé a původní potraviny.
  • Pamatujte na hygienu. I zdravá strava může být nebezpečná ve chvíli, kdy ji správně neošetříte. To platí hlavně pro maso, ovoce a zeleninu. Vyvarujte se také konzumaci jídel s prošlým datem spotřeby.
  • Nezapomínejte ani na pitný režim. Dostatečný přísun tekutin je alfa omega pro tvorbu mateřského mléka. Nejméně dva litry denně by měly být samozřejmostí.
Zdroj: Shutterstock

Co do jídelníčku zařadit?

Strava kojící ženy by měla být hlavně pestrá a vyvážená, a proto by měla obsahovat celou řadu důležitých prvků. Jaké prvky a vitamíny tělo potřebuje a kde je můžeme hledat?

  • Bílkoviny – maso, ryby, vejce, mléčné výrobky
  • Tuky – máslo, sádlo, řepkový, olivový olej
  • Sacharidy – rýže brambory, obiloviny, těstoviny
  • Vápník – mléčné výrobky, minerální vody, listová zeleniny, ovesné vločky
  • Železo – libové maso, játra, luštěniny
  • Zinek – droždí, ovesné vločky, ořechy, fazole
  • Jód – ryby, mořské plody, minerální vody
  • Kyselina listová – zelená zelenina, ořechy, ovoce, luštěniny,
  • Vitamín A – máslo, sýry, vejce, mléko, mrkev, špenát
  • Vitamín D – rybí tuk, játra, ryby
Zdroj: Shutterstock

Z přehledu vyplývá, že omezení v potravinách není často nijak zásadní a kojící žena může většinu věcí, pokud je dobře snáší ona i miminko. Existuje ale i několik důležitých doporučení, co ze stravy zcela jistě vynechat. Ani na to by maminky neměly zapomínat.

Čemu se naopak vyhnout?

Obecně platí, že miminkům prospívají stejné potraviny jako dospělému člověku. V každém případě je třeba si uvědomit, že dospělý člověk je schopen se s určitou mírou nezdravého jídla vypořádat mnohem lépe než novorozenec. Proto by se maminky měly některým konkrétním potravinám a nápojům vyhýbat ještě pečlivěji.

Alkohol a kouření

Alkohol i kouření by měly být pro kojící maminku tabu. Alkohol se z krevního oběhu matky dostává ve stejné míře i do mateřského mléka. Orgány malého miminka nedokáží tyto látky zpracovat tak jako orgány dospělého jedince. Více o alkoholu v období kojení se dozvíte v tomto článku.

Kofein

Během kojení není doporučeno ani zvýšené množství kofeinu. Právě ten může být příčinou neprospaných nocí rodičů i miminek. Způsobit může u miminek zvýšený neklid, hyperaktivitu či špatný spánek. Občas si šálek kávy dopřát můžete, její nadměrné užívání je ale vysoce nedoporučené.

Nadýmací potraviny

Maminky by se měly pokusit vysledovat, co jejich miminku způsobuje nadýmaní a tyto potraviny ze svého jídelníčku vyřadit. Nejčastěji se jedná o čerstvé pečivo, kynuté těsto, luštěniny, květák, pórek, někdy i cibuli. Některé potraviny mohou dokonce u miminek vyvolat alergickou reakci.

Sladkosti

Odborníci nedoporučují přijímat zvýšené množství rafinovaného cukru, který najdete ve všech čokoládách, bonbónech nebo ve většině sušenkách. Vsaďte raději na čerstvé potraviny a sladké omezte na minimum. Máte-li chuť na sladké, sáhněte například po šťavnatém ovoci.

Nadmíra soli

Obecně se doporučuje pokrmy příliš nedosolovat. Pro zlepšení chuti jídel je lepší použít spíše bylinky.

Zdroj: Shutterstock

Stop dietám

V období kojení se rozhodně nedoporučuje držet žádné drastické diety. Ačkoliv je pochopitelné, že novopečené maminky často myslí na to, jak vrátit své tělo do původního stavu, období kojení opravdu není vhodný čas, kdy by maminka měla drasticky snižovat příjem kalorií.

Je tomu právě naopak. Během kojení je možné svůj denní příjem kalorií klidně o něco navýšit. Většina kojících žen totiž automaticky spálí o několik stovek kalorií více než ženy, které nekojí. Žena by se tedy měla soustředit více na to, co její tělo přijímá za potraviny než na to kolik.

Důležité je nezapomínat, že tělo se na porod připravovalo dlouhých devět měsíců. Nelze tedy očekávat, že se vrátí do normálu ihned, jakmile budete mít miminko v náruči. Je třeba dát mu k návratu do normálního stavu trochu více času.  

Cvičení během kojení

Ke zdravé stravě můžete samozřejmě přidat i pravidelný pohyb. Je třeba ale začít pomalu a naslouchat svému tělu. Nejprve do svých aktivit můžete zařadit chůzi s kočárkem. Jak se budete cítit lépe, můžete zvolit rychlejší tempo či přejít na inline brusle. Postupně můžete pravidelný pohyb přidávat a zintenzivňovat. Vždy ovšem platí, že nesmíte jít přes svoje hranice.

Dodržovala jste během kojení stravovací doporučení? Nebo znáte někoho, kdo se o to pokoušel? Neváhejte se s námi o svoje zkušenosti podělit v komentářích.

Předchozí článekJak zvládat stres? Pište si stresový deník a zapojte vaše smysly
Další článekJak rozumně využívat sociální sítě? Stanovte si limity a vyhýbejte se negativitě