Jak naučit děti dělit se
Shutterstock

V naší slovní zásobě existují slova, která budou většinou vždy spojována s předškoláky. Patří mezi ně především „Ne.“ „Moje.“ „Dej mi.“ Tato slova jsou obvykle doprovázena přitažením, uchopením nebo objetím hrudníku. Ve všech případech batole či předškolák drží něco, co nechce, aby měl někdo jiný. Naučit děti dělit se o něco, čeho se nechtějí vzdát, může být skličující úkol, ale dá se to zvládnout. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Dětské chápání konceptu sdílení

Je naprosto normální, že váš předškolák považuje myšlenku dělit se za špatnou. Děti obecně začnou chápat koncept sdílení zhruba ve věku tří let. Ale bude to chvíli trvat, než budou připraveny to samy dělat. Své dítě můžete povzbudit ke sdílení tím, že mu dáte dobrý příklad a naučíte ho řešit problémy.

Přestože si vaše dítě začíná rozvíjet empatii a ví, že se musí o věci střídat, ještě není dostatečně zralé, aby odolalo všem impulzům. Většina tříletých a čtyřletých dětí klade své vlastní potřeby na první místo a mohou se rozčílit, když jim potřeby druhých překáží.

Vaše dítě nemusí konceptu sdílení rozumět natolik, aby si uvědomilo, že i když teď nemá hračku, brzy přijde řada na něj. Takže se nedivte, když ho uvidíte, jak popadne hračku svého kamaráda nebo odmítne nechat svého sourozence se podívat se na jeho oblíbenou knížku. Postupně však schopnosti vašeho dítěte dělit se dozrávají. Je to částečně proto, že děti rády dostávají chválu od vás a dalších blízkých dospělých.

Dejte dítěti dobrý příklad

Pokud chcete, aby se váš předškolák naučil sdílet, musíte se s ním sami podělit. Pokud například jíte plátky jablek, nabídněte mu jeden. Miluje vaše dítě barvit s vašimi fixami? Nechte ho, ať si s nimi nakreslí obrázek. Uveďte sdílení do příkladu modelováním dobrého chování. Sdílejte také věci se svým partnerem a přitáhněte pozornost například větami typu: „Miluju, když si spolu dáváme svačinu na půl.“

Veďte své dítě k různým kooperativním hrám, ve kterých musí spolupracovat s ostatními, spíše než soutěžním hrám, které se zaměřují na vítězství. Můžete zkusit společně skládat puzzle a střídat se v přidávání dílků. Nebo byste mohli vyhodit do vzduchu balón a házet si.

Shutterstock

Vysvětlete dítěti, proč se dělit

Pokud má váš předškolák naplánované hraní si s ostatními dětmi, promluvte si s ním předem o tom, jak důležité je se dělit. Vysvětlete mu, že je normální hrát si s kamarádovými hračkami, pokud jdete k němu domů, a naopak. Možná vám to bude připadat samozřejmé, ale vašemu dítěti nejspíš ne. Pokud je to možné, povzbuďte svého předškoláka, aby se vžil do pozice svého kamaráda větou typu: „Kdybyste šli do Petříkova domu a on ti nedovolil hrát si s žádnou ze svých hraček, líbilo by se ti to?“.

Pokud se vaše dítě pohádá s kamarádem kvůli hračce, zkuste zasáhnout dřív, než se situace vystupňuje, a vysvětlete mu, že na každého přijde řada. Pokud některé z dětí začne mít záchvat vzteku, pokuste se děti dát od sebe, dokud se situace neuklidní.

Jakmile jsou obě děti připraveny naslouchat, prodiskutujte s nimi situaci soucitným způsobem. Diskuse musí trvat maximálně minutu, protože děti mají v tomto věku krátké intervaly pozornosti. Poté můžete rychle přesunout diskuzi k plánu: „Takže, Petřík si s tím bude hrát první dvě minuty, pak si s tím budeš hrát další dvě minuty ty.“

Zakročte, ale netrestejte

Může pro vás být trapné vidět, jak vaše dítě vezme plyšáka svému kamarádovi, nebo se vzteká, protože jeho kolo s kamionem skončilo. Pokud však svému dítěti řeknete, že je sobecké, nebo jej přinutíte, aby odevzdalo svůj cenný majetek, může získat dojem, že sdílení má negativní důsledky.

Shutterstock

Když se děti stydí, staví se do obranné pozice, což jim stěžuje osvojovat si nové dovednosti ve sdílení. Dejte tedy svému dítěti určitou volnost a uznejte, že pravděpodobně není úmyslně zlé nebo hrubé, když se odmítá podělit.

Mějte na paměti, že je přirozené, že si vaše dítě chce některé předměty nechat pro sebe, protože si pěstuje smysl pro to, co to znamená něco vlastnit. Postupem času se však naučí, že sdílení hry a věcí s přáteli je mnohem zábavnější než hraní si o samotě.

Respektujte vlastnictví dítěte

Pokud má váš předškolák pocit, že se jeho oblečení, knihy a hračky mohou ztratit nebo poškodit, bude méně ochotné se o ně podělit. Požádejte tedy o svolení, než necháte jeho sourozence nebo kamarády půjčit si například pastelky, a dejte mu možnost říci ne.

Zajistěte, aby sourozenci a přátelé také respektovali věci vašeho dítěte, a to tak, že je vyzvete, aby se zeptali, zda je mohou používat, a ujistěte se, že se o ně následně dobře postarají. Před návštěvou jiných dětí se zeptejte, jestli je něco, o co by se raději nepodělilo, a pomozte mu najít bezpečné místo, kde si své oblíbené nebo speciální hračky odloží.

Pak ho požádejte, aby se zamyslelo nad věcmi, se kterými by si mohli hrát s kamarády společně. Pokud si děti hrají u vás doma, požádejte ostatní kamarády, aby s sebou přinesli také pár hraček, aby vaše dítě nebylo jediné, kdo se o své hračky dělí.

Shutterstock

Vysvětlete dítěti, co znamená dělit se

Ujistěte se, že váš předškolák ví, co je sdílení. Dbejte na to, aby pochopil, že když s někým sdílíte hračku, nebude si ji moci nechat navždy. Pokud se nechce o svou panenku dělit, nastavte časovač a vysvětlete, že když časovač zhasne, je čas nechat druhé dítě, aby se s ním vyměnilo.

Když uvidí, že svou panenku dostane zpět, je pravděpodobnější, že to v budoucnu bude snazší. Ujistěte své ratolesti o tom, že sdílení není totéž jako rozdávání, a upozorněte na to, že pokud se o své hračky podělí s přáteli, jeho přátelé budou chtít sdílet zpět.

Další tipy, jak podpořit sdílení

  • Použijte pozitivní posílení. Dejte dítěti věci, které může sdílet s přáteli na hřišti nebo ve školce, jako jsou samolepky, svačinka do třídy nebo malé hračky. Když uvidí, že sdílení může být zábava, bude to s větší pravděpodobností dělat samo.
  • Zapojte přátele. Když přijde kamarád na schůzku, zeptejte se rodičů dítěte, zda mohou přinést hračku nebo dvě, o kterou se podělí. Pokud váš předškolák uvidí, že jeho kamarád sdílí jeho věci, vaše dítě ho může následovat.
  • Buďte trpěliví. Když si vaše ratolest rozvine sociální dovednosti a najde si opravdové přátele, brzy si uvědomí, že sdílení je zábava a že hrát si s její oblíbenou panenkou s kamarádkou je mnohem lepší než si s ní hrát sama doma.
  • Pamatujte, že sdílení nemusí vždy zahrnovat hmotné předměty. Posaďte se a podělte se o příběh nebo aktivitu. A často ve své slovní zásobě používejte slovo „dělit se“. Čím více váš předškolák tohle slovo uslyší, tím více se pro něj začne stávat běžným a normálním.
  • Upozorněte na dobré sdílení, když ho uvidíte. Dostali jste na narozeninové oslavě kousek dortu? Řekněte, jak hezké bylo pro oslavence, že se o svůj výjimečný den podělil s přáteli. Podělil se kamarád o svačinu na hřišti? Ujistěte se, že mu vy i vaše dítě poděkujete. A hlavně, až bude váš předškolák sám něco sdílet, určitě zpozorněte.

Naučit se dělit vyžaduje čas

Naučit se dělit o věci s radostí a grácií je dlouhodobý proces. Dokonce i někteří dospělí na tom stále pracují a nedaří se jim to. Spíše než jako děsivé okamžiky boje mezi dětmi jednotlivé situace považujte za vhodné příležitosti k tomu, jak dětem pomoci naučit se důležitým dovednostem, v tomto případě seberegulaci, empatii a řešení konfliktů. To vše jim pomůže zlepšit se ve schopnosti dělit se.

Už jste zažili situaci, kdy se vaše dítě nechtělo vzdát své hračky? Pokud ano, podařilo se vám ho přesvědčit, aby se podělilo? Napište nám vaši zkušenost do komentáře.

Předchozí článekFebrilní křeče bývají vyvolány rychlým nárůstem teploty. Víte, jak postupovat?
Další článekTvrdnutí břicha v těhotenství může způsobit napínání vazů, zácpa i potrat. Jak je rozpoznat?