První příznaky těhotenství bývají pro každou ženu jinou zkušeností. Některé mohou pojmout podezření, že jsou gravidní během prvních několika dnů těhotenství, zatímco jiné nic nezaznamenají, dokud nevynechají menstruaci. Existují však také ženy, které nevědí, že jsou těhotné i měsíce po početí. Víte, které příznaky vám již v počátcích napoví, že jste v „jiném stavu“?
Jak poznat, že jste těhotná?
Nejjasnějším způsobem, jak zjistit, zda jste těhotná, je podstoupit těhotenský test. Je však dobré vědět, kdy je správný čas si test udělat, aby byl výsledek spolehlivý. Obvykle trvá přibližně tři až čtyři týdny od prvního dne poslední menstruace, než se ve vašem těle vytvoří dostatek těhotenského hormonu, který těhotenský test dokáže identifikovat. Kromě těhotenského testu ovšem existují typické tělesné příznaky, které vám napoví, že jste v „jiném stavu“.
5 nejčastějších příznaků těhotenství
V první řadě je potřeba si uvědomit, že u každého se známky těhotenství nemusejí projevit. Ne každá žena bude pociťovat všechny typické příznaky těhotenství a některé nemusí zaznamenat dokonce ani jeden z nich. V průběhu celého těhotenství se navíc mohou dramaticky lišit. Proto byste nikdy neměly porovnávat váš průběh těhotenství s těhotenstvím někoho jiného. Mezi nejčastějších 5 projevů patří níže uvedené.
Vynechání menstruace
Jakmile dojde k početí, ženské tělo produkuje hormony, které zastavují ovulaci a vylučování výstelky dělohy. To znamená, že se váš cyklus zastavil a nebudete mít menstruaci, dokud se nenarodí dítě (a nejspíš ještě dokud budete kojit).
Častější močení
Ještě předtím než dojde k vynechání menstruace, můžete zaznamenat častější běhání na toaletu. Během těhotenství se zvyšuje zásobování vašeho těla krví. Vaše ledviny filtrují krev a odstraňují přebytečný odpad. Tento odpad opouští vaše tělo jako moč. Čím více krve v těle budete mít, tím více budete muset močit.
Pocit únavy
Tento příznak těhotenství nastává kvůli vysoké hladině hormonu progesteronu. Podobně jako u jiných příznaků raného těhotenství se únava obvykle ve druhém trimestru zlepšuje. U mnoha žen se však ve třetím trimestru opět vrací.
Ranní nevolnost
Přestože se zpravidla používá termín ranní nevolnost, dostavit se může klidně v odpoledních či nočních hodinách. Nevolnost se může objevit již dva týdny po otěhotnění, ale klidně až několik měsíců po početí. Každá nastávající maminka může zažívat odlišnou podobu nevolnosti, zatímco jedna zvrací, jiná ne. Stejně tak se nevolnost nemusí dostavit vůbec.
Bolestivá a zvětšující se prsa
Vaše prsa se mohou během těhotenství stát citlivými na dotek. Bolest může být podobná té, která se objevuje před příchodem menstruace. K tomu navíc mohou začít tmavnout vaše bradavky, případně se i zvětšovat. Tato bolestivost je dočasná a odezní, jakmile si vaše tělo zvykne na zvýšené hormony.
Další běžné příznaky začínajícího těhotenství
Kromě výše uvedených příznaků, existují další symptomy značící začínající těhotenství, které jsou méně časté, přesto však stále běžné. Stejně jako u nejtypičtějších projevů se tyto známky těhotenství mohou, ale nemusí objevit. Mezi ně patří následující:
- Implantační krvácení (špinění): I když se na první dojem může jevit jako špatné znamení, lehké krvácení nebo špinění může být znamením, že vaše embryo bylo oplodněno a implantováno do výstelky vaší dělohy.
- Kovová chuť v ústech: Mnoho žen uvádí, že v ústech pociťovaly kovovou chuť v raných fázích těhotenství. Jedná se tedy přibližně o chuť, jako byste měly v ústech hromadu mincí.
- Křeče v podbřišku: Můžete také zaznamenat křeče, které by mohly připomínat blížící se menstruaci. Pokud jsou tyto bolesti pociťovány hlavně na jedné straně těla nebo jsou opravdu silné, neváhejte okamžitě kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče.
- Změny nálady: Jak se vaše hormony neustále mění, můžete se potýkat se změnami nálady. To je normální a může k nim docházet kdykoliv během těhotenství. Pokud byste však trpěly silnými úzkostmi či depresemi, raději se obraťte na svého lékaře.
- Bolesti hlavy a závratě: Bolesti hlavy, pocity točení hlavy či závratě jsou běžné na začátku těhotenství. Na vině jsou opět hormonální změny a vliv má rovněž zvyšující se objem krve.
Kdy navštívit lékaře při začínajícím těhotenství?
Pokud jste zaznamenaly některé z výše uvedených příznaků, nedostavila se menstruace, provedly jste těhotenský test a dosáhly jste pozitivního výsledku, dalším krokem bude zavolat svého ošetřujícího lékaře a objednat se na první návštěvu.
Zdravotník se vás může zeptat, zda jste již začaly užívat prenatální vitamin s minimálně 400 mikrogramy kyseliny listové, případně vám jej nejspíš rovnou doporučí. Tyto vitamíny jsou důležité na počátku těhotenství, protože pomáhají při vývoji nervové soustavy vašeho dítěte.