Jak se mění tělo v těhotenství
Shutterstock

Těhotenství přináší pro tělo různé změny, které jsou z velké části zapříčiněny nárůstem těhotenských hormonů estrogenu a progesteronu. Tyto změny mohou být běžné a očekávané, jako je tvorba strií či zadržování tekutin, ale i méně známé, jako je zvýšená krátkozrakost nebo snížený cukr v krvi. V tomto článku se dozvíte, jaké tělesné proměny kromě rostoucího bříška můžete v průběhu těhotenství očekávat.

Hormonální změny během těhotenství

Hormonální a fyziologické změny, které s sebou těhotenství přináší, jsou u každé ženy jedinečné. Nastávající matky zažívají náhlé a dramatické zvýšení estrogenu a progesteronu. Také u nich dochází ke změnám v množství a funkci řady dalších hormonů. Tyto změny neovlivňují pouze náladu a tělesné změny, ale také významně napomáhají vývoji plodu.

Estrogen a jeho role v těhotenství

Hladiny estrogenu se během těhotenství neustále zvyšují a svého vrcholu dosahují ve třetím trimestru. Rychlé zvýšení hladiny estrogenu během prvního trimestru může způsobit některé nevolnosti spojené s těhotenstvím. Během druhého trimestru hraje hlavní roli ve vývoji mlékovodu, který zvětšuje prsa.

Progesteron a jeho role v těhotenství

Hladiny progesteronu jsou během těhotenství také velmi vysoké, jelikož tento hormon je důležitý především pro přeměnu dělohy z velikosti malé hrušky na dělohu, která pojme donošené dítě. Změny v progesteronu ovšem způsobují ochablost nebo uvolnění vazů a kloubů v celém těle, což hraje důležitou roli při porodu. Zvýšené hladiny progesteronu navíc způsobují zvětšení vnitřních struktur, jako jsou močovody. Močovody spojují ledviny s mateřským močovým měchýřem.

Shutterstock

Pozor na zranění při cvičení

I když jsou tyto hormony naprosto zásadní pro úspěšné těhotenství, mohou také ztížit cvičení. Vzhledem k tomu, že vazy jsou volnější, těhotné ženy mohou být vystaveny většímu riziku podvrtnutí a natažení kotníku nebo kolena. Žádné studie však neprokázaly zvýšenou míru poranění během těhotenství.

Držení těla a přibývání na váze

Celé držení těla ženy se v průběhu těhotenství mění. Prsa jsou větší, břicho roste, čímž se ploché břicho mění na vypouklé a zvětšuje se zakřivení zad. Kombinovaný efekt posouvá těžiště dopředu a může vést ke změnám smyslu pro rovnováhu.

Přibývání na váze u těhotných žen zvyšuje zátěž organismu při jakékoli fyzické aktivitě. Tato vyšší hmotnost a gravitace zpomalují cirkulaci krve a tělesných tekutin, zejména v dolních končetinách. V důsledku toho těhotné ženy zadržují tekutiny a mohou pociťovat otoky obličeje či končetin.

Snížená tolerance fyzické aktivity

Zvýšení hmotnosti je obvykle hlavním důvodem, proč tělo nemůže tolerovat stejnou úroveň cvičení jako před těhotenstvím. To platí i pro zkušené nebo profesionální sportovce. Natažení vazů, zvětšená velikost dělohy a nestabilita pánve v důsledku uvolnění vazů mohou vést ke zvýšenému nepohodlí během cvičení.

Senzorické změny v těhotenství

Těhotenství může dramaticky změnit to, jak žena vnímá svět prostřednictvím svých smyslů, tedy zraku, chuti a čichu. U většiny žen dochází během těhotenství ke změnám chuti. Obvykle preferují slanější a sladší jídla než netěhotné ženy. Mají také vyšší práh pro rozlišení silné kyselé, slané a sladké chutě. Opačný problém, tedy snížení schopnosti vnímat chuť, se nejčastěji vyskytuje během prvního trimestru těhotenství.

U některých žen dochází během těhotenství ke změnám zraku, které se vyznačují zvýšenou krátkozrakostí. Odborníci ovšem neznají přesné biologické mechanismy, které stojí za změnami vidění. Většina žen se po porodu ovšem vrací k původnímu vidění.

Občas těhotné ženy zažívají i změny čichu, které se projevuje jako zvýšené povědomí a citlivost na různé pachy. Existuje jen málo spolehlivých údajů, které by naznačovaly, že těhotné ženy skutečně vnímají a identifikují určité pachy a intenzitu pachů více. Přesto většina těhotných žen uvádí, že tyto změny citlivosti na pachy zažívá.

Změny v oběhovém systému

Kvůli rychlému rozpínání krevních cév a zvýšenému náporu na srdce a plíce produkují těhotné ženy více krve, a musí tedy být při fyzické aktivitě opatrnější než netěhotné ženy. Během druhého trimestru těhotenství pracuje srdce matky v klidu o 30 až 50 % více než zpřed otěhotněním. Většina tohoto nárůstu je důsledkem efektivnějšího výkonu srdce, které při každém úderu vytlačuje více krve.

Zvýšení objemu krve a plazmy

Srdeční frekvence se může během těhotenství zvýšit až o 15 až 20 %. Není neobvyklé, že se ve třetím trimestru se přiblíží 90 až 100 tepů za minutu. Objem krve se během těhotenství progresivně zvyšuje až do posledního měsíce. Objem plazmy se zvyšuje o 40 až 50 % a hmotnost červených krvinek o 20 až 30 %, což vytváří potřebu zvýšeného příjmu železa a kyseliny listové.

Intenzita cvičení v těhotenství

Intenzivní cvičení může vést ke snížení průtoku krve do dělohy, zatímco se krev odvádí do svalů. Nebylo však prokázáno, že by to mělo dlouhodobý dopad na miminko. Kromě toho existují důkazy, které naznačují, že těhotné ženy, které cvičí, zlepšily krevní zásobení placenty v klidovém stavu. To může být prospěšné pro růst placenty a plodu.

Obecně tedy platí pravidlo, že během těhotenství byste se neměly dostat do anaerobní zóny, což nastává při náročné aktivitě, kdy začínáte lapat po dechu. V takovém případě se navíc snižuje přívod kyslíku do těla.

Shutterstock

Pozor na ležení na zádech

Při cvičení nebo usínání v těhotenství se vyvarujte ležení na zádech. To může stlačovat velkou krevní cévu vedoucí z dolní části těla do srdce, známou také jako dutá žíla. To snižuje průtok krve do srdce a ze srdce, což vede k náhlému a dramatickému poklesu krevního tlaku. To následně může způsobit závratě nebo ztrátu vědomí.

Respirační a metabolické změny v těhotenství

Těhotné ženy zažívají zvýšené množství kyslíku, který transportují v krvi. Je to kvůli vyšší poptávce po krvi a roztažení krevních cév. Tyto růstové síly zrychlují metabolismus během těhotenství, což vyžaduje, aby ženy zvýšily příjem energie a byly opatrné během období fyzické námahy. Některé ženy tak mohou zažívat pocit zvýšených potíží s hlubokým nádechem i v klidové stavu.

Riziko hypoglykémie

Rychlost metabolismu se podstatně zvyšuje již v 15. týdnu těhotenství a vrcholí ve třetím trimestru během fáze největšího růstu dítěte. Tato zvýšená rychlost metabolismu může vystavit těhotné ženy vyššímu riziku hypoglykémie, neboli nízké hladiny cukru v krvi.

Riziko dehydratace

Zvýšení bazální teploty je jedním z prvních náznaků těhotenství. Během těhotenství bude udržována mírně vyšší teplota těla. Ženy se během těhotenství mohou více potit a také mít větší potřebu vody. Mohou tedy být vystaveny vyššímu riziku dehydratace pokud nebudou dodržovat dostatečný přísun tekutin.

Změny kvality pokožky, nehtů a vlasů

Mnoho žen zažije během těhotenství změny ve fyzickém vzhledu své pokožky. Ačkoli většina z nich je dočasná, některé, například strie, mohou vést k trvalým změnám. Mnoho žen během těhotenství pociťuje růst a zhuštění vlasů a dokonce si mohou všimnout růstu vlasů na nechtěných místech. Může dojít k zvýšenému růstu chlupů na obličeji, pažích, nohách nebo zádech.

V ojedinělých případech může naopak dojít ke zvýšenému vypadávání vlasů. Většina změn v růstu vlasů se po narození dítěte vrátí do normálu. Je však běžné, že vypadávání vlasů se objeví až rok po porodu, protože vlasové folikuly a hladiny hormonů se samy regulují bez vlivu těhotenských hormonů. Mnoho žen také během těhotenství pociťuje rychlejší růst nehtů. Zdravé jídlo a užívání prenatálních vitamínů k účinků těhotenských hormonům také přispívá.

Hyperpigmentace pokožky

Jak se mění tělo v těhotenství
Shutterstock

Naprostá většina těhotných žen pociťuje během těhotenství nějaký typ hyperpigmentace. To spočívá ve ztmavnutí odstínu kůže na částech těla, jako jsou dvorce, obličej, genitálie, jizvy a linea alba, což je tmavá čára uprostřed břicha. Hyperpigmentace se může objevit u žen jakéhokoli odstínu pleti, i když je častější u žen s tmavší pletí.

Strie v těhotenství

Strie představují snad nejznámější kožní změnu během těhotenství. Jsou způsobeny kombinací fyzického natahování kůže a účinků hormonálních změn, které snižují elasticitu pokožky. Až u 90 % žen se do třetího trimestru těhotenství objeví strie, nejčastěji na prsou a břiše. Přestože strie nemusí nikdy úplně zmizet, často po porodu vyblednou do barvy okolní kůže a postupně se zmenšují.

Těhotenské vyrážky

U malého procenta žen se mohou objevit kožní stavy, které jsou specifické pro těhotenství, jako je svědivá kopřivka a folikulitida. Většina stavů zahrnuje červené hrbolky podél břicha, nohou, paží nebo zad. Ačkoli je většina vyrážek neškodná a po porodu rychle odezní, některé kožní stavy mohou být spojeny s předčasným porodem nebo problémy s dítětem, proto je vždy dobré se poradit s vaším lékařem.

Zažily už jste na vlastní kůži některé z uvedených příznaků? Pokud ano, jaké pro vás byly nebo jsou nejnáročnější? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentáře.

Předchozí článekJak komunikovat s puberťákem? Vytvořte si strategii a více naslouchejte
Další článekKdy začít se sexuální výchovou dětí, co sdělit a jakým způsobem? Čím dříve začnete, tím lépe