Jak se naučit dobře poslouchat
Shutterstock

My lidé máme průměrnou dobu pozornosti asi jen pouhých osm sekund. Ale existují způsoby, jak to zlepšit, a stát se tak dobrým posluchačem. Tato dovednost je velmi cenná, když mluvíte s důležitými lidmi ve vašem životě, zejména se svým partnerem. V tomto článku vám poradíme, jak se naučit být dobrým posluchačem.

Proč je těžké se vzájemně poslouchat?

Skutečně poslouchat jeden druhého může být někdy opravdu těžké. Moderní doba na nás klade tolik požadavků a v jednu chvíli můžeme mít pocit, že o naši pozornost soutěží milion podnětů, mezi něž patří technologie, sociální média, práce, koníčky, přátelé, děti a spousta dalších.

Z mnoha důvodů je skutečné naslouchání, když mluvíme s našimi partnery, obzvláště obtížné. Často totiž máme tendenci naslouchat jen napůl, zatímco si v hlavě formulujeme svou odpověď, často navíc ve formě vyvrácení, zejména tehdy, je-li téma složité.

Proč je skutečné naslouchání důležité?

V první chvíli se to může zdát jako základní věc, ale být dobrým posluchačem je ve skutečnosti klíčem k tomu, abyste uměli dobře komunikovat. Kvalitní komunikace je klíčovou dovedností, kterou by se měly naučit všechny páry.

Schopnost dobře naslouchat nám pomáhá lépe si porozumět, cítit se vzájemně blíže, být více propojeni a v konečném důsledku předejít zbytečným konfliktům. A pokud k nim nevyhnutelně dojde, pomáhá nám to je efektivněji řešit.

Shutterstock

Jak se naučit být dobrým posluchačem?

V této části si shrneme několik tipů, které vám mohou pomoci rozvíjet vaše dovednosti aktivního naslouchání a začít podporovat lepší komunikační návyky ve vašem vztahu:

  • Odstraňtě to, co vás rozptyluje při poslouchání: Pokud je to možné, přestaňte se vším, co děláte, vypněte televizi, odložte telefon z ruky a zkuste si spolu najít chvíli o samotě a popovídat si.
  • Používejte řeč těla: Trochu se nakloňte, navažte oční kontakt, usmějte se a občas přikývněte, abyste svého partnera povzbudili, aby pokračoval, a snažte se udržet svůj postoj otevřený a zaujatý.
  • Počkejte se svojí odpovědí: Nechte svého partnera dokončit svůj názor, než se vrhnete na komentáře nebo na svou verzi příběhu. Někdy má naše mysl tendenci zaměřit se a zafixovat si cokoli, co náš partner říká, s čím nesouhlasíme. Ale spíše než dovolit, aby to zatemnilo naši mysl a účinně přehlušilo vše, co potom řeknou, udělejte si pauzu a nechte je myšlenku dokončit.
  • Pokládejte otázky, které jim pomohou vám věci objasnit: Před poskytnutím zpětné vazby se zeptejte, pokud potřebujete další informace, nebo objasnit některé věci, kterým si nejste jisti, že správně rozumíte.
  • Shrňte a zopakujte, co řekli: Poté, co dokončí svůj názor, zkuste svému partnerovi parafrázovat, co si myslíte, že jste ho slyšeli říkat. Zjistěte, zda to dokážete udělat nejistým, tázavým tónem, který počítá s možností, že jste to špatně pochopili. Nesnažte se reagovat pasivně-agresivními větami typu: „tak si to hezky ujasníme…“

Projevte při poslechu empatii

Když praktikujete empatii, vžíváte se do situace svého partnera a díváte se na věci jeho očima. Ať už se snažíte vyřešit konflikt nebo jen posloucháte, jak váš partner mluví o svém dni, je prospěšné pro vás oba s empatií naslouchat. Vám to dává možnost nahlédnout do jeho světa z jeho perspektivy. Vědomí, že nasloucháte s projevem empatie, pomáhá vašemu partnerovi cítit se v bezpečí.

Možná se váš protějšek potřebuje vypovídat z práce a vy máte tendenci přestat vnímat, když začne mluvit o svém těžkém dni nebo o nějakém náročném projektu. Místo toho, abyste „vypínali“ mysl, když mluví, snažte se vidět události dne jeho očima v kontextu vašeho života. Řešili jste doma problémy, jako je finanční situace, starosti s dětmi nebo péče o nemocného rodiče? Kontextualizace celého vašeho života spolu s tím, co se děje v práci vašeho partnera, vám pomůže pochopit, s jakou hromadou věcí se právě potýká.

Shutterstock

Vnímejte emoce vašeho partnera

Když s vámi váš partner potřebuje o něčem mluvit, zvláště pokud je to něco důležitého, je snadné se nechat unést svými vlastními emocemi na dané téma. V takovém případě byste mohli na svůj protějšek reagovat zcela nevhodným způsobem ve snaze zmírnit obtížné emoce, které se k vám dostávají. Místo toho chvíli poslouchejte, co váš partner může cítit. Tento typ záměrného naslouchání jde ruku v ruce s empatií.

Jakmile zjistíte, co váš partner cítí, ať už je to hněv, smutek, frustrace, úzkost nebo vzrušení, můžete přizpůsobit své reakce na základě jeho emocionálního stavu. Dává vám to další šanci předejít tomu, že řeknete nebo uděláte něco, co by mohlo zhoršit emocionální stav, ve kterém se nachází.

Poslouchejte bez zaujetí

Oba máte své názory a je těžké nechat je nechat stranou ve prospěch pouhého vzájemného naslouchání. Naslouchání bez zaujetí určitého postoje je užitečné, když máte k určitým otázkám opačný názor nebo když jste uvízli v patové situaci během hádky. Nechte své názory stranou na dostatečně dlouhou dobu, abyste slyšeli, co váš partner říká, a poté procvičte své schopnosti empatie, abyste pochopili proč.

To neznamená, že musíte změnit svůj názor, aby se shodoval s názorem vaší polovičky. Znamená to, že si váš partner zaslouží být slyšen, a vy skutečně poznáte, zda vnímáte vše, co říká bez své vlastní zaujatosti.

Zapojte láskyplná gesta

Shutterstock

Když komunikujete se svým partnerem, může být užitečné používat láskyplná gesta a řeč těla, abyste mu dali najevo, že vám záleží na tom, co vám chce říct a co mu chcete odpovědět. Mohou to být jednoduchá gesta, jako udržet oční kontakt a přikývnout, abyste potvrdili, co vám říká.

Můžete se také natáhnout, abyste se ho dotkli nebo chytli za ruku. Otočte své tělo směrem k vašemu protějšku, nebo dokonce přestaňte s tím, co děláte, a jen si sedněte s ním, pokud je to právě to, co potřebuje.

I když se dokážete věnovat své práci a zároveň konverzovat, což může být někdy v pořádku, nastanou chvíle, kdy budete muset prostě všechno odložit a soustředit veškerou svou pozornost na svého partnera. Vypněte televizi, odložte telefon nebo jiné zařízení, změňte na chvíli seznam úkolů a dejte svému partnerovi láskyplné potvrzení, že vám na něm záleží.

Pracujte na otevřené komunikaci pravidelně

Váš protějšek potřebuje darovat část vašeho času a pozornosti. Je těžké vzít si z našich uspěchaných životů čas na to, abychom velkoryse věnovali svou energii naslouchání, když máme každý den tolik práce, ale otevřená komunikace je klíčem ke zdravému partnerství. Když budete velkoryse naslouchat, váš partner se bude cítit bezpečně, když za vámi přijde se svými obavami, nápady či novinkami.

Věnujete si se svým partnerem pravidelně čas jen sami pro sebe a vzájemně se sobě svěřujete nebo máte pocit, že vás partner nevnímá? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Předchozí článekJak si zlepšit zdraví? Začněte malými změnami
Další článekJaký typ porodu si mohou maminky vybrat? Někdy okolnosti rozhodnou za vás