Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Jak vybrat kočárek pro miminko tak, aby vám dlouho vydržel a dobře sloužil? Jejich nabídka je v dnešní době opravdu široká a zejména pro nastávající maminky může být velkým oříškem se v ní orientovat. Než uděláte finální rozhodnutí, je třeba seznámit se s jejich druhy a s nejrůznějšími výhodami, které současný trh kočárků nabízí.

Nejzákladnější rozdělení kočárků můžeme klasifikovat do několika typů. Nejdůležitější roli hraje v tomto rozdělení věk vašeho dítěte. S měnící se výškou dítěte se budou měnit i jeho potřeby, a tak i požadavky na kočárek. Během prvních dvou až tří let života s miminkem je nezbytné pořídit minimálně dva (spíše tři) typy kočárků.

Hluboké kočárky

Hluboké kočárky, jinak nazývané i korbičky, jsou určeny pro ty nejmenší děti od narození až do zhruba 6 měsíců života. V tomto typu kočárku je novorozenec chráněn před zimou, větrem i slunečním svitem. Zároveň mu poskytuje i pohodlnou polohu vleže.

U těchto kočárků si dejte pozor hlavně na velikost korbičky. Děti občas rostou velice rychle, a tak se snadno může stát, že mu bude malá dříve, než přejdete na další typ kočárku. Dostačující délka korbičky je kolem 80 centimetrů. 

Zdroj: Shutterstock

Sportovní kočárky

Mezi maminkami běžně nazývané jako sporťáky jsou kočárky, které využijete nejdelší období od 6 měsíců až do zhruba dvou let. Je vhodný pro větší děti, které už mají zájem pozorovat svět kolem sebe. Dítě má odsud skvělý výhled, ale zároveň ho jednoduchým pohybem můžete přenastavit do polohy vleže a zajistit tak vašemu dítěti pohodlné spaní. 

Sportovní kočárek by také měl být vybavený bezpečnostním pásem, který zajišťuje dítěti bezpečí a vám klidnou jízdu.

Zdroj: Shutterstock

Golfové kočárky

Golfové kočárky, někdy také nazývané golfové hole nebo golfky, jsou velice skladné, snadno složitelné a lehké kočárky. Často je tak využijí maminky, které se svým dítětem více cestují. Ideální jsou na projížďku po městě nebo menší výlety do přírody.

Je vhodný od doby, kdy dítě již umí samo chodit, ale velice rychle se unaví a potřebuje popovézt. Zároveň se ale nedají polohovat, takže dítě se v nich nevyspí zcela komfortně. Je tedy na zvážení rodičů, co jsou pro ně rozhodující aspekty.

Kombinované kočárky

Na trhu jsou nejoblíbenější tzv. trojkombinace. Jedná se o jednu konstrukci kočárku, na kterou se dá připevnit korbička pro nejmenší miminka, sportovní kočárek i autosedačka, která je většinou určená pro děti do maximálně jednoho roku. Tento typ bývá cenově výhodnější, je ale třeba si jeho výběr dostatečně rozmyslet. 

Při výběru kombinovaných kočárků nepodceňte hlavně sportovní část. Budete s ní fungovat nejdéle, je tedy důležité, aby vám stoprocentně vyhovovala. 

Někteří výrobci mají ve své nabídce i dvojkombinace, která obsahuje hlubokou korbu a sportovní typ kočárku. Autosedačka zde chybí. 

Co dalšího by měl kočárek splňovat?

Výběr kočárku je pochopitelně individuální záležitost a je třeba se před jeho koupí zamyslet nad tím, jak a kde ho chcete používat. Jiný kočárek vyberete, pokud se budete pohybovat hlavně ve městě, a jiný zase, pokud plánujete jezdit hlavně v terénu. Jak vybrat kočárek tak, aby bylo jeho používání co nepohodlnější? Zde je výčet několika kritérií, nad kterými byste se měli zamyslet a při výběru je zohlednit.

Polohovatelné madlo je výhodou hlavně v případě, kdy kočárek bude vozit více lidí. Tento parametr tedy při výběru nepodceňte a v obchodě vyzkoušejte i to, zda polohování funguje, jak má. 

Váha kočárku je velice důležitý parametr, na který by se nemělo zapomínat. Kočárek s odlehčenou hliníkovou konstrukcí jistě oceníte při jízdě dopravními prostředky nebo při vynášení do schodů. Počítejte také s tím, že k váze kočárku se přidá i váha dítěte, případně i nákladu v kočárku. Každé kilo, které můžete ušetřit, se tedy počítá.

Rozměry kočárku jsou velice podstatné, pokud bydlíte například v domě s výtahem. Některé výtahy bývají malé a je třeba kočárek nejprve přeměřit, aby se do výtahu vešel. Tento postup byste měli učinit i v případě, že plánujete kočárek převážet v kufru auta

Skladnost kočárku je kritérium, které je třeba si předem vyzkoušet přímo v obchodě, jelikož z internetových stránek lze takovou informaci jen těžko vyčíst. Dá se jednoduše složit (třeba i jednou rukou)? Dá se kočárek rozložit na dvě části nebo ho lze skládat pouze jako celek? Odpovědi na tyhle otázky je dobré si zjistit a uvážit, co je pro vás podstatné.

Zdroj: Shutterstock

Velký úložný prostor jistě ocení každá maminka nejen při nákupech. Zaměřte se i na jeho nosnost, přístupnost ale i celkové řešení. U některých kočárků totiž velice snadno hrozí propadnutí drobných předmětů na zem.

Dalším parametrem jsou kola. Zde zvažte několik důležitých aspektů. Tím prvním je materiál. Ve městě si vystačíte s plastovými koly, do terénu je vhodnější zvolit nafukovací kola ideálně s odpružením vpředu i vzadu. Na výběr máte také mezi natáčivými a pevnými koly. S natáčivými se snadněji zabočuje a s pomocí funkce aretace kol je lze i zafixovat tak, aby se z nich stala kola pevná. Vybírat také můžete mezi třikolkou a klasickým čtyřkolovým kočárkem. Do náročnějšího terénu se hodí více kočárky s třemi koly.

U potahů kočárků obecně platí, že čím více částí lze sundat a vyprat je, tím lépe.

Pro mnohé maminky je důležitá i nízká cena. Nesnažte se ale na kočárku ušetřit za každých okolností. Bude vaším dlouhodobým společníkem a když si koupíte do začátku jeden nekvalitní, může se stát, že ho budete chtít velice rychle vyměnit. Myslete také na to, že kvalitní kočárek vám může odvozit i několik dětí, případně ho lze výhodně prodat.

Čím dál tím více maminek zohledňuje i design kočárku. Je to pochopitelné, kočárek vám bude sloužit několik let a je dobré, aby se vám zároveň i líbil. Na trhu je nepřeberné množství různých typů i vzhledů. Jedna maminka ocení spíš moderní typ, jiná zase upřednostňuje klasiku. Nedovolte ovšem aby design vyhrál nad funkčností. Takového rozhodnutí byste mohli litovat.

Někteří výrobci nabízí v základní výbavě ke kočárkům i další příslušenství v podobě nejrůznějších vychytávek, které vám mohou v budoucnu ulehčit život. Častá bývá přebalovací taška, rukávník, pláštěnka, ochrana proti slunci či držák na pití. Tohle i další příslušenství mohou být pro některé páry důležité ukazatele pro to, jak vybrat kočárek.

Zdroj: Shutterstock

Bezpečnost na prvním místě

Jak vybrat kočárek, aby byl dostatečně bezpečný? To bývá první otázka, kterou si klade každá maminka. Řešení je jednoduché – při výběru dbejte na to, aby byl kočárek správně označen odkazem na normu ČSN EN 1888. Ta zajišťuje, že výrobek splňuje všechny požadavky pro bezpečnou jízdu a že prošel všemi zkouškami. 

V případě trojkombinace i s autosedačkou je třeba navíc hledat i normu ECE 44/03, která zajišťuje bezpečnou přepravu dítěte v autě. 

Jak podle vás vybrat nejlepší kočárek? Máte s koupí nového zkušenosti, které byste chtěli sdílet? Neváhejte se s námi o ně podělit v komentářích. 

Předchozí článekEpiziotomie může usnadnit porod, když je dítě větší nebo se zasekne. Jak zákrok probíhá?
Další článekŠátek i nosítko mohou být dobrým pomocníkem. Jak si mezi nimi vybrat?