Jak podpořit kojení
Zdroj: Shutterstock

Kojení může být pro čerstvé maminky stresující, zvláště pokud se obáváte, zda je vaše produkce mateřského mléka dostatečná, aby bylo vaše dítě šťastné a zdravé. I když jsou tyto obavy zcela běžné, existuje jen malý počet matek, které nejsou schopny vyprodukovat dostatek výživy pro své dítě. Pokud je ovšem váš přísun mateřského mléka nízký, existuje několik možností, které můžete udělat, abyste vytvořily a udržely zdravý přísun mléka.

Jak se utváří mateřské mléko?

Již ve 3. měsíci těhotenství se vaše prsa začínají připravovat na kojení, vyvíjejí žlázovou tkáň potřebnou k produkci mléka a zvyšují počet mléčných kanálků v prsou. Na konci druhého trimestru je vaše tělo už dokonce schopné kojit. Tím však změny nekončí.

Jakmile se vaše dítě narodí, hormon zvaný prolaktin podněcuje produkci mléka a další hormon, oxytocin, způsobuje kontrakci drobných svalových buněk v prsou a vytlačuje mléko ven. Jak vaše dítě saje, vaše hladiny prolaktinu se zvyšují a produkuje se více mléka. Dítě v podstatě vypouští mléko z vašich prsou a ta reagují tím, že produkují větší množství.

Pro celý průběh kojení jsou zásadní především první čtyři až šest týdnů kojení po porodu, zvláště pokud jste matkou poprvé. Důležité je, abyste vy a vaše dítě zjistily, jak na to, a vytvořily si svoji rutinu.

Jak poznáte, že produkujete nedostatek mléka?

Nejjasnějším indikátorem problému je nedostatek přírůstku hmotnosti. Přestože většina kojenců ztrácí váhu bezprostředně po porodu, novorozenci by během prvních dnů po narození neměli ztratit více než 7 % své porodní hmotnosti. Mírně větší úbytek hmotnosti může být také normální, ale vyžaduje dřívější první návštěvu pediatra.

Zdroj: Shutterstock

Tato dočasná ztráta hmotnosti u novorozenců bezprostředně po narození, která je zcela přirozená, může ovšem vést matky k domněnce, že nevytvářejí dostatek mléka, a okamžitě začít s příkrmy, což může vést k potenciálnímu problému s nedostatečnou tvorbou mateřského mléka.

V době, kdy je vaše miminko staré 10 dní, by se mělo vrátit na svou porodní váhu a začít týdně přibírat v průměru 100 až 200 gramů. Pokud vaše dítě přibírá méně nebo dokonce hubne, znamená to, že nemá dostatek mléka.

Ujistěte se, že se dítě přisálo

Jakmile začnete kojit, ujistěte se, že vaše dítě správně přilne k prsu. Správné zachycení dítěte je nejúčinnější způsob, jak zvýšit produkci mléka. Špatné přisátí je často hlavním důvodem, proč matčin přísun mateřského mléka není tak bohatý, jak by mohl být, protože vaše dítě nemůže vypít dostatečné množství.

Jakmile je vaše dítě správně přichyceno a odvádí mléko z prsu, stimuluje to vaše tělo k větší produkci. Pokud si nejste jisté, jak zjistit, zda se vaše dítě dokáže správně přisát, poraďte se se svým lékařem nebo se obraťte na laktačního poradce ve vašem okolí.

Kojte co nejčastěji

Zdroj: Shutterstock

Vaše tělo vytváří mateřské mléko na základě toho, jak často a jak moc se vyprazdňuje. Jakmile se ujistíte, že vaše miminko dobře přilne k prsu, kojte tak často, jak to bude možné. Čím více kojíte, tím více dáváte svému tělu signál, že potřebujete vyprodukovat více mateřského mléka.

Když vaše dítě saje, uvolňují se hormony, které spouštějí vaše prsa k produkci mléka. To je reflex „spouštění“. Spouštěcím reflexem je, když se svaly v prsou stahují a mléko proudí kanálky, k čemuž dochází krátce poté, co vaše dítě začne pít. Čím více kojíte, tím více mléka vaše prsa utvoří.

Jak často kojit novorozence?

Během prvních několika týdnů po narození dítěte byste měly kojit zhruba osmkrát až dvanáctkrát za den. To znamená přibližně každé dvě až tři hodiny, ve dne i v noci. Pokud od začátku posledního kojení uplynulo více než 3 a půl hodiny, měly byste své dítě probudit, abyste jej nakrmily. I když máte starší miminko, které již nějakou dobu dobře pije mléko, zvýšením počtu a délky kojení byste měly být schopny přirozeně zvýšit přísun mateřského mléka.

Náš tip: Pro pohodlnější kojení můžete vyzkoušet kojící polštář, který vám zajistí větší pohodlí a umožní vám mít volné ruce.

Využívejte odsávačku mléka

Odsávání mléka z prsou pomocí odsávačky je způsob, jak odebrat větší množství, aby vaše mléčné žlázy vyprodukovaly více mléka. To následně pomáhá dítěti přijímat během kojení více mateřského mléka. Jestliže vaše dítě pije dobře, nemusíte odsávačku používat.

Pokud však máte dítě, které spí déle, nebo novorozence, který nesaje moc silně, může odsátí zbylého mléka zajistit, aby vaše tělo nadále produkovalo potravu v dostatečném množství. Odsávejte tehdy, pokud:

 • Po kojení vám zbylo mléko
 • Vaše dítě vynechalo kojení
 • Vaše dítě dostalo mateřské mléko z lahve nebo umělou výživu

Kojte z obou prsou

Při každém kojení nechte své dítě nakojit z obou prsou. Než nabídnete druhé prso, počkejte dokud nezpomalí nebo nepřestane sát z prvního. Stimulace kojení obou ňader může pomoci zvýšit tvorbu mléka. Bylo také zjištěno, že mléko čerpané současně z obou prsou nejen že zvyšuje produkci mléka, ale má za následek i vyšší obsah tuku v mléce.

Zdroj: Shutterstock

Co snižuje produkci mateřského mléka?

Existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit reflex spouštění mléka a způsobit jeho nízký přísun. Jedněmi z nich jsou například emoční faktory. Úzkost, stres a dokonce i rozpaky mohou narušit reflex a způsobit, že budete produkovat méně mléka. Vytvoření relaxačního prostředí pro kojení a zpříjemnění tohoto procesu bez stresu může pomoci zvýšit či udržet stabilní produkci mateřského mléka.

Jak si ulevit od stresu a úzkosti?

Pokud vás stresují jiné okolnosti, zkuste z některých relaxačních technik, jako je:

 • Poslech oblíbené hudby
 • Promluvit si s někým blízkým
 • Vypsat si obavy do deníku
 • Jezení zdravé a vyvážené stravy
 • Pustit si film, u kterého se zasmějete
 • Pít zelený čaj (v malém množství), který obsahuje zdravé antioxidanty a theanin, který má uklidňující účinek na nervový systém
 • Zacvičit si, například jógu, nebo se projít
 • Zhluboka vědomě dýchat

Léky, alkohol a kouření snižují kojení

Léky, které obsahují pseudoefedrin, což jsou například léky na alergie, a některé typy hormonální antikoncepce mohou snížit produkci mateřského mléka. Stejně tak kouření a pití alkoholu při kojení může snížit produkci mléka. To byste v tomto období měly zcela vyřadit nebo alespoň omezit na minimum.

Kojíte zásadně v soukromí, nebo vám nedělá problém nakrmit své dítě kdekoli na veřejnosti? Podělte se s námi o vaše názory níže v komentáři.

Předchozí článekJak by měl vypadat zdravý pohled na známky? Zaměřte se na proces učení
Další článekJak najít tu správnou práci pro vás? Přemýšlejte o vašich prioritách i zkušenostech