Jak vybrat pro dítě správný sport
Zdroj: shutterstock

Výběr sportu pro dítě je důležitým rozhodnutím pro každého rodiče. Některé děti inklinují více k týmovým sportům, zatímco jiné upřednostňují individuální sporty. Některé sporty jsou vhodnější pro určité tělesné typy, některé jsou fyzicky náročnější a jiné zase vyžadují dobrou koordinaci. Jak tedy můžete pomoci svému dítěti vybrat si sport, který bude nejlépe vyhovovat jeho možnostem a zájmům?

Proč vést děti ke sportu?

Malé děti, které se věnují sportu, do svých životů integrují zdravější životní styl již v raném věku. Navíc se odborníci shodují, že sport může být pro děti dobrý nejen díky zjevným přínosům pro zdraví, ale také z hlediska socializace. Učit se spolupracovat se svými spoluhráči a osvojit si disciplínu, tedy důležitost plnění a dodržování závazků, jsou cenné dovednosti na hřišti i mimo něj.

Mnoho dětí se ovšem nenarodí s vědomím, že chtějí hrát fotbal nebo být v taneční skupině. Rodiče jim tedy musí pomoci podnítit zájem o sport a zjistit, který jim nejlépe vyhovuje, aniž by je tlačili do činnosti, které se bojí. Je tedy důležité umět najít tu správnou a vyváženou cestu.

Co je při vedení dítěte ke sportu důležité?

  • Trpělivost
  • Čas prozkoumat jednotlivé sporty
  • Čas na trénink a učení se dovednostem
  • Podporování dítěte v jeho výběru

Kdy je dítě připraveno začít se sportem?

Vaše dítě můžete rozhýbat, jakmile o pohyb projeví zájem. Začít lze s jednoduššími činnostmi, které nebude těžké zvládnout, jako je chytání, kopání do míče, házení míčem, plavání, tanec, apod.. Jakmile se zlepší koordinace pohybu (ruka-oko) a fyzická aktivita, můžete mu představit myšlenku týmového sportu. Většina dětí má dostatečné fyzické a duševní dovednosti, které potřebují, aby se mohly zapojit do organizovaného sportu ve věku kolem 6 nebo 7 let.

Jak vybrat pro dítě správný sport

Neprojektujte do dítěte vlastní zájmy

Nepokoušejte se do svého dítěte promítat své vlastní zájmy nebo ty, kterým jste se v minulosti věnovali. I když jste byli v mládí nadějným hokejovým brankářem, tento sport nemusí být pro vaše dítě. Účast na sportu je důležitější, než to, jaký sport si zvolí. Když budete své dítě tlačit do sportu jen proto, že jste v něm vynikali nebo chtěli vynikat, obvykle to nedopadne dobře.

Než se rozhodnete, že vaši ratolest přihlásíte ke sportu, který jste možná sami kdysi provozovali, zvažte i některé méně populární sporty. Organizované sporty mohou zahrnovat i jiné věci než tradiční fotbal, hokej, florbal a basketbal.

Nebraňte se méně tradičním sportům

Zkuste zvážit všechny sporty, které vám vaše možnosti dovolí. Můžete například přemýšlet o bojových uměních, cyklistice, moderní gymnastice, volejbalu, sjezdovém lyžování, atletice, golfu, šermu, lakrosu, krasobruslení nebo moderním či společenském tanci. To vše se počítá jako sport a pomůže vašemu dítěti naučit se důležité dovednosti.

Naslouchejte vašemu dítěti

Povzbuďte své dítě, aby vyzkoušelo několik různých sportů, aby získalo představu o tom, v čem je dobré a co jej zajímá. Sledování sportu v televizi může být dobrý úvod, ale ještě lepší je být divákem v reálném životě. Při představení různých sportů zjistěte, zda poznáte, které z nich se dítěti zdají nejzajímavější. Je také užitečné nespoléhat jen na své vlastní nápady.

Zjistěte, jaké má preference podle toho, o čem a jakým způsobem mluví. Možná bude povídat o spoluhráčích, o strategiích nebo o jiných zkušenostech. Může také tíhnout k přátelům, kteří hrají určitý sport. Pokud pozorně posloucháte, můžete najít určitá vodítka ke sportům, které ho nebo ji nejvíce zajímají. Můžete se také zkusit zeptat svého potomka, o čem si myslí, že mu jde dobře. Děti budou nakonec přitahovány ke sportu, v němž mají pocit, že jsou dobré.

Jaké jsou fyzické a povahové vlastnosti dítěte?

Před tím, než začnete vybírat, v jakém sportu by váš potomek mohl vynikat a než ho někam zaregistrujete, můžete přemýšlet i o fyzických vlastnostech, které sport vyžaduje. Můžete si zkusit také nejdříve promluvit trenérem a zjistit, jaké předpoklady jsou pro konkrétní sport žádoucí. Dále se zkuste zamyslet, jaký má vaše dítě temperament a jaké jsou jeho silné stránky.

Pokud váš potomek není průbojný a soutěživý, může být vhodnější individuální sport, jako je běh, plavání, gymnastika či tenis, než fotbal nebo hokej. Pokud nemá nejlepší koordinaci, možná místo baseballu nebo tenisu bude chtít vyzkoušet tanec nebo bojová umění.

Jaké má tělesné předpoklady?

Pro malé a podsadité děti může být vhodnější například fotbal než basketbal. Vysoké a štíhlé dítě může mít zase dobré předpoklady pro basketbal nebo atletiku. I když se vždy najdou nižší než průměrní hráči basketbalu a menší než průměrní hráči fotbalu, šance na úspěch ve sportu v mladém věku má hodně společného s tělesným typem.

Individuální nebo kolektivní sport?

Některé děti upřednostňují týmový sport, jako je fotbal, baseball, hokej nebo basketbal, ve kterém hrají určitou roli a jsou součástí týmu. Jiní dávají přednost tomu, kde záleží na jejich dovednostech. Mezi takové sporty patří plavání, tenis nebo golf. Také si mohou užít individuální sporty, jako je cyklistika či gymnastika. Při pozorování svého dítěte zkuste zjistit, jaké má preference. Tato pozorování vám pomohou zaměřit se na sport, který bude pro dítě fungovat nejlépe.

Co když dítě odmítá ve sportu pokračovat?

Je důležité vědět, zda se vašemu dítěti nelíbí konkrétně sport jako takový, nebo jestli existují jiné důvody, proč v něm nechce pokračovat. Na vině mohou být například sociální problémy, jako je třeba šikana. Pokud jste zvážili všechny tyto faktory, musíte se rozhodnout, zda je lepší jej přesvědčit, aby zkusilo pokračovat, nebo mu umožnit přejít na jiný sport. Můžete se také poradit s trenérem nebo jiným dospělým, který vám poskytne jiný pohled na věc.

Nezapomeňte, že existuje tenká hranice mezi podporou ve sportu a nucením dělat něco, co děti nebaví. Nejdůležitější je tedy pomoci vašemu dítěti najít způsob, jak být aktivní přitom, co má rád a chce se toho držet. Díky tomu se pravděpodobněji rozhodnou být aktivní nejen v dětství, ale i v dospělosti.

Jaký je váš postoj ke sportu? Myslíte si, že k životu neodmyslitelně patří a sami jej aktivně provozujete, nebo k němu máte spíše negativní postoj? Neváhejte se s námi podělit o váš názor v komentáři.

Předchozí článekKdy poprvé vyrazit s miminkem ven a na co si dát pozor?
Další článekJak podpořit plodnost u žen i mužů? Pozor na stres a horké koupele