Jak pomoci závislému
Zdroj: Shutterstock

Pokud máte v rodině nebo mezi přáteli někoho, kdo je závislý, možná netušíte, jak byste mu mohli pomoci. Rozhodnout se zkusit pomoci někomu, kdo má na něčem závislost, není snadné, ale váš blízký bude mít větší šanci závislost překonat s vaší podporou. I když je každá situace jiná, existuje několik obecných postupů, které vám mohou pomoci.

Závislost není problémem jedince

Problém se závislostí spočívá především v tom, že dotyčný není jediný, koho tento problém postihne. Rodina a přátelé mohou mít potíže s chováním závislého, finančními a právními problémy a každodenním bojem o podporu milované osoby. Bohužel ale neexistuje žádný rychlý a snadný způsob, jak pomoci člověku se závislostí.

Základem je silná vůle

Překonání závislosti vyžaduje velkou vůli a odhodlání. Pokud někdo nechce změnit své chování, je nepravděpodobné, že by pomohla snaha ho přesvědčit. Můžete však podniknout kroky, které pomohou vašemu blízkému provést změny v dlouhodobém horizontu. V první řadě je důležité si uvědomit, co je z vaší strany žádoucí a čím naopak můžete situaci ještě zhoršit.

Zdroj: Shutterstock

Co nedělat?

  • Vyhrožovat: Stanovování ultimát může vést k tomu, že před vámi bude dotyčný své chování skrývat.
  • Kritizovat: To může přispět ke studu a snížit vlastní víru v jejich schopnost přestat.
  • Očekávat okamžitou změnu: Změna vyžaduje čas a při nátlaku nevyhnutelně dojde k nezdarům.

Co dělat?

  • Zaměřte se na budování důvěry, abyste zvýšili šanci, že vám dotyčný bude naslouchat.
  • Buďte upřímní a dejte mu vědět, jak závislost ovlivňuje váš život a váš vztah s ním.
  • Respektujte soukromí a buďte podporou. Nemůžete jej donutit přestat, ale můžete být zdrojem síly a pomocnou rukou.

Zjistěte si potřebné informace o závislosti

Snažte se získat co nejvíce informací o závislostech. Zkuste pochopit celý proces nemoci závislého. Najděte si informace o tom, jak to ovlivňuje rodinu a přátele. Ve znalostech je síla a mohou pomoci lépe porozumět vaší situaci, sobě a svému blízkému. Existuje mnoho zdrojů pro nalezení těchto informací, ať už ve veřejné knihovně či na internetu. Dnes již existuje obrovské množství informací pro vzdělávání, skupiny, podporu, léčbu atd.

Nesnažte se závislého neustále zachraňovat

Když se nemoc, jako je závislost, zmocní člověka, je to pro členy jeho rodiny velmi obtížné. Rodinní příslušníci však často podporují závislost osoby, aniž by si plně uvědomili, že to dělají. Nezachraňujte pokaždé závislého a nechte ho zažít důsledky své nemoci. Lidé se mnohdy nemohou změnit, dokud sami nepocítí, že to potřebují.

Nepodporujte závislého ani jeho závislost finančně. Mnoho členů rodiny a přátel nakupuje potraviny, poskytuje finanční pomoc na zaplacení soudních pokut nebo zmocněnců nebo platí nájemné, aby někomu pomohli, ale obvykle to problém jen prodlouží a oddálí jeho důsledky, protože závislí jsou schopni se následkům vyhýbat co nejdéle.

Přesvědčte dotyčného o důležitosti léčby

Stejně jako u jiných nemocí platí, že čím dříve se závislost léčí, tím lépe. Nenechte se však překvapit, pokud se setkáte s odmítnutím nebo výmluvami, proč nemůže nebo nechce hledat léčbu. Buďte vytrvalí v tom, jak je důležité, aby začal svou závislost léčit, ale vyhněte se tomu, aby se v tomto procesu cítil provinile nebo se styděl.

Zdroj: Shutterstock

Pokud se vám to nedaří, zkuste požádat někoho z vašich blízkých přátel, aby vám pomohl jej přesvědčit. Pohled ze strany jiného člověka a jiné argumenty mohou dotyčnému pomoci si uvědomit závažnost celé situace. Zvažte také společnou návštěvu specialisty, který vám pomůže se v tomto procesu zorientovat.

Nekázejte a nepřednášejte závislému

Člověk, který trpí nějakou závislostí, obvykle neslyší, co říkáte. Proto se nesnažte mu zbytečně kázat a dělat přednášku o tom, jak je špatné, to co dělá. Pokračujte v tom, že mu budete oporou a nabízejte mu pouze pomoc, která jej nasměruje na léčbu, kterou potřebuje.

Nečekejte, že závislí budou dodržovat sliby, nejsou toho schopni, zatímco jsou v procesu léčení své nemoci. Nereagujte lítostí ani hněvem. To vás udrží pouze v procesu se závislým. Pokud je váš blízký připraven nechat si pomoci, můžete začít vyhledávat nejrůznější podpůrné programy a poradenství.

Vyhledejte odborné poradentství

Získat individuální poradenství, které vám pomůže, může být v této oblasti velmi užitečné. Poradenství není jen pro závislého. Čím více toho dokážete sami zvládnout, tím lépe budete moci svému blízkému pomoci. Existuje celá řada možností, jak najít vhodného poradce. Například i společnost, kde pracujete, může mít program pomoci zaměstnancům. Promluvte si s někým, komu důvěřujete, o tom, jak jej nalézt a porozhlédněte se se vašem okolí.

Najděte podpůrnou skupinu

Zdroj: Shutterstock

Když máte někoho blízkého s problémem se závislostí, může to ve vašem životě způsobit velké potíže. Důležité je si uvědomit, že na to nemusíte být sami. Existují podpůrné skupiny, které mohou pomáhat závislému zvládat jeho závislost. Jakmile se váš blízký rozhodne zahájit léčbu, je důležité, abyste mu dali najevo, že pro něj budete nadále oporou a budete mu pomáhat. Zpravidla existují různé typy skupin, jako například:

  • Zaměřené na závislost na alkoholu
  • Zaměřené na drogovou závislost
  • Zaměřené na různé typy závislostí (gamblerství apod.)

Nezapomínejte na vlastní potřeby

Soustředění se na vlastní život je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete závislému pomoci. Pokud jste vystresovaní kvůli jeho problémům a k tomu ještě vašim vlastním, vytváří to pouze napětí a rozhořčení. Chtít pomoci někomu, kdo ve vašem životě způsobuje tolik potíží, je náročné.

Tím, že se o sebe budete starat cvičením, dostatkem spánku, socializací a získáním podpory, ať už ze strany přátel či psychologa, budete moci lépe pomoci svému blízkému. Tedy pokud bude připraven vaši pomoc přijmout. Nejdůležitější je mít na paměti, že v tom nejste sami. Mnoho lidí bojuje s těmito problémy každý den, a je tedy velmi důležité získat potřebné zdroje a podporu.

S jakým typem závislosti se váš blízký potýká a v čem vás nejvíce ovlivňuje? Nebojte se nám svěřit s vašimi problémy.

Předchozí článekJunk food útočí na děti z reklam a vytváří u nich závislost. Jak proti němu bojovat?
Další článekSkuteční přátelé by měli být zdrojem podpory a radosti, nikoli stresu. Jak je poznat?