Příjemná atmosféra v domácnosti
Shutterstock

Pro rodiče by mělo být důležité, aby jejich děti vyrůstaly v sebevědomé laskavé jedince a měly radost ze života. Tyto hodnoty ovšem neovlivňuje pouze výchova a rodičovský přístup, ale také prostředí, ve kterém vyrůstají. A vytvořením pozitivnější atmosféry v domácnosti můžete vychovat mnohem šťastnější dítě. Zajímá vás, jaké tipy fungují?

Proč je atmosféra v domácnosti důležitá?

Jedním z nejlepších způsobů, jak pěstovat spokojený život, je vytvořit šťastný domov, kde převládá příjemná atmosféra. Váš domov by měl být místem, do kterého se každý den rádi vracíte a kde se vaše děti cítí v bezpečí.

Místo toho mnoho lidí zažívá úzkostné pocity ve svém současném prostředím, což výrazně snižuje kvalitu jejich života. Vytvoření domova, který podporuje každodenní spokojenost a chvíle radosti, je klíčem ke šťastnému životu.

Co vše může vytvořit negativní prostředí?

Děti jsou jako malé houby, protože snadno nasávají vše kolem sebe. Takže pokud je jejich chování negativní nebo mají špatný přístup k okolí, je to pravděpodobně proto, že v tom vyrůstají. A někdy si to možná rodiče ani neuvědomují.

Shutterstock

Negativní domácí prostředí nezpůsobuje jen špatné chování dětí. Může také ovlivnit, jak budou děti v budoucnu nakládat s věcmi a lidmi kolem sebe. Určuje, jak se budou chovat v životě, v práci, ve škole a dokonce i ve společnosti, když dospějí. Negativní atmosféra může být způsobena několika faktory, mezi něž patří:

 • Rodiče, kteří skoro nejsou doma
 • Rodiče kteří sice jsou doma, ale citově jsou nepřístupní
 • Nedostatek chvály a uznání
 • Poukazování pouze na špatné chování
 • Rodiče, kteří mezi sebou nebo jinými dospělými mluví neuctivě

Citově uzavření rodiče vytvářejí mezi sebou a svým dítětem bariéru. Pouhé poskytování jídla, oblečení a přístřeší svým dětem nestačí. Klíčem je, aby se cítily milované a měly pocit, že vám na nich záleží.

Vyjadřujte se pozitivněji

Každý dospělý by měl vědět, jaký dopad mohou mít slova na ostatní lidi. Když slyšíte něco negativního vůči sobě, může být opravdu těžké to zpracovat. Ale když obdržíte kompliment nebo nějakou pozitivní zpětnou vazbu, cítíte se spokojeně. Pro děti je to mnohem důležitější, protože jsou citlivější než dospělí. Pamatujte, že vše, co dítěti řeknete, s ním už zůstane. Nemá totiž schopnost zpracovat určité věci jako dospělý člověk.

Zkuste pečlivě sledovat, jak mluvíte se svými dětmi. Když se nechovají dobře, poukazujete na to, co dělají špatně a vyčítáte jim, jací jsou? Zkuste od nynějška vždy použít více pozitivních slov než těch negativních. To samé sledujte při komunikaci s vaším partnerem. Popřemýšlejte zda, se vyjadřujete spíše negativně či pozitivně, a jak by to bylo možné zlepšit.

Slova jako hloupý, natvrdlý, blbý, ošklivý nebo pitomec by ve vašem domově neměla mít místo. A přestože děti mohou tyto výrazy zaslechnout mimo domov, měly by vědět, že jakmile překročí práh domovních dveří, tyto slova by neměly přinést do bezpečného prostoru vaší rodiny.

Nebojte se si zablbnout

Neexistuje lepší způsob, jak vychovat šťastné dítě, než se radovat s ním. Ukažte svému potomkovi svou zábavnou stránku. Blbněte s ním, hrajte si, bavte se s ním nebo vyprávějte vtipy. Je snadné najít způsoby, jak být zábavnějším rodičem. Nestojí to žádné peníze ani příliš mnoho vašeho času. Pokud dokážete se svojí rodinou zažít trochu legrace, budete si blíže a děti se budou zároveň cítit bezpečně, když se objeví nějaké problémy. Díky tomu je řešení špatného chování a jeho následků mnohem snazší.

Shutterstock

Udělejte si doma pořádek

Kromě toho, jak byste měli přistupovat k vašemu protějšku a vašim dětem, byste měli vytvořit pozitivnější domácí prostředí i po stránce vizuální, tedy vytvořením příjemnějšího prostoru. Zbavte se jakéhokoli haraburdí, udělejte si pořádek ve věcech a vyzdobte celý svůj domov ve světlých odstínech.

Čistý a prosvětlený domov zesiluje dobré vibrace komukoli, kdo v něm žije. Tmavá, neuspořádaná nebo špinavá místa mohou naopak podpořit růst špatných myšlenek a pocitů. Zkuste se také naučit, jak si časově rozplánovat váš den. Udělejte toho více v čase, který máte, abyste mohli každý den věnovat trochu času nejen důležitým věcem, ale také svým dětem.

Naučte se projevovat vděčnost

Zkuste být vděční za to, jaký máte život, který jste si vytvořili, místo stížností na to co nemáte, co byste chtěli mít nebo co mají jiní, a dávejte to najevo. Neexistuje lepší způsob, jak zabránit dětem v tom, aby pociťovaly závist nebo žárlivost, než tím, že je sami nebudete projevovat.

Mluvte o věcech, za které jste vděční, ať to vaše děti slyší. Také je dobré si tyto věci psát a podporovat své děti, aby dělaly totéž. Pravidelně si připomínejte, jak jste vděční za to, že máte jeden druhého. Tím, že učíte děti, jak projevovat v útlém věku vděčnost a spokojenost, je učíte, jak milovat ostatní. Sebeláska a sebedůvěra jsou jedním z nejdůležitějších věcí, které můžete svým dětem předat.

Starejte se dobře sami o sebe a učte to své děti

Jakmile věnujete důslednou péči sami sobě, budete se hned cítit mnohem lépe. Pro každého, a zejména pro rodiče, je velmi důležité umět si vyhradit čas sami pro sebe a dopřát si něco příjemného, aby zmírnili stres, cítili se zdravěji a byli emocionálně silnější. K tomu samému veďte i vaše děti.

Najděte způsoby, jak pomoci svým dětem umět se uvolnit. Pokud například vaše dcera miluje pleťové masky, můžete si alespoň jednou týdně společně udělat pleťovou masku. Zabere to asi 20 minut vašeho času, ale je to zábavná činnost, kterou můžete dělat společně.

Shutterstock

Spoustě lidem také pomáhá horká koupel při svíčkách či poslech oblíbené hudby. Takže když si všimnete, že je vaše ratolest naštvaná, frustrovaná nebo má obecně špatnou náladu, můžete ji povzbudit, aby si dopřála příjemnou bublinkovou koupel, například s pěnou do koupele, vonnými olejíčky nebo s oblíbenou hudbou. Jaké další aktivity mohou děti například dělat, aby se naučily relaxovat?

 • Vybarvovat omalovánky
 • Poslouchat hudbu
 • Vyzkoušet meditaci pro děti
 • Hrát si venku
 • Hrát se zvířaty
 • Hrát si na dětském hřišti
 • Sportovat
 • Hrát na hudební nástroj nebo zpívat

Buďte dobrým zrcadlem

Často se říká, že děti jsou zrcadlem svým rodičů. Děti se od svých rodičů učí, jak se chovat k partnerovi, jak se chovat k ostatním, jak přistupovat sám k sobě a jaký používat jazyk. Modelování pozitivního vzorce chování doma učí děti, jak respektovat ostatní, jak o druhé pečovat, milovat, být pozitivní a sebevědomý s tím, kým jste. Když si budete stěžovat, že vypadáte špatně, vaše dcera si možná také řekne, že nevypadá dobře.

Dobrý pocit z vlastního těla a celkového vzhledu je stejně důležitý jako sebedůvěra a je to něco, co mohou rodiče v dítěti snadno potlačit, i když mluví sami k sobě. Snažte se být tedy vůči sobě laskaví. Pracujte na tom, abyste pomohli svým dětem budovat zdravé sebevědomí tím, že najdete správný způsob, jak přistupovat sami k sobě, abyste pro ně mohl být tím nejlepším vzorem.

Máte pocit, že svým chování někdy narušujete pozitivní atmosféru v domácnosti? Pokud ano, čím konkrétně a jak byste to mohli zlepšit? Podělte se s námi v komentáři.

Předchozí článekZánět průdušek může doprovázet nepříjemný kašel až 3 týdny. Jak jej léčit?
Další článekOtoky v těhotenství způsobují zvýšené tekutiny v těle. Kdy mohou být nebezpečné?