Jak naučit dítě poslušnosti
Zdroj: Shutterstock

Poslušnost obvykle nepřichází přirozeně. Všimli jste si, že když řeknete dítěti nebo batoleti, aby se něčeho nedotklo, často udělá přesný opak? Naučit děti poslouchat vyžaduje soustavné úsilí, čas a energii na rozvíjení zvyku poslušnosti. Nečekejte tedy zázrak, který se stane přes noc, ale začněte s níže uvedenými kroky a uvidíte, že časem se výsledky dostaví.

Proč by děti měly poslouchat?

Vaše dítě by mělo poslouchat ne kvůli tomu, že se bojí neposlouchat, nebo proto, že se někdo dívá, ale z důvodu, že je to správná věc. To by se váš potomek měl naučit. Dalším důvodem, proč je důležité, aby děti poslouchaly své rodiče, je bezpečnost. Pokud dítě poslechne pokyn bez vzdoru a včas, může tak předejít například různým zraněním.

Děti se sice rodí se schopností poslouchat, ale ne se silou vůle odolat pokušením, které je svádí k přesnému opaku. Vaším úkolem je tedy posílit jeho vůli. Naučit své dítě poslouchat není snadné. Někdy je to naopak extrémně obtížné a také velmi únavné. Ale toto úsilí se vám postupem času vrátí.

Ujistěte se, že vám dítě věnuje pozornost

Chrlit po dětech pokyny ve chvíli, kdy nemáte jejich pozornost, je plýtvání vaší energií. Pokud chcete, aby váš potomek něco udělal, ujistěte se, že vás vnímá. Děti jsou totiž někdy během hraní natolik ponořeny do svého světa, že nevnímají, co se děje kolem nich. Pokud je uprostřed něčeho, počkejte, až se jeho pozornost přesune na vás. Tím nejen zajistíte, aby se k němu dostaly vaše pokyny, ale také mu umožníte nést odpovědnost za vyslechnutí a provedení toho, co slyšel.

Pokud se nemůžete ujistit, že bude váš příkaz dodržen, je lepší počkat, než jej vyslovíte. Stejně tak nečekat do chvíle, kdy už je pozdě. Například pokud si nejste jistí, že vaše dcera nebo syn vstane a po vyznání si umyje ruce, neměli byste se na to upozornit ve chvíli, kdy vyndáváte horké jídlo z trouby.

Zdroj: Shutterstock

Očekávejte poslušnost jediným tichým slovem

Není třeba se naštvat, křičet nebo vyhrožovat, aby vaše dítě uposlechlo. Měli byste očekávat poslušnost jediným tichým slovem. Je sice nepravděpodobné, že se vaše dítě bude hned řídit tím jediným slovem, ale můžete ho to naučit.

Nejprve očekávejte poslušnost a poté zajistěte, aby se tak skutečně stalo. Ta druhá část je klíčová. Můžete očekávat poslušnost, ale pokud nebudete postupovat, abyste se ujistili, že vás vaše ratolest poslechne, pravděpodobně se vám to nikdy nepodaří. Je vždy snazší zůstat na gauči, zvláště když jste unavení, než vstát, vzít své dítě za ruku a pomoct mu udělat to, co mu bylo řečeno. Ale trocha úsilí navíc se vyplatí.

Žádejte pohotové a ochotné poslechnutí

Dalším pravidlem je se neopakovat. Pokud řeknete svému dítěti, aby se šlo najíst, a zopakujete mu tento pokyn dvakrát nebo třikrát, naučíte ho tak, aby vždy počkalo až na druhou nebo třetí žádost. Totéž platí pro varování počítáním „Jedna, dvě, tři…“. Ví totiž, že nemusí uposlechnout, dokud nenapočítáte do tří.

Pokud by se například vaše ratolest chystala vběhnout na silnici, kde jede auto, nemůžete riskovat, že bude čekat, až potřetí řeknete „Stůj!“ Nebo pokud by se chystala dotknout horkých kamen, potřebuje poznat, že má okamžitě přestat, když řeknete „nedotýkej se toho.“.

Zdroj: Shutterstock

Jak trénovat pohotovou poslušnost?

Požádejte svého potomka, aby vaší žádosti vyhověl jedním z níže uvedených prohlášení, případně nějakým podobným dle kontextu. Tento pouhý akt uznání vaší žádosti prokazuje úctu vůči vám a často jej podněcuje k akci. Je tedy efektivní zejména u menších dětí.

  • Ano, maminko
  • Už jdu

Vysvětlete přínosy poslušnosti

Staršímu dítěti můžete vysvětlit, že pokud projeví pohotovou, důslednou a ochotnou poslušnost, získá svobodu a nezávislost. Například pokud vaše dítě rychle přijde zvenku dovnitř, když ho zavoláte, projevíte mu důvěru tím, že mu dovolíte udělat si hodinovou pauzu a jít ven v době jiných povinností. Také jej můžete odměnit za poslušné a zdvořilé chování tak, že se s vámi může účastnit některých událostí pro dospělé.

Jděte příkladem

Ať už učíte své dítě čemukoli, důležité je vždy ukazovat to, co po něm žádáte. Pokud chcete, aby se vaše dítě naučilo laskavosti, buďte laskaví. Pokud se snažíte zklidnit agresi, nemá smysl být drsný a agresivní. Ukažte, že pokud jeden z partnerů po druhém něco slušně žádá, druhý mu ochotně vyjde vstříc. Pokud s tím máte problém, možná i vaše dítě nepochopí, proč má poslouchat, když vy to neděláte.

Odměňte jej časem stráveným společně

Můžete také výrazně ovlivnit chování vašeho potomka tím, že vymyslíte způsoby, jak zdůraznit jeho pozitivní činy. Není přímo řeč o odměnách, které nepodporují vnitřní pozitivní motivaci, jde spíše o rodinné aktivity.

Například můžete umístit skleněnou nádobu na viditelné místo a umožnit dítěti vložit do ní jednu kuličku pokaždé, když udělá něco, co od něj žádáte. Poté, když je nádoba plná, můžete oslavovat tím, že vezmete celou rodinu na zmrzlinu nebo jinou zábavnou aktivitu.

Zdroj: Shutterstock

Buďte vytrvalí, ale neočekávejte bezchybné chování

Dělat tyto věci jednou nebude vůbec efektivní, zvláště pokud jste doposud dělali opak. Takže trénujte a opakujte. Učte své dítě poslouchat a být zodpovědné. Řekněte mu, aby vás poslouchalo, dbalo pokynů a ihned udělalo, co po něm žádáte. Když vydržíte, za pár měsíců uvidíte změnu a budete rádi, jak na vás vaše dítě reaguje.

Pokud je vaše dítě extrémně vzpurné nebo neposlušné, mohlo by být užitečné položit si několik jednoduchých otázek, jako např.: Je dobře najedený? Má dostatek odpočinku? Není váš vlastní rozvrh tak hektický a chaotický, že to jej přenášíte na zbytek rodiny?

Může také pomoci trochu popřemýšlet nad vaším vlastním očekáváním a motivací, kterou vaše dítě má. Do určité míry musí totiž být dětem dovoleno být dětmi. Rodiče, kteří chtějí od dětí dokonalost v jakémkoli věku, často spíše řeší své vlastní emocionální problémy, což se pouze negativně přenáší na jejich potomky.

S jakými pokyny má vaše dítě největší problém a při jakých příležitostech nechce poslouchat? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentáři pod článkem.

Předchozí článekCvičení po porodu je důležité zejména pro obnovení svalů pánevního dna. Jak a kdy začít?
Další článekJak nastavit pravidla v domácnosti? Sepište si podrobný seznam a umístěte jej na viditelné místo