Vyrovnat se se smrtí není nikdy jednoduché pro nikoho. Pro dospělého člověka bývá velmi obtížné se přes takovou smutnou událost přenést. Pro děti to však může být ještě náročnější. I když víme, že smrt je nevyhnutelnou součástí života, mluvit o ní je něco, co mnohým lidem může činit obtíže, protože se jedná o velmi bolestivé téma. Jak tedy mluvit o úmrtí s dětmi?

Jak mnozí z vás jistě ví, smrt může nastat nejrůznějšími způsoby. Může být náhlá nebo očekávaná, pozvolná nebo způsobená nehodou. Součástí této zkušenosti je hledání způsobů, jak vyjádřit, co se stalo, dát tomu smysl a nakonec to vše přijmout. Když zemře někdo blízký, děti pociťují a projevují svůj smutek různými způsoby. To, jak se děti vyrovnají se ztrátou, závisí na mnoha faktorech, jako je jejich věk, jak blízké si byly s osobou, která zemřela, a na podpoře, kterou v rodině dostávají.

Zaveďte téma smrti, jakmile se naskytne příležitost

Zkuste s dětmi mluvit o smrti ještě předtím, než k takové události vůbec dojde. Můžete začít tím, že poukážete na přirozené cykly života u rostlin a menších živočichů, jako je například motýl. V podstatě kdykoli, kdy se naskytne příležitost. Ať už vám umře rostlina nebo při procházce do lesa objevíte mrtvého ježka. Zavést téma smrti do běžné konverzace je podle odborníků vhodné pro děti v jakémkoli věku. Čím více toto téma dítěti přiblížíte a objasníte, tím méně bude zmatené a vyděšené, když taková situace nastane ve vaší rodině.

Mluvte upřímně a jednoduše

Snažte se o smrti mluvit jednoduchými slovy a vyhnout se eufemismům typu: „Náš pejsek je teď na lepším místě“, protože mohou být pro malé děti matoucí nebo ještě více děsivé. Zkuste vysvětlit, že když lidé zemřou, jejich tělo přestane fungovat a oni už nemohou jíst, chodit ani si hrát. A vy už je nebudete moci vidět. S dítětem si promluvte na bezpečném místě, kde má u sebe svoji oblíbenou hračku, která mu pomůže cítit se klidněji. Následně buďte upřímní a konkrétní, i když to může znít trochu chladně.

Shutterstock

Zachovejte klid a projevte starostlivost, když svému dítěti oznámíte, že někdo zemřel. Používejte slova, která jsou jasná a přímá. Můžete například říci: „Musím ti říct jednu smutnou zprávu. Babička dnes zemřela.“ Pozastavte se, abyste svému dítěti dopřáli chvíli tuto informaci zpracovat a mělo čas se zamyslet nad vašimi slovy.

Naslouchejte a připravte se na otázky

Poslouchejte obavy vašeho potomka a buďte mu oporou. Každé dítě reaguje jiným způsobem, když se dozví, že zemřel někdo blízký. Některé děti pláčou, jiné zase kladou otázky. Některé mohou být natolik zaskočené, že pro změnu vůbec nereagují. Každá reakce je v pořádku, malé děti totiž nezažívají stejnou úroveň emocí jako dospělí, protože často plně nechápou koncept smrti.

Zůstaňte se svým dítětem, nabídněte mu objetí a utěšte jej. Pokud bude mít vaše dítě otázky, zkuste na ně odpovědět jednoduše. Nebo spolu jen tak buďte pár minut po tichu. Nebojte se dát průchod i vlastním emocím. Je v pořádku, když vaše dítě vidí váš smutek nebo slzy. Lépe pochopí, že je vždy dobré dát volný průchod svým pocitům.

Očekávejte, že se vás vaše dítě bude neustále ptát, co se stalo nebo kdy se váš příbuzný či mazlíček vrátí. Den za dnem se vás mohou ptát na stejné otázky, což může být náročné. Nemyslete si ovšem, že hledají hlubší smysl v tom, co se stalo, protože to tak není. Pouze si zcela neuvědomují koncept smrti. Je tedy potřeba, abyste na jejich otázky odpovídali důsledně, i když to bolí, protože jim to pomůže pochopit konečnost smrti.

Ujistěte se, že dítě necítí vinu

Jakmile vašemu potomkovi sdělíte smutnou zprávu, ujistěte se, že ví, že to není jeho chyba. Děti v předškolním věku mají tendenci věřit, že svět se točí kolem nich, takže mohou snadno získat pocit viny z čehokoli, co se stane. Třeba si totiž o své babičce pomyslelo něco špatného, ​​a teď, když je mrtvá, se bojí, že to způsobili. Ujistěte své dítě, že nebylo možné nic udělat, a že nikdo nedokáže zastavit smrt. Vysvětlete, že nikdo neudělal nic, co by způsobilo její smrt, a nikdo ji stejně tak ani nemůže přivést zpět.

Shutterstock

Dopřejte svému dítěti pohodlí a jistotu. Všimněte si, zda vypadá smutně, ustaraně nebo jinak rozrušeně. Ptejte se na pocity a naslouchejte. Vysvětlete vašemu potomkovi, že po smrti milovaného člověka chvíli trvá, než se bude cítit lépe. Některé děti mohou mít problémy se spánkem nebo mít strach. Vysvětlete mu tedy, že se tyto věci postupem času zlepší. Během této dobu mu věnujte více svého času a péče.

Pomozte dětem zpracovat jejich pocity

Požádejte své dítě, aby se nebálo říct, co si myslí a co cítí. Pomozte mu tím, že pojmenujete některé své vlastní pocity. Díky tomu mohou děti snáze sdílet zase ty jejich. Můžete mu pomoci větami jako: „Vím, že cítíš smutek, já jsem také velmi smutný. Oba jsme babičku tolik milovali a ona nás také.“

Pomozte svému dítěti cítit se lépe tím, že po několika minutách mluvení a poslouchání přejdete na činnost nebo téma, které vašemu dítěti pomůže cítit se trochu lépe. Hrajte si, tvořte nějaké ruční výrovky, vařte nebo spolu někam vyrazte na výlet.

Dbejte na rutinu a sdělte možné změny

Když ztratíte někoho blízkého, koho milujete, snažte se, aby se vaše dítě co nejvíce drželo své běžné rutiny. To může pomoci zmírnit některé možné změny chování, které jsou běžné u malých dětí, jako je chování hloupé nebo hyperaktivní nebo návrat ke starým návykům, jako je například cucání si palce.

Umožněte dítěti zapojit se do rituálů, jako je pohřeb nebo vzpomínková bohoslužba. Řekněte mu předem, co se stane. Sdělte například, že tam bude spousta lidí, kteří se také chtějí s babičkou rozloučit. Dále také to, že třeba bude zpívat, modlit se či mluvit o babiččině životě, lidé možná budou plakat, objímat se a říkat, že jim je to líto.

Shutterstock

Pokud smrt blízkého člověka znamená změny v životě nebo rutině vašeho dítěte, vysvětlete, co se stane. To pomáhá vašemu dítěti být připravené. Například můžete říci, že teta Katka ho vyzvedne ze školy jako kdysi babička. Nebo vysvětlete, že musíte zůstat pár dní u dědečka, což znamená, že on a máma budou sami pár dní doma. Nezapomeňte říci, kdy se zase vrátíte, nebo že budete jen domů jezdit o něco později.

Nebojte se mluvit otevřeně a vzpomínat

Často bývá pro samotné rodiče těžké vyrovnat se smrtí blízkého, ale je důležité dávat pozor na to, jak se nechovat před vašimi dětmi. Nesnažte se svůj smutek před nimi skrývat. Když vás uvidí truchlit během a dlouho po smrti vašich blízkých, bude vědět, že je normální a zdravé plakat a cítit se smutně po tak významné ztrátě.

Nebojte se sdílet vzpomínky na svého blízkého. Někdy se rodiče bojí mluvit o osobě, která zemřela, protože si myslí, že to způsobí bolest i ostatním. Výzkumy ovšem ukazují, že bolest z opětovného prožívání vzpomínek nebo sdílení příběhů ve skutečnosti napomáhá k uzdravení bolesti a uzavření celé události. Především se nebojte být nablízku svému dítěti, protože se cítíte bezmocní, necítíte se dobře nebo jen nevíte, co říct. Někdy i pouhý dotek nebo objetí může poskytnout velkou útěchu a pomoc.

Už jste zavedli se svými dětmi rozhovor týkající se úmrtí nebo jste se dokonce ocitli v situaci, kdy jste jim museli oznámit, že někdo blízký umřel? Pokud ano, jak takovou situaci nesli? Napište nám své zkušenosti do komentáře.

Předchozí článekOtoky v těhotenství způsobují zvýšené tekutiny v těle. Kdy mohou být nebezpečné?
Další článekAngína nejvíce postihuje děti od 5 do 15 let. Jak ji spolehlivě poznáte?