Jak najít správnou práci
Zdroj: Shutterstock

Brouzdání po internetu a hledání pracovních nabídek může snadno vzbudit dojem, že na trhu zrovna nejsou k dispozici žádné volné pozice. Budování slibné kariéry a nalezení toho správného místa však neznamená přijmout jen tak nějakou práci. Je to především o tom, vědět, jak najít pro vás tu správnou práci. Tedy takovou, která vás zaujme, motivuje a která vás odmění za to, že pro ni budete přínosem každý pracovní den. Důležité je zvolit správnou strategii.

Proč je důležité najít smysluplnou práci?

Protože většina z nás stráví tolik času buď v práci, cestováním do práce a z práce nebo přemýšlením o práci, hraje v našem životě nevyhnutelně obrovskou roli. Pokud se cítíte nespokojeni s tím, jak trávíte většinovou část dne, může to mít vážné dopady na vaše duševní i fyzické zdraví. Můžete se cítit frustrovaní, úzkostliví, v depresi nebo si nezvládáte užít svůj volný čas s vědomím, že je před vámi další pracovní den.

Pokud se budete muset dlouhodobě soustředit na úkoly, které vám připadají všední, stereotypní se nebo jiným způsobem neuspokojivé, může to vést k vysoké úrovni stresu. A co víc, pokud nepovažujete svou práci za smysluplnou a obohacující, je těžké vynaložit úsilí a nadšení potřebné pro vaší práci nebo kariéru. Kromě toho, jakmile se ve svém povolání cítíte šťastní a spokojení, máte mnohem větší šanci, že snáze dosáhnete úspěchu.

Jaké máte možnosti?

Ať už právě končíte školu, hledáte nové příležitosti odpovídající vaší současné pozici nebo jako mnozí lidé čelíte nezaměstnanosti, může být ten pravý čas přehodnotit vaši kariéru. Pokud jde o nalezení smysluplného naplnění v práci, máte dvě možnosti:

  • Můžete najít smysl a radost v práci, kterou nyní rádi nemáte
  • Můžete si najít nebo změnit kariéru na něco, co máte rádi a baví vás to
Zdroj: Shutterstock

Jaké jsou vaše silné stránky?

Vaše profesní schopnosti budou rozhodujícím prvkem v povaze práce, kterou budete vykonávat. Nepřehlédněte však i vaše další kompetence a silné stránky, které by také mohly být přínosem pro novou pozici a které by mohly rozhodnout ve váš prospěch při výběrovém řízení. Co umíte dělat dobře? Jaké dovednosti byste rádi uplatnili na pracovišti?

Například dobrovolnické činnosti mohou rozvíjet vůdčí schopnosti a dovednost spolupráce. Nebo můžete být vynikajícím veřejným řečníkem apod. Tyto druhy dovedností vybudované mimo práci nebo mohou být vysoce ceněny, nezapomeňte je tedy zmínit ve svém životopise. Mohou být překvapujícím faktorem, který vám pomůže najít správnou práci.

Popřemýšlejte o svých zkušenostech

Někteří lidé objeví své ideální zaměstnání prostřednictvím kariérních testů. Obvykle je k tomu potřeba nový způsob uvažování v kombinaci s minulými zkušenostmi. Zamyslete se nad tím, co vás v minulosti podněcovalo a inspirovalo, ať už v práci, při studiu nebo ve volném čase, a zmapujte to ve světě práce tím, že se zeptáte lidí kolem vás, co vlastně dělají.

Náš tip: Zkuste hledat lidi, kteří milují to, co dělají, a kteří vám mohou říci, jaké to je vykonávat svoji práci. To také zvyšuje vaše šance odhalit skryté možnosti na trhu práce.

Zdroj: Shutterstock

Co je pro vás v práci prioritou?

Pokud se rozhodnete pro hledání nové práce, začněte přemýšlením o aspektech, které jsou pro vás důležité, ať už jde o flexibilní pracovní dobu, profesionální rozvoj nebo podílení se na náročnějších projektech.

Může vám to pomoci zamyslet se nad předchozími pozicemi, které jste zastávali, a určit, které aspekty pro vás byly nejpřínosnější. Tímto způsobem zjistíte, co je pro vás při hledání nové práce tou největší prioritou a co je pro vás příjemným benefitem, ale obejdete se bez toho. Než začnete přemýšlet o tom, jakou práci byste chtěli dělat, popřemýšlejte o tom, jaký typ práce by pro vás byl ten pravý.

Vypracujte si svých 10 nejdůležitějších kritérií

Vytvořte si svůj osobní seznam kritérií, která by mělo splňovat vaše ideální zaměstnání. Přemýšlejte o klíčových aspektech, jako je typ lidí, se kterými rádi pracujete, výsledky, kterých chcete dosáhnout, pracovní styl, organizace práce, časové rozvržení práce apod. Jakmile tato kritéria sepíšete na papír, hledejte nabídky, které odpovídají alespoň 6 z 10 uvedených bodů.

Nezůstaňte jen u přemýšlení, ale jednejte

Když si nejste jisti, co chcete dělat, může být lákavé sednout si do kouta a nedělat vůbec nic. Může se stát, že budete v hlavě dělat výpočty, zvažovat pro a proti každé jednotlivé možnosti, ale nakonec nevyvinete žádné viditelné úsilí na změnu v reálném světě. Psychologové tomuto jevu říkají „analytická paralýza“. Objevování vaší profesní dráhy vyžaduje akci, a to znamená nezůstat jen u přemýšlení. Pokud například uvažujete o dvou kariérních možnostech, vyberte tu, která je pro vás dostupnější, a zkuste ji.

Jak najít správnou práci
Zdroj: Shutterstock

Můžete mít například diplom z financí, ale zajímá vás více psaní či grafický design. Jak s tím naložit, když v jednom jste vzdělaní a druhé vás víc naplňuje? Proč si nevybrat práci u finanční firmy a nenabídnout pomoc marketingovému týmu s jejich potřebami v oblasti obsahu nebo grafického designu? Tímto způsobem máte své jisté a můžete se zároveň zaměřit na rozvoj další profesní dráhy, aniž byste utrpěli finanční ztrátu.

Nepřemýšlejte, kde budete za 5 let

Náboráři se rádi ptají kandidátů na jejich pětiletý plán, ale realita je taková, že ho většina lidí nemá. Život je nepředvídatelný a svět práce se mění tak rychle, že váš současný pětiletý plán může být zastaralý dávno předtím, než se k němu dostanete. Proto se nestresujte, pokud se ocitnete v situaci bez dlouhodobého kariérního výhledu, o který byste měli usilovat. Místo toho postupujte pomalu a jednoduše zkuste dělat to, co máte rádi.

Přílišné soustředění se na dlouhodobý cíl má zpravidla za následek, že zapomenete žít přítomností a přestanete si užívat samotný proces, který k němu vede. Je dobré stanovovat si určité cíle, kterých byste rádi dosáhli a které vás mohou posunout v profesní i osobnostní rovině, ale ještě důležitější je být spokojen s tím, co máte a děláte právě teď. Když se nebudete příliš upínat na to, kde byste chtěli být za 5 let, mohou se vám otevřít další zajímavé profesní možnosti.

Shrňte, kým jste a co děláte

Když se dostanete blíže k rozhodování o tom, jaká je vaše ideální práce, naučte se, jak v krátkých, výstižných větách prezentovat, kdo jste a co děláte. Buďte připraveni rychle shrnout své dovednosti a znalosti, abyste dokázali říci, jak můžete pomoci s organizací práce a v čem vidíte svůj přínos. Než se budete ucházet o konkrétní práci, předem se rozhodněte, jaké jsou nejdůležitější body na seznamu potenciálního zaměstnavatele, a připravte si poutavé příběhy, které budou odpovídat vašim přednostem.

Jaké jsou vaše hlavní priority při hledání práce a v jaké oblasti se rozhlížíte? Podělte se s námi níže v komentáři.

Předchozí článekJak podpořit kojení? Kojte dítě co nejčastěji a nebojte se odsávat
Další článekJak cvičením a stravou zlepšit vaše psychické zdraví? Začněte vyváženou snídaní