jak vybrat školku
Zdroj: Shutterstock

Státní nebo soukromá školka? Montessori nebo bilingvní školka? Každý rodič, který se chystá dát své dítě do mateřské školy, pravděpodobně přemýšlí nad těmito otázkami. Kromě finanční a časové volby je nutné zvážit i přístup, hodnoty a historii školního zařízení. Na základě jakých kritérií se tedy rozhodnou pro tu správnou školku?

Proč je důležité vybrat správnou mateřskou školu?

Dobrá mateřská škola pomáhá dětem se rozvíjet, uvědomovat si své potřeby i potřeby ostatních, být otevřené rozmanitosti, přizpůsobivé, schopné projevit svůj vlastní talent a zájmy. Více než podpora studijních dovedností, dobrá školka především pomáhá rozvíjet sebevědomí, zvědavost, kreativitu a samostatnost dětí. Umožňuje zkoumání, podporuje nadšení a svobodu objevování. V tomto věku totiž ještě není čas na vzdělání, ale právě na budování sebevědomí. To jsou hlavní důvody, proč je školka pro děti důležitá.

Při výběru programu mateřské školy pro vaše dítě je třeba vzít v úvahu mnoho věcí. Některé položky jsou důležitější než jiné. Když najdete správnou školku, nejspíš to poznáte. Pokud ale vyzkoušíte mateřskou školu a zjistíte, že to nefunguje podle vašich představ, můžete ji vždy změnit v následujícím roce.

Vzdálenost školky od domova

Pro spoustu rodičů bývá klíčová vzdálenost školky od domova. Pokud se rozhodnou dát své dítě do prestižní nebo jiné preferované školky, zpravidla do takové mateřské školy musí svou ratolest vozit autem. To může být časově náročné, takže je možná dobré zvážit školky, které se nacházejí cestou do vaší práce. Pokud trváte na školce, která je na druhé straně města, než vaše pracoviště, je nutné počítat s časem, které vám dojíždění zabere.

Zdroj: Shutterstock

V dopravní špičce to navíc může být často i velmi stresující. Jestliže se rozhodnete pro nejbližší školku od vašeho bydliště, jistě to bude i určitou výhodou pro vašeho předškoláka. Poblíž domova si totiž děti mohou snáze najít kamarády, se kterými se budou moci vídat i mimo školku a které jim mohou vydržet i během následujících školních let. Děti, které dojíždějí do školky a později i do školy daleko, mohou mít větší obtíže najít si kamarády v místě bydliště. Samozřejmě ale pak také záleží, zda školka v blízkosti vašeho bydliště splňuje vaše očekávání.

Jaká je atmosféra a možnosti školky?

Než si školku vyberete, rozhodně ji navštivte osobně, ať vidíte, jak to uvnitř vypadá, jací jsou učitelé i ředitel či ředitelka školky. Když poprvé vstoupíte do prostor školky, budete lépe vědět, zda je atmosféra spíše lákavá nebo chladná, uvolněná nebo zběsilá. Mělo by to být bezpečné a pohodlné místo a děti by měly mít na výběr ze zábavných aktivit. Měli byste vidět učitele a další pedagogy, jak sebevědomě s dětmi pracují a užívají si jejich společnosti.

Prozkoumejte veškeré aspekty školky a zjistěte, co bude dítě ve své době každý den dělat. K čemu má dítě přístup ve třídě a ve školce? Má školka dětské hřiště? Má prostor, kde se děti mohou hýbat? Mají děti možnost speciální výuky, jako je hudba, věda, sport apod.? Jak vypadá stravovací zařízení a jaká jídla školka dětem nabízí? Než ale školku navštívíte, měli byste se zamyslet nad tím, co od ní očekáváte. Například chcete, aby se vaše dítě už ve školce učilo hudbě? Je pro vaše dítě důležité začít se co nejdříve učit cizí jazyk?

Zdroj: Shutterstock

Pokud bude samostatná prohlídka školy úspěšná, můžete si naplánovat návštěvu školky s dítětem. Je to skvělý způsob, jak se dozvědět více o každodenních zkušenostech, které vaše dítě bude mít. Můžete vidět jeho reakci na školu a to, jak zapadá do jejího prostředí.

Státní nebo soukromá školka?

Zásadním rozdílem mezi státní a soukromou školkou je v první řadě cena. Zatímco veřejné školky zřízené obcemi vyjdou bez stravného přibližně na 200 až 700 Kč měsíčně, školné v soukromé mateřské škole stojí zhruba od 2,500 do 20,000 Kč. Záleží vždy na typu a specializaci školky.

Zatímco soukromé školky mnohdy nabízejí spoustu benefitů, mezi něž patří i časová flexibilita, ve státních školkách bývá kolektiv více kompatibilní. Přestože pro spoustu rodičů může být praktické, že dítě nemusí chodit do školky vždy ve stejný čas a každý den, pro děti to může být nevýhoda. V soukromých školkách se totiž častěji stává, že jsou děti přijaty i v průběhu školního roku a pak ji navštěvují třeba jen 3 dny v týdnu. To způsobí, že se zde děti více míjejí a kolektiv je poměrně roztříštěný.

Do veřejné školky děti nastupují téměř vždy začátkem školního roku a jsou zvyklé do ní docházet denně. Výhodou veřejných školek také je, že zahrnují největší podíl dětí zapsaných do školky, čímž se podporuje rovnost mezi všemi dětmi od raného věku. Soukromé školky však zpravidla nabízejí pestřejší vzdělávací programy i alternativní typy výchovy, přizpůsobí se časovým potřebám rodičů a často fungují i v době letních prázdnin.

Hlavní výhody soukromých školek

  • Individuální přístup ke každému dítěti
  • Organizační volnost a časová flexibilita
  • Doplňková výuka (jazyky, sport, hudební a výtvarné aktivity, hry v přírodě apod.)
  • Pestřejší výběr dostupných pomůcek
  • Výběr z alternativních forem výuky
  • Fungují i během letních prázdnin

Klasická nebo alternativní školka?

Zejména v soukromém sektoru nabízejí některá zařízení alternativní, inovativní a odlišné pedagogické přístupy, které mohou být pro mnohé rodiče také velmi zajímavé. Jsou inspirovány hlavními vzdělávacími trendy, jako je Montessori, Waldorfská a Daltonská školka či Step by step, a mají odlišný přístup od klasických programů.

Zdroj: Shutterstock

Kromě kritérií pro smíšené třídy například montessori školky na rozdíl od klasických školek se více zaměřují na spolupráci a vzájemnou pomoc. Dále poskytují velmi kvalitně propracovaný vzdělávací materiál pro rozvoj dovedností a objevování. Klasické školky se naopak drží rámcového vzdělávacího programu, který podporuje komplexní rozvoj dětských schopností.

Nebojte se zeptat ostatních rodičů

Online průzkum mateřských škol je sice pohodlný, ale může být také vyčerpávající, protože výsledků v internetových vyhledávačích je celá řada a není lehké se rozhodnout. I když některé informace na internetu mohou být lákavé, nemusí být vždy lehké rozpoznat, zda napsaným řádkům věřit. Naštěstí pravděpodobně už znáte spoustu lidí, kteří vám mohou pomoci zúžit váš výběr. Zkuste si promluvit se svými přáteli, s kolegy v práci a také se svými sousedy. Pravděpodobně uslyšíte upřímné recenze o školkách, do kterých jejich děti chodí.

Po vyslechnutí jejich komentářů můžete začít vybírat školy, které by pro vás mohly být vhodné. Neměli byste samozřejmě zapomínat, že každé dítě je jiné, má jiné potřeby, a stejně tak i vy můžete mít jiné preference ohledně vzdělávání vašich dětí. Takže možná rozhovor s přáteli nemusí být rozhodující. Nicméně získáním upřímné zpětné vazby od lidí, kterým důvěřujete, vám jistě usnadní práci.

Přikláníte se více k soukromé nebo státní školce? A jaká jsou pro vás zásadní kritéria, podle kterých se při výběru rozhodujete? Budeme rádi, když se s námi o vaše názory podělíte níže v komentáři.

Předchozí článekJak pomoci dětem odolat tlaku vrstevníků? Naučte je říkat ne a stát si za svým
Další článekJaká se pojí rizika s pitím alkoholu během kojení? Rozhoduje množství i načasování