Jak naučit dítě jíst lžičkou
Shutterstock

Naučit se jíst samostatně lžící je důležitým milníkem ve vývoji vašeho dítěte. Přestože tento proces může být zpočátku poměrně chaotický, často bývá také zábavný. Proces učení vašeho dítěte, jak používat lžičku, bude dalším krokem vašeho potomka na cestě k tomu jíst samostatně. Zajímá vás, kdy začít a jak postupovat?

Proč je schopnost jíst lžící důležitá?

Naučit své dítě, jak jíst lžící a ještě samostatně, bude nejspíš komplikovaný proces, ale z dlouhodobého hlediska to bude stát za to. Pro motorické dovednosti a vývoj vašeho potomka bude přínosné, když ho naučíte, jak se sám krmit, takže je důležité tento proces podporovat. Jak se začínáte blížit věku, kdy je vaše dítě připraveno začít se učit jíst lžící, je dobré se zamyslet nad několika body, které si uvedeme níže.

Kdy začít učit dítě jíst lžící?

Na internetu i mezi známými pravděpodobně naleznete různé názory, pokud jde o věk, kdy začít vašeho potomka učit jíst lžící. Nejčastěji se však setkáte s doporučeními, aby vaše ratolest začala používat tento příbor ve 12 měsících.

Každé dítě je ale jiné a pokud je připravené dřív, proč čekat? I když si vaše miminko možná jistou dobu nebude moci naložit vlastní jídlo na lžičku, není absolutně žádný důvod čekat s jejím používáním až do 12 měsíců. Jakmile začnete zavádět tuhou stravu, můžete zkoušet i lžičku i dříve. A pak tento způsob jezení zkuste zavádět, pokud je to možné, alespoň jednou denně.

Čím začít před zavedením lžíce?

Než začnete uvažovat o zavedení lžičky pro svého potomka, nejprve se ujistěte, že se vaše dítě seznámilo s příkrmy. Tento první krok mu pomůže začít rozvíjet své základní motorické dovednosti, které je nutné ovládat, než přijde na to, jak používat lžičku. Začněte s potravinami, které se dají uchopit dětskými prsty, nejprve s měkkými potravinami, které můžete prsty snadno rozdrtit.

Shutterstock

Pro vaše dítě to bude nejbezpečnější a nejjednodušší způsob, jak začít. Jídla, jako jsou měkké vařené nudle, nakrájené banány nebo dušená zelenina, jsou dobrým místem, kde začít. Výběr potravin, které lze nakrájet na větší kousky, také usnadní vašemu dítěti nabírání. Pokud jste svou ratolest krmili pouze měkkou stravou a pyré, měli byste s podáváním lžičky počkat až poté, co zavedete tuhé příkrmy. V této fázi můžete začít zavádět lžíci.

Vyberte správné „náčiní“ a potraviny

Obecně platí, že každá lžička, která není příliš těžká, aby ji vaše ratolest udržela, je správnou lžičkou. Pravděpodobně však bude dobré zakoupit sadu lžiček, které jsou skutečně určeny pro děti. Hledejte takové, které mají širokou baculatou rukojeť, kterou dítě dokáže snadno uchopit a zvednout. Lžička vyrobená z gumy nebo silikonu bude pro vašeho potomka pravděpodobně lepší volbou, protože má měkkou texturu a přilnavý materiál, který se velmi dobře drží.

Připravte se zpočátku na velký nepořádek. V prvních dneche bude vaše dítě pravděpodobně trávit více času zkoumáním a hraním si s jídlem, než aby ho skutečně snědlo. Začněte proto s hustými potravinami, které se snadno udrží na lžíci, než se dítě naučí, jak udržet a přiložit lžíci k ústům. Zde jsou některé doporučené potraviny, kterými můžete začít:

 • Jablečné pyré
 • Tvaroh
 • Rozmačkaný hrášek/mrkev
 • Bramborová kaše
 • Ovesná kaše
 • Těstoviny
 • Pudink
 • Jogurt

Jak poznat, že je správný čas?

V tomto momentě, kdy se vaše dítě naučilo uchopovat potraviny a strkat si je do pusy, můžete udělat další krok na cestě k samostatnému krmení tím, že mu představíte jeho první náčiní, neboli lžičku.

Shutterstock

Odborníci sice často doporučují počkat se zavedením lžičky, dokud vašemu dítěti nebude alespoň 10-12 měsíců, nicméně neexistuje žádný konkrétní věk nebo doba, kdy by vaše dítě mělo ve vývoji používat lžičku. Existuje ale mnoho faktorů, které na správné načasování mají vliv. Patří mezi ně následující:

 • Rozvoj jemné motoriky
 • Zájem o samostatné stravování
 • Čas, kdy začalo jíst pevnou stravu
 • Poprvé začalo brát jídlo do ruky

Vnímejte řeč jeho těla

Někdy může být obtížné zjistit, zda je vaše dítě připraveno udělat další krok ve svém vývoji. Jedním ze známek toho, že je vaše ratolest pravděpodobně připravena začít používat lžičku, je řeč těla. Kojenci obvykle po jídle otočí hlavu a sevřou ústa, aby dali najevo, že jsou sytí. S přibývajícím věkem je tomu naopak.

Batolata často začnou být nervózní nebo se před jídlem rozzlobí. Pokud si všimnete, že se o lžičku, kterou se ho pokoušíte krmit, jeví jako nezaujaté, vyzkoušejte to. Může to být jeho způsob, jak vám říci, že jsou připraveni být více nezávislí.

Vývojové milníky v krmení

V závislosti na osobnosti vašeho dítěte bude jednotlivých milníků ve vývoji dosaženo v jinou dobu než je tomu u jiných rodin kolem vás. Níže si však uvedeme obecný návod, který vám pomůže se orientovat a ujasnit si, kdy byste mohli naplánovat, že vaše dítě dosáhne jednotlivých kroků na cestě k samostatnému krmení.

 • 6 měsíců: Můžete začít zavádět příkrmy, abyste rozvíjeli jemné motorické dovednosti vašeho dítěte. Nezapomeňte si vybrat potraviny, které jsou měkké a snadno rozmačkatelné, abyste předešli nebezpečí udušení.
 • 12 měsíců: Kolem prvních narozenin vaše dítě pravděpodobně začne samo projevovat zájem o používání lžičky. A možná i dříve. V tomto okamžiku můžete nechat své dítě, aby se samo krmilo hustými, měkkými potravinami, jako jsou ovesné vločky, jogurt nebo jablečný pyré.
 • 15-22 měsíců: Vaše batole by mělo být schopné začít se samo krmit lžičkou. Přibližně v této době byste také mohli zavádět používání vidličky.

Každé dítě je jiné, pokud jde o dosažení těchto vývojových milníků. Nikdy byste se proto neměli příliš soustředit na to, zda je vaše dítě na správné cestě ve správný čas. S časem a praxí se tam dříve nebo později stejně dostane.

Jak naučit dítě jíst lžící?

Zpočátku svého kojence můžete učit navyknout na myšlenku držet dětskou lžičku tím, že mu umožníte držet si další lžičku, zatímco ho budete krmit pyré nebo ovesnou kaší z jiného náčiní. Jakmile se začne zajímat o držení a podávání si předmět k ústům, můžete mu pomoci tím, že položíte svoji ruku na tu jeho a nasměrujete ji k ústům.

Ukažte mu, jak na to. Vaše dítě po vás rádo věci opakuje, tak mu ukažte, jak se jí jídlo lžící. Nechte ho sledovat, jak pomocí lžíce konzumujete jogurt nebo ovesné vločky, a pak ho nechte, ať to vyzkouší také. Postupem času bude i nadále kopírovat vaše kroky ohledně toho, jak se samostatně krmit.

Hlavní část toho, jak se vaše dítě učí samo jíst totiž vyžaduje, abyste seděli a nechali ho, ať to zkusí samo. I když to zpočátku bude chaotické a nejspíš většina jídla skončí po celém obličeji nebo na zemi, stojí to za pokusy a omyly, aby váš potomek získal potřebné jemné motorické dovednosti a sebedůvěru k tomu tuto činnost vykonávat samostatně.

Shutterstock

Co když dítě lžíci odmítá?

Odmítnutí lžíce od rodiče je vlastně celkem normální část vývoje vašeho kojence. Přichází obvykle ve chvíli, když se soustředí na větší nezávislost a kontrolu ve svých každodenních činnostech. Chcete-li bojovat s odmítavým přístupem v jedení, zkuste začlenit více potravin, které dítě může jíst rukama.

Lžičku mu také můžete dát a nechat ho, aby ji používalo podle svého vlastního způsobu. Buďte připraveni na nepořádek a snažte se zůstat v klidu, když jídlo poletí třeba na podlahu. Další užitečnou taktikou je staromódní hra „letadlo“, které letí do úst. Jakákoli změna vám může pomoci, pokud z ní uděláte „zábavnou“ hru. Hlavně se nenechte příliš odradit. Je to normální fáze, která se obvykle objeví někdy mezi 9 a 11 měsíci.

Stává se vám často, že se po vás dítě snaží opakovat vše, co děláte, nebo naopak máte pocit, že vám moc pozornosti nevěnuje? Podělte se s námi níže pod článkem.

Předchozí článekCo dělat, když vám vyjde pozitivní těhotenský test? Připravte si seznam povinností
Další článekJak budovat imunitu u dětí? Dbejte na dostatek pohybu, kvalitní stravy i zdravých emocí