Jak dítě už od malička vést ke správnému a zdravému stravování? To je otázka, kterou si klade mnoho rodičů. Nejdůležitější je v jídelníčku zajistit pestrost a dbát i na každodenní pravidelnost jídel. Zásad je ale více. Jednoznačně pomůže i pohyb a odbourání jednoduchých cukrů v podobě tak oblíbených sladkostí.
Způsob stravování nesouvisí pouze s tím, jak dítě vypadá, jestli je hubené či při těle, má také výrazný vliv na jeho potenciální zdravotní problémy v dospělosti. Zdravá strava může v budoucnu zmírnit či zcela odbourat například nejrůznější civilizačních nemoci. Rodič by tedy měl dbát na několika základních, lety osvědčených principech zdravého stravování.
Pravidelnost je základ
Pravidelné stravování je jedním z nejzákladnějších principů zdravé výživy. A vězte, že bez toho to nepůjde. Je-li tělo zvyklé na pravidelný přísun živin, nemá potřebu si vytvářet tukové zásoby, které si nechává tzv. na horší časy.
Děti by měly jíst alespoň pětkrát denně. Pokud mají večer hlad, nebojte se jim dopřát druhou večeři. Jejich organismus potřebuje živiny pro správný růst i vývoj. Pamatujte ovšem na to, že v odpoledních i večerních hodinách by porce měly být menší. Přizpůsobte je jejich hmotnosti, období růstu i pohybové aktivitě.
U dětí je důležité jim pravidelnost vštípit a zafixovat ji jako automatickou. Jedině tak si vytvoří návyk, který u nich přetrvá až do dospělosti a s větší pravděpodobností se tak vyhnou nadváze nebo jiným zdravotním problémům.
Pestrost stravy a dostatek ovoce a zeleniny
Pestrost je alfa omega zdravého stravování dětí i dospělých. Je třeba pravidelně střídat maso, luštěniny, ovoce a zeleninu, mléčné výrobky apod. Pestrý a vyvážený jídelníček by zkrátka měl propojovat a pokrývat všechny typy základních potravin.
Ovoce a zelenina by však měly být základem každého jídelníčku. Ovoce u dětí nebývá problém. Většinou je sladké a mají ho rády. Stává se, že děti mívají radši ovoce bez slupky, pokud s ní ale problém nemají, dávejte jim ho neoloupané. Slupka je plná vitamínů a vlákniny.
Zelenina už může být problematičtější. Pokud ji vaše dítě odmítá jíst syrovou, zkuste ji podusit v páře nebo upéct v troubě. Velice vhodnou úpravou zeleniny jsou také nejrůznější mixované zeleninové polévky. A pokud zeleninu doplníte bílkovinou (vejci, masem, nebo třeba semínky), bude pokrm pro děti zajímavější a hlavně sytější. V každém případě se nevzdávejte, zelenina je naprosto nezbytná pro správný vývoj dítěte.
Bez pohybu to nepůjde
Pohyb je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu a je velice důležité pravidelně ho zařazovat do aktivit dítěte. V tomto ohledu by měly ovšem jít veškeré rodičovské ambice stranou. Není třeba dítě nutit k výkonům vrcholového sportovce, spíše je třeba ho naučit, že pohyb je přirozenou součástí života.
Nechte své dítě, ať si vybere takovou aktivitu, která ho bude bavit. Dohlédnout je třeba pouze na to, aby s pravidelným pohybem začalo včas – ideálně s nástupem do první třídy.
Náš tip: Pokud si nevíte rady s výběrem sportu pro vaše dítě, přečtěte si náš další článek.
Redukujte u dětí příjem sladkostí
Sladkosti jsou bohužel běžnou součástí dětských životů. Jakmile se vaše děti setkají se svými vrstevníky, pravděpodobně nepůjde zabránit tomu, že občas o nějakou sladkost nebo slazený nápoj zavadí. Přesto je třeba děti v tomto ohledu naučit střídmosti a aktivně jim to nenabízet.
Místo těchto jednoduchých cukrů v jídle dejte dítěti raději přirozeně sladké ovoce nebo zeleninu jako dýni a mrkev. Místo sladkých šťáv na pití pak volte spíše čistou vodu.
Omezte i sůl
Sůl je důležitá pro zdraví i celkovou chuť jídla. Pozor ale na to, kolik ji svým dětem dáváte. Pokud jste zvyklí na větší množství soli v jídle, s dětmi je čas se na toto zaměřit a její množství redukovat. Nechte vyniknout spíše původní potraviny, ze kterých jídlo skládáte.
Velké množství soli se vyskytuje například v sýrech, uzeninách, salátových dressingách, kořenících směsích, paštikách ale i v pečivu nebo sterilizované zelenině. Takové výrobky tedy omezte nebo se jim úplně vyhněte.
Nucením do jídla nic nevyřešíte
Do jídla rozhodně nenuťte, naděláte tak ve stravovacích návycích vašeho dítěte více škody než užitku. Pokud víte, že nějaké konkrétní jídlo vaše dítě nechce jíst, nevařte ho. Nucení do jídla u dětí často vyvolává dlouhodobou nechuť a odpor k němu.
Jiná situace je, když dítě odmítá všechno jídlo. Takovou situaci je třeba řešit a v krajním případě se poradit i se specializovaným odborníkem.
Není ani vhodné dítě nutit, aby jídlo za každou cenu dojídalo. Bude-li dítě nucené k většímu množství jídla, než si jeho tělo žádá, vymizí u něj přirozené signály sytosti. Řešením jsou jednoznačně menší porce a možnost si přidat.
I děti si můžou jídlo připravit
Ideální je děti občas zapojit do přípravy samotného jídla. Pokud docílíte toho, že je bude příprava jídla bavit, budou se těšit i na samotnou konzumaci. Někdy ovšem stačí se jich pouze zeptat, na co mají chuť. Pokud si jídlo samy vysní, je zde větší pravděpodobnost, že se na něj budou i těšit a pustí se do něj s radostí.
Obě varianty mají své výhody a je dobré je prostřídávat. Každopádně v obou případech by vám mělo doma ubývat situací, kdy dítě odmítá porci jídla sníst.
Jděte příkladem
Pokud chcete, aby se vaše dítě naučilo správnému a zdravému životnímu stylu, je na vás, abyste ho provozovali také. Těžko dítěti nutit cokoliv, když uvidí, že to jeho nejbližší sami nedodržují.
Celá rodina, včetně obou rodičů, by tedy měla jíst pravidelně zdravé a pestré jídlo. Je vhodné společně zařazovat i pohybové aktivity, které budou všechny bavit a které navíc dítěti ukážou, že pohyb není otrava.
Jezte společně
Budete-li každodenní večeři trávit společně, můžete vypozorovat stravovací návyky dětí. Dozvíte se tak, co jim chutná a co naopak ne, jak velké porce jsou schopni sníst (případně, jestli si chodí často přidávat), jak dlouho jedí atd. Případné komplikace ve stravování pak můžete snáze a rychleji vyřešit.
Pokuste se u jídla společně řešit příjemné záležitosti nebo si vyprávět vtipné historky, které se vám během dne udály. U jídla má být navozena příjemná, pohodová atmosféra, do které se každý člen rodiny rád vrátí. Navíc je to další pravidelný příjemně strávený čas s vaší rodinou, kterého se nám v dnešní uspěchané době dostává tak málo.
Dbáte ve své rodině na zdravý životní styl? Dělá vám nebo vašim dětem problém se s některými zásadami ztotožnit? Neváhejte se s námi poděli o zkušenosti v komentářích.