Jak připravit dítě na dospělost
Shutterstock

Děti jsou často mnohem schopnější, než si rodiče přiznávají. Ale dokud jim nedají příležitost procvičit si více odpovědnosti a nezávislosti, nezískají praxi, kterou potřebují, aby se nakonec stali kompetentními dospělými. Aby se vaše děti naučily dovednosti, které potřebují, často to vyžaduje, abyste pro ně dělali méně a snažili se je vést k tomu, aby samy řešily více věcí. Důležité je jim ukázat, jak na to.

Děti potřebují určitou míru nezávislosti

Z dětí, které nikdy neotestovaly své schopnosti, snáze vyrostou emocionálně křehcí mladí dospělí, kteří jsou náchylnější k úzkostem a depresi. K tomu dochází, když dospělí buď nebyli přítomni, když je děti potřebovaly, nebo pro ně naopak udělali příliš mnoho, když to měly děti udělat samy. Když totiž rodiče nebo jiní dospělí nedovolí dětem, aby získaly určitou nezávislost, možnost selhat a prostor k tomu, aby se naučily, jak se znovu postavit na vlastní nohy, mohou s tím mít v dospělosti velký problém.

Aby se vaši teenageři připravili na období dospělosti, kdy se o sebe budou muset umět sami postarat, měli by například vědět, jak zahájit konverzaci, jak se představit, odhadnout rizika v sociálních situacích, jak požádat o pomoc a plánovat věci pro sebe i ostatní. To znamená umět si organizovat vlastní rozvrh a seznam úkolů. Důležité je, aby teenageři také věděli, jak říkat jasné „ne“ s respektem a sebedůvěrou, když jsou konfrontováni s rizikovými situacemi, podvodníky či nechtěnými sexuálními návrhy.

Pomozte jim najít směr

Spousta mladých lidí netuší, čemu by se v budoucnu chtěli věnovat nebo o tom možná ani nepřemýšlí. Ono totiž často není jednoduché najít to, co by člověka bavilo a živilo zároveň. Nesnažte se tedy na děti nijak tlačit, ale spíše s nimi udělejte takový brainstorming o tom, v čem si myslí, že jsou dobří a co rádi dělají. Buďte však připraveni, že první odpověď mnoha dospívajících bude mít něco společného s videohrami nebo sociálními médii.

Neodsuzujte sociální sítě

Shutterstock

Tyto myšlenky se nesnažte hned zavrhnout ani znevažovat, ale zkuste pátrat trochu hlouběji, abyste zjistili, co dalšího je za tím. Baví je hrát například strategické hry s přáteli? Nebo vytvářet hezké fotky pro Instagram? Jakmile zjistíte, co přesně je v digitálním prostředí baví, můžete se zaměřit na jejich silné stránky, které k tomu využívají. Například se ptejte, co je potřeba vědět a ovládat, abyste to mohli také zkusit. Následně můžete také přejít k tomu, co ještě milují, když zrovna nejsou v online prostředí. Pomůžete jim tak snáze nalézt rovnováhu mezi těmito dvěma světy.

Chtějí řešit nějaký větší problém?

Na závěr se jich zkuste zeptat, jaký problém nebo kauza ve světě je nejvíce zajímá. Podnebí? Násilí a zbraně? Bezdomovectví? Dobré životní podmínky zvířat? Vládní korupce? Promluvte si s nimi o několika konkrétních problémech, které by možná v budoucnu mohli chtít změnit. Možná jim to pomůže se rozhodnout, jakým profesním směrem se vydat.

Rozvíjejte komunikační dovednosti

Vaše děti mají více možností jak komunikovat, než kdy měly jaké generace předtím. Jak se neustále vyvíjejí technologie, přicházejí i nové příležitosti. Ale ne vždy to musí být ku prospěchu. Hovorový jazyk a emotikony se do obchodního světa totiž příliš nehodí.

Shutterstock

Děti by měly znát základní pravidla komunikace, tedy že když vedete rozhovor, musíte se někomu dívat do očí, vyjadřovat se celými větami a věnovat dostatek pozornosti druhému, abyste mohli naslouchat tomu, co vám chce říct. Zkuste s nimi doma procvičovat různé komunikační situace, jako je pracovní pohovor, pracovní schůzka, nebo obyčejné neformální setkání dospělých u oběda.

Mluvte s nimi o financích

Konec základní školy je ideální čas začít mluvit o penězích. Nechte je sledovat, jak platíte účty. Začněte nahlas mluvit o finančních rozhodnutích, která děláte, např.: „Raději si několik dní v měsíci dám oběd, než abych jedla venku, protože si chci ještě tento měsíc našetřit na nové boty.“

Povzbuďte své dítě, aby začalo zvažovat, jak by si mohlo začít přivydělávat nějaké peníze (práce na zahradě, hlídání dětí atd.) a pak společně popřemýšlejte a naplánuje, kolik peněz utratí a kolik si dokáže ušetřit. Pokud nezkusí vystoupit ze své komfortní zóny, nepochopí, jaké to je chovat se jako dospělý.

Základy finanční gramotnosti

Základy finanční gramotnosti by měly být součástí školní výuky, ale málokdy si děti ze školy odnáší znalosti, které potřebují, když začínají přebírat kontrolu nad svým finančním životem. Ve věku osmnácti let bude váš potomek čelit zásadním rozhodnutím, jako je vysoká škola, nebo vstup do zaměstnání a je tedy důležité, aby rozuměl tématům, jako jsou:

  • Rozpočet, plánování, správa peněz
  • Spoření a úročení
  • Příjem a kariéra
  • Studentské půjčky
  • Úvěr a dluh
  • Investování
  • Pojištění a rizika

Vyškolte je pro domácnost

Shutterstock

Pokud vaše děti doposud nevyzkoušely všechny povinnosti v domácnosti, je nejvyšší čas je naučit, jak co funguje. Kontrolní seznam domácích prací může zahrnovat praní prádla, vaření, úklid koupelny včetně čištění toalety, výměnu ložního prádla, posílání balíčků poštou, obsluhování myčky nádobí a mnoho dalších. K některým činnostem jsou více vedeny dívky (např. vaření) a k jiným zase chlapci (např. oprava šuplíku).

Naučit vaše děti, a to i chlapce, si vařit je ale základní životní dovedností, kterou jim můžete předat. Můžete to dokonce považovat za dovednost přežití. Možnost vařit pro sebe má mnoho výhod. Úspora peněz a zdravější stravování jsou na prvním místě vašeho seznamu. Své děti seznamujte s vařením tím, že je požádáte, aby si vybraly své oblíbené jídlo, nakoupily si na něj suroviny a následně se ho s vaší pomocí pokusily připravit. Stejně tak se jim snažte poradit, jak by měla vypadat vyvážená strava, pokud jim to není moc jasné.

Začněte včas

Ať se to rodičům líbí nebo ne, v určitém okamžiku jejich dítě vyroste a opustí svoje „hnízdo“. Součástí rodičovství je příprava dítěte na zodpovědnost, kterou musí převzít za své vlastní zdraví a štěstí. Dítě, které bylo povzbuzováno k tomu, aby čelilo výzvám a převzalo více zodpovědnosti v průběhu dospívání, bude v mnohem lepší pozici jako dospělý a bude si umět se vším snáze poradit.

Máte pocit, že vaše děti mají představu o tom, jakým směrem by se chtěly v budoucnu vydat, nebo potřebují spíše hodně vést? Napište nám do komentáře, jak to u vás doma vypadá.  

Předchozí článekS jakým nebezpečím se může dítě potkat ve škole? Od cesty do školy, přes šikanu až po užívání drog
Další článekJsou peníze zárukou štěstí? Když víte, jak s nimi správně naložit, tak možná ano