Jak se naučit odpouštět
Shutterstock

Když vám někdo nějak ublíží, můžete se rozhodnout, že už mu nikdy neodpustíte. Dokonce i poté, co váš bezprostřední hněv pomine, můžete pokračovat v přemýšlení o zradě, místo abyste to nechali být. Mnoho lidí se totiž mylně domnívá, že odpustit znamená zapomenout nebo omluvit věci, které se staly. Ve skutečnosti však odpuštění znamená zbavit se hněvu a zášti. Zajímá vás, jak se naučit odpouštět?

Proč je důležité odpouštět?

Každý, kdo utrpěl nějaké emoční zranění, ví, že když je jeho vnitřní svět vážně narušen, je těžké soustředit se na něco jiného než na neklid nebo bolest. Když si lidé ubližují, jsou emocionálně a kognitivně ochromeni a jejich vztahy trpí. Odpuštění je však nejlepší lék. Když vás život tvrdě zasáhne, není nic tak účinného jako odpuštění.

Mnoho lidí má mylné představy o tom, co odpuštění skutečně znamená, a mohou se mu vyhýbat. Jiní možná chtějí odpustit, ale přemýšlejí, zda skutečně mohou. Odpuštění nemusí nutně přijít snadno, ale mnozí z vás toho mohou dosáhnout, pokud víte, jak na to a jste ochotni vynaložit určité úsilí. Jaké má odpouštění benefity?

 • Nižší krevní tlak
 • Snížená úzkost
 • Lepší spánek
 • Zlepšené sebevědomí

Odpuštění vám také může umožnit zbavit se nezdravého hněvu, který může přispět k:

 • Stresu
 • Svalovému napětí
 • Srdečním problémům
 • Snížené imunitní funkci

Co znamená odpouštět?

Odpuštění může znamenat pro různé lidi něco odlišného. Obecně to však zahrnuje rozhodnutí zbavit se zášti a myšlenek na pomstu. Čin, který vás zranil nebo urazil, může navždy zůstat ve vás, ale odpuštění může snížit jeho kontrolu nad vámi a pomoci vám osvobodit se od vlivu osoby, která vám ublížila. Odpuštění může dokonce vést k pocitům porozumění, empatie a soucitu s tím, kdo vám ublížil.

Shutterstock

Odpuštění neznamená zapomenout nebo omluvit škodu, která vám byla způsobena, nebo se smířit s osobou, která škodu způsobila. Nejde o hledání výmluv pro chování druhého nebo předstírání, že se to nestalo. Odpuštění je proces s mnoha kroky, který často probíhá nelineárním způsobem.

Jak se naučit odpouštět?

Ať už je to váš partner, který byl nevěrný, rodič, který vás zklamal jako dítě, nebo přítel, který sdílel něco, co bylo důvěrně řečeno, všichni někdy musejí čelit otázce, zda a jak odpustit. Poté, co se vám stane křivda a pomine počáteční vlna emocí, budete postaveni před novou výzvu.

Odpouštíte tomu člověku? Odpuštěním se zbavíte svých křivd a soudů a dovolíte si zbavit se bolestných pocitů. I když to teoreticky může znít dobře, v praxi se může odpuštění někdy zdát nemožné. Abyste se naučili odpouštět, musíte nejprve pochopit, co odpuštění není. Většina z nás má o odpuštění alespoň nějaké mylné představy. Níže je několik věcí, které odpustit někomu neznamenají:

 • Odpuštění neznamená, že odpouštíte nebo omlouváte činy druhé osoby.
 • Odpuštění neznamená, že musíte tomu člověku říct, že je mu odpuštěno.
 • Odpuštění neznamená, že byste k situaci neměli mít žádné další pocity.
 • Odpuštění neznamená, že už ve vztahu není co řešit nebo že je teď všechno v pořádku.
 • Odpuštění neznamená, že byste měli zapomenout na incident, který se kdy stal.
 • Odpuštění neznamená, že toho člověka musíte nadále mít ve svém životě.
 • Odpuštění není něco, co děláte pro toho druhého.

Uvědomte si, kdo vám jak ublížil

Zkuste se pozorně podívat na lidi ve svém životě, na své rodiče, sourozence, vrstevníky, partnera, spolupracovníky, děti a dokonce i na sebe, a posoudit, jak moc vám někdy ublížili. Možná nad vámi uplatňovali svou moc nebo skrývali svoje pocity. Nebo vám možná dokonce fyzicky ublížili. Tato zranění přispěla k vaší vnitřní bolesti a je třeba si je přiznat. Díky tomu získáte představu o tom, kdo ve vašem životě potřebuje odpuštění, a poskytne vám prostor k tomu, kde začít.

Shutterstock

Existuje mnoho forem emoční bolesti. Těmi nejběžnějšími jsou úzkost, deprese, nezdravý hněv, nedostatek důvěry, sebenenávist nebo nízké sebevědomí, celkově negativní pohled na svět a nedostatek důvěry ve vlastní schopnost se změnit. Všechny tyto škody lze řešit odpuštěním. Proto je důležité identifikovat druh bolesti, kterou cítíte, a přiznat si to. Čím více zranění jste utrpěli, tím důležitější je odpustit, alespoň za účelem prožití emočního uzdravení.

Pracujte na projevech vřelosti každý den

Chcete-li praktikovat odpuštění, pomáhá, pokud pracujete na pozitivní změně svého vnitřního světa. Stejně jako byste začali pomalu s novou rutinou fyzického cvičení, pomůže, když si své odpouštějící návyky vybudujete pomalu a zařadíte je do svého každodenního života jako pravidelné „cvičení“.

Můžete se začít zlepšovat tím, že se zavážete, že se budete vědomě snažit nemluvit hanlivě o těch, kteří vám ublížili. Nemusíte říkat dobré věci, ale pokud se zdržíte negativního vyjadřování, přinese to více klidu do vaší mysli.

Vřelost můžete projevovat malými způsoby při každodenních příležitostech, jako je úsměv na pokladní v potravinách nebo čas na poslech dítěte. Pokud budete v každodenním životě praktikovat malé skutky milosrdenství, také to pomůže. Možná se můžete zdržet troubení ve velkém provozu, nebo držet jazyk za zuby, když váš partner „vybouchne“ a místo hádky jej obejmout.

Naučte se odpouštět skrze empatii

Vědci zkoumali, co se děje v mozku, když přemýšlíme o odpuštění, a zjistili, že když si lidé úspěšně představí, že někomu odpouštějí (v hypotetické situaci), vykazují zvýšenou aktivitu v nervových okruzích odpovědných za empatii. To naznačuje, že empatie je spojena s odpuštěním a je důležitým krokem v tomto procesu.

Shutterstock

Pokud se detailněji podíváte na život člověka, který vám ublížil, často jasněji uvidíte, jaké rány si nese, a začnete k němu rozvíjet empatii. Nejprve si ho zkuste představit jako nevinné dítě, které potřebuje lásku a podporu. Dostal ji od rodičů? Výzkumy ukázaly, že pokud se dítěti nedostává dostatek pozornosti a lásky od rodičů, vytvoří si slabé pouto, což může poškodit důvěru. Může mu to bránit v tom, aby se kdy sblížil s ostatními, a nastaví si trajektorii osamělosti a konfliktů po zbytek života.

Nejspíš nebudete schopni dát dohromady celý příběh o osobě, která vám ublížila nebo si to jen představíte z toho, co znáte. Možná ale budete schopni vidět její fyzické slabosti a psychické utrpení a začnete chápat lidskost, kterou sdílíte. Možná ji poznáte jako zranitelnou osobu, která byla zraněna a na oplátku zranila vás. Navzdory tomu, co vám možná udělala, aby vám ublížila, si uvědomujete, že ani ona si nezasloužila trpět.

Odpusťte sami sobě

Většina lidí má tendenci být k sobě tvrdší než k ostatním a mají problém mít sami k sobě dobrý vztah. Pokud se nemáte rádi kvůli věcem, které jste někdy podnikli, možná budete muset pracovat nejprve na odpuštění sami sobě a nabídnout si to, co nabízíte druhým, kteří vám ublížili, pocit hodnoty navzdory vašim činům.

V odpuštění sobě samému se vnímáte jako člověk, i když jste nedokonalí. Pokud jste vážně porušili své osobní standardy, existuje riziko, že sklouznete k sebenenávisti. Když k tomu dojde, nemusíte se o sebe dobře starat, můžete se přejídat nebo zaspávat, začít kouřit nebo pít alkohol. Musíte si to uvědomit a hledat cestu k sebe-soucitu.

Poté, co jste schopni odpustit sobě, budete se možná muset také zapojit do hledání odpuštění od ostatních, kterým jste ublížili, a napravit křivdy, jak nejlépe dovedete. Je důležité být připraven na možnost, že ten druhý nemusí být připraven vám odpustit a učit se trpělivosti a pokoře. Nicméně upřímná omluva, bez podmínek a očekávání, zahájí dlouhou cestu, na jejímž konci naleznete odpuštění.

V jaké situaci vám někdo ublížil natolik, že jste mu už nedokázali odpustit? Dokážete to už nyní s odstupem času? Podělte se s námi o vaši zkušenost do komentáře.

Předchozí článekSkutečná omluva vyžaduje upřímnost a empatii. Jak se naučit omlouvat se?
Další článekMimoděložní těhotenství se obvykle projevuje ostrou bolestí podbřišku i ramene. Jaká je léčba?