Jak najít kompromis
Shutterstock

Kompromis je velmi důležitým elementem v každém vztahu, ať už mezi přáteli, členy rodiny nebo vaším partnerem. Někdy si ale lidé nejsou zcela vědomi, co znamená hledat kompromis a raději ustupují ze svých požadavků a názorů, což vede ke křivdě při budoucích rozhovorech. Někdy také může hledání kompromisu přerůst v hádku, jejíž cílem je prosadit si svou a vyhrát. Předtím, než se do hledáni kompromisu pustíte, si proto zkuste zachovat klidnou mysl a zaměřit se na to, co je pro vás skutečně důležité.

Co znamená kompromis?

Kompromis je slovo, které v souvislosti se vztahy jistě slýcháte často. Většina z nás má určitou představu o tom, co by to mělo znamenat. Může jím být nalezení řešení, které bude přijatelné pro obě strany, nebo rozhodnutí o tom,  kdo bude rozhodovat o kterých aspektech společného soužití.

Přestože nejspíš povědomí o tom, co je to kompromis, máte, najít ho není vždy tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. I když to často může být opravdu užitečný nástroj pro zvládání neshod, může také představovat potenciální zdroj napětí. Někdy se lidé chovají, jako by jednali na základě kompromisu, ale to, co ve skutečnosti dělají, je to, že ustupují. Jinými slovy se poddají rozhodnutí, protože je to snazší, ale ve skrytu se cítí trochu naštvaně a ustrašeně.

Kompromis není jen o nalezení praktického způsobu, jak společně vyřešit rozhodování. Je mnohem více o pochopení toho, odkud druhý pochází, jaké jsou jeho návyky, pocity a názory a o dosažení rozhodnutí v duchu toho, co je skutečně spravedlivé pro oba dva.

Proč bývá těžké kompromis najít?

Někdy nastanou situace, kdy partneři nedokáží najít společné řešení, pokud jsou například jejich zájmy zcela odlišné. Jako příklad si můžeme uvést pár, který chce jít do kina, ale na filmy mají jiný vkus. Jeden z nich chce vidět akční film a druhý by chtěl zajít na romantickou komedii. Neexistují žádné filmy, které by naznačovaly, že by je rádi viděli oba dva.

Shutterstock

Chvíli o tom mluví a je jasné, že nedosáhnou snadné dohody. Nakonec to jeden z nich raději vzdá a řekne, že se mohou jít podívat na akční film. Druhý je šťastný, ale ten první se tajně trochu zlobí, že musel ustoupit. Nyní se to nemusí zdát jako zvlášť velký problém, ale zahrnuje vzorec, který by při řešení vážnější nebo důležitější situace mohl být skutečně problematický.

Pár může mít pocit, že jeden z nich ustupuje a druhý prosazuje svou cestu, a brát to jako formu kompromisu. Koneckonců, jeden z nich ustoupil pravděpodobně pro větší dobro vztahu. A může mít nejasný pocit, že se možná příště půjdou podívat na film, který chce vidět první.

Soustředění na situaci místo na pocity

Co však této interakci chybí, je správná komunikace. Oba partneři pouze vyjadřují své protichůdné názory, ale ve skutečnosti neposlouchají, co si navzájem říkají. Důraz je kladen na situaci, ne na pocity toho druhého. I když byli schopni dospět k určitému řešení, jednoho z nich to trochu naštvalo a možná bylo připraveno celou věc později znovu probrat.

Komunikujte otevřeně při hledání kompromisu

Pokud ve vztahu oba otevřeně komunikujete o konfliktu, pak je pravděpodobnější, že oba budete schopni dosáhnout kompromisu, kterému budou plně rozumět všichni zúčastnění, a jako takový bude s menší pravděpodobností vést k tomu, že způsobí další neshody či jiné problémy.

Místo toho, abyste své námitky jednoduše potlačovali, zkuste o nich otevřeně mluvit. To neznamená, že si budete stát pevně za svým a odmítnete ustoupit, ale spíše budete upřímní v tom, co je pro vás obtížné. Na druhé straně bude důležité, aby se váš partner cítil schopen udělat totéž a vy jste také byli schopni naslouchat.

Shutterstock

Když oba mluvíte otevřeně o tom, co si myslíte o problému, je pravděpodobnější, že se budete moci posunout k rozhodnutí, které je skutečně spravedlivé. Když si to proberete, můžete učinit rozhodnutí, při kterém vezmete v úvahu to, co je pro vás oba důležité.

Jak se naučit hledat kompromis?

Znát podstatu kompromisu je dobrým základem pro kvalitní komunikaci i soužití ve vztahu. Prvním krokem je uvědomění a dalším jeho realizace. V následujících bodech vám poradíme, jak při hledání kompromisu postupovat.

Nesnažte se vyhrávat

Prvním problémem většiny neshod je, že oba partneři chtějí mít pravdu. Všichni chceme obvykle vyhrát a dosáhnout svého. Je pochopitelné, že se tak cítíte, ale je to něco, co byste měli přestat cítit. Když chcete vyhrát, neposloucháte druhou stranu a nepřijímáte jeho názor a pocity. Pozastavte svou potřebu vyhrát a mít pravdu a raději naslouchejte svému partnerovi.

Odpouštějte minulé křivdy

Potřeba mít pravdu je pouze první věc, které se musíte vzdát. Přestaňte se pevně držet všech minulých křivd, které vám dotyčných člověk mohl dříve udělat. Pokud chcete mít spokojený vztah, měli byste si umět odpouštět. Odpustit však znamená umět zapomenout, nikoli odpustit a mít v sobě zášť. To, že jste se před pár týdny dostali do neshody se svým partnerem, neznamená, že je to relevantní pro ten, který máte dnes.

Shutterstock

Zvažte svoje priority

Už jste někdy udržovali hádku jen proto, že jste byli „ v ráži“, ale v polovině hádky jste zjistili, že nejste opravdu nadšení z toho, za co jste bojovali? Je těžké si to přiznat, ale stát se toho může často. Jedním ze způsobů, jak se tomu vyhnout, je zůstat v klidu, když dojde k diskusi, abyste nebyli vtaženi do boje. Udržujte své emoce na uzdě a přemýšlejte o tom, co opravdu chcete, jak od svého života, tak od vztahu. Je důležité stát si tak pevně za svým, nebo by bylo stále vše v pořádku, kdybyste se něčeho vzdali?

Jednejte v souladu se změnou, kterou navrhnete

Poté, co přehodnotíte svá očekávání a priority, buďte ochotni chovat se podle změn, jak uznáte za vhodné. Jedna věc je říci, že jste ochotni přistoupit na kompromis, ale druhá věc je skutečně podle této změny jednat. Hlavní součástí kompromisů je ve skutečnosti dodržení společného usnesení. Tím druhému ukážete, že jste ochotni udělat úplný kompromis, ne jen falešně slibovat, abyste ukončili hádku.

Nepotlačujte své pocity a názory

Kompromis je o setkání dvou lidí na půli cesty. Nevzdávejte se svého názoru a toho, v co věříte, abyste vždy druhému vyšli vstříc. Ujistěte se, že vždy vyjadřujete své přesvědčení a emoce související s danou situací. Každý, kdo se na dané situaci podílí, musí být vyslechnut a nejsnazší způsob, jak toho dosáhnout, je jasně a upřímně uvést své názory. Dejte jasně najevo, že se jedná o vaše pocity a váš názor, aby bylo zřejmé, že se tak pouze cítíte a že se nesnažíte druhým vnucovat své pocity nebo názory.

Dejte druhému najevo uznání

Bez ohledu na vyřešení kompromisu nezapomeňte dát druhému najevo své uznání. Být ochotný ke kompromisu, místo boje až do konce, je obdivuhodná vlastnost. Ujistěte se, že dáte najevo, jak moc si vážíte toho, že s vámi druhý spolupracuje při hledání nejlepšího řešení. Udělejte si čas na společné zhodnocení řešení a vyjádření toho, co se vám na něm líbí. Oceňujte pozitivní sociální interakce a to, jak se cítíte díky spolupráci při hledání nejlepšího řešení.

Nechte vaši mysl otevřenou

Pokud se vám podaří s partnerem úspěšně najít kompromis, je důležité si pamatovat tyto pocity i do příště. Je tedy potřeba si zachovat otevřenou mysl, aby vás neovládaly emoce, ale řídili jste se zdravým rozumem nejen pro budoucí kompromisy, ale také pro všechny budoucí interakce. Udržet si otevřenou mysl, být ochotný změnit svá očekávání a nesnažit se mít hned na prvním místě pravdu vám může pomoci vyhnout se hádkám v budoucnu. Ale i když to nepůjde, alespoň budete vědět, jak dělat kompromisy.

Už se vám párkrát podařilo najít s partnerem kompromis, kdy se ani jeden z vás necítil ukřivděn a oba jste byli spokojeni? Pokud ano, jaký to byl pocit? Podělte se s námi do komentáře.

Předchozí článekSedmá nemoc se projevuje vředy v ústech, vyrážkou a horečkou. Postihuje hlavně děti do 5 let
Další článekJak poznat, že dítě trpí psychickou poruchou? Pozorujte změny chování i nálady