DomůNovinkyJak pomoci vybrat správnou střední školu? Navštivte ji a udělejte si seznam...

Jak pomoci vybrat správnou střední školu? Navštivte ji a udělejte si seznam pro a proti

Následující roky budou mít zásadní význam nejen pro určení profesního směru, budování nových životních hodnot a morálky vašeho dítěte, ale budou rozhodujícím obdobím pro zkoumání jeho zájmů a získání více informací o sobě. Kromě zaměření se na akademické výsledky si promluvte se svým potomkem o jeho zájmech a ambicích. Pomozte mu zjistit, v čem je dobrý a jaký typ činností ho baví. Následně si udělejte seznam škol, navštivte je a zvažte všechna pro a proti.

Začněte hledat včas

Čím dříve se začnete zabývat výběrem střední školy, tím více času budete mít k provedení veškerého potřebného průzkumu. Budete mít také více času připravit své dítě na přechod ze základní školy a zvýšíte pravděpodobnost, že se skutečně dostane na vybranou školu díky včasné přípravě.

Většina rodičů začíná uvažovat o středních školách, když je jejich dítě v 9. ročníku základní školy, ale není na škodu začít se rozhlížet už o něco dříve. Pokud uvažujete o prestižnější škole, kde je velká konkurence, nejspíš budete muset přemýšlet i o tom, jakou školu si nechat v záloze jako adekvátní náhradu.

Navštivte školy osobně

V první řadě prodiskutujte s vaším dítětem, co ho zajímá. Následně si udělejte seznam toho, co je pro vaše dítě i pro vás důležité. Ať už je to o sport, umění, technologie nebo tradiční akademické předměty. Jakmile přijdete na to, jakým směrem se vydat, vytvořte si seznam škol, které by pro vás a vašeho potomka mohly být zajímavé, a podívejte se na data, kdy budou pořádat dny otevřených dveří. Během návštěvy si můžete ověřit kritéria přijímacího řízení a zjistit, zda studijní výsledky vašeho potomka odpovídají požadavkům školy.

Udělejte si seznam pro a proti

Zdroj: Shutterstock.com

Následně návštěvu školy prodiskutujte se svým dítětem. Zeptejte se ho na otázky, jak se cítil ve škole, co se mu líbilo nebo nelíbilo a proč? Zvažte vytvoření si dalšího seznamu, na kterém budou pro a proti, případně přidejte kolonku, s čím si nebyl jistý. Tímto způsobem můžete lépe porozumět jeho obavám a zjistit více o některých aspektech školy, které jste sami jako rodiče nepociťovali.

Pamatujte, že váš téměř teenager bude chtít rozhodnout o tom, na jakou školu půjde. Když jste vybírali mateřskou i základní školu, nepochybně jste toto rozhodnutí učinili pouze vy a váš partner. Tentokrát už ale možná bude složitější se shodnout na tom, která škola bude ta pravá.

Ujasněte si společně priority

Popřemýšlejte o tom, zda se rozhodnete pro školu, o které si myslíte, že je pro vaše dítě nejlepší, nebo pro tu, na kterou chce, například z důvodu, že tam jdou i jeho bývalí spolužáci. To, že se vás potomek rozhodne, že chce jít na určitou školu, nemusí nutně znamenat, že je to správná volba.

Některé školy mohou být na první pohled zajímavé, ale mohou mít špatné studijní výsledky u testů a maturit, problémy s chováním atd. Musíte se tedy rozhodnout, zda jste ochotni učinit kompromis. Promluvte si tedy v klidu společně o tom, jaké přínosy pro něj mohou mít jiné školy, a o tom, na základě jakých kritérií se nakonec rozhodnete.

Zvažte vzdálenost školy od domova

Pokud jste našli zajímavou školu, která není v blízkosti vašeho domova, je potřeba zvážit veškeré pro a proti týkající se dojíždění, případně bydlení na internátu. Děti, které bydlí 30 kilometrů od školy, budou muset vstávat opravdu brzy a vracet se domů pozdě, takže školní den bude poměrně dlouhý. Pro někoho takovéto dojíždění nemusí být problém, ale obstojí ho vaše dítě? Na druhou stranu cesty autobusem a vlakem jsou skvělou příležitostí pro navázání nových přátelství, dělání domácích úkolů nebo pro čtení. Ale záleží na tom, jaké vaše dítě je a zda je to pro něj pozitivum.

Zdroj: Shutterstock.com

Pokud přemýšlíte o tom, že byste dítě do školy vozili, nezapomínejte, že se jedná o závazek na další 4 roky. Také nepředpokládejte automaticky, že vaše dítě dostane dopravu zdarma. Každodenní dojíždění vás také bude něco stát. To, že jste daleko od školy, může navíc také ovlivnit přátelství a možnosti navštěvovat jakékoli mimoškolní aktivity a kluby.

Řešením může být bydlení na internátu, nicméně je potřeba zvážit finanční náročnost a zda by oběma stranám vyhovovalo vídat se pouze o víkendech. Pro některé děti může být navíc také obtížné přizpůsobit se bydlení s jinými dětmi a dodržování pravidel internátu. Pro rodiče pak může být náročné kontrolovat, zda jejich potomek dodržuje své školní povinnosti i bez jejich dohledu.

Promluvte si s dalšími rodiči o jejich zkušenostech

Mluvit s ostatními rodiči a dětmi o jejich školních zkušenostech může poskytnout nový pohled na vybírání škol. Pokud nevíte, s kým se ve svém okolí poradit, můžete vyzkoušet online fóra. Tyto internetové diskuze jsou jednoduchou metodou kontaktování ostatních rodičů s dotazem na jejich názor. Nicméně vždy pamatujte, že to, co vyhovuje jednomu dítěti, nemusí vyhovovat tomu vašemu a naopak.

Dávejte si ovšem pozor na názory rodičů, kteří školu ani nenavštívili a jejich dítě do ní neposlali. Může se jednat o chybná tvrzení, protože školy se mění, ale reputace může přetrvávat po dlouhou dobu. Pravdou je, že nový ředitel školy může ve škole udělat velké změny.

Rady na závěr

Buďte k sobě upřímní, pokud jde o silné a slabé stránky vašeho dítěte. Neposílejte ho na prestižní gymnázium, které vyžaduje vynikající studijní výsledky, pokud víte, že to není v jeho silách. Může přijít o všechny další zajímavé příležitosti, které se nabízejí a které pro něj mohou být vhodnější. Snažte se neupínat na myšlenku, že pro vaše dítě existuje pouze jedna škola. Nechejte vaše možnosti otevřené. Možná jste měli už delší čas jasnou představu o tom, kam půjde vaše dítě studovat. Možná ale najednou zjistíte, že ta pravá pro něj bude úplně jiná, než jste plánovali. Než učiníte konečné rozhodnutí, ujistěte se, že vaše dítě stráví nějaký čas v každé ze škol, které zvažujete.

Jaká kritéria jsou pro vás při vybírání školy důležité? Necháváte vaše dítě, ať se zcela svobodně rozhodne, na kterou školu půjde, nebo se ho snažíte vést cestou, která pro něj podle vás bude tou nejlepší? Neváhejte nám napsat do komentáře, jaký je váš postoj při výběru střední školy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Přečtěte také