jak zhubnout po porodu

Dosažení zdravé hmotnosti po porodu může být náročné a stresující při neustálé péči o novorozence, přizpůsobení se nové rutině a zotavení se z porodu. Vrátit se po porodu na zdravou váhu ovšem nemusí být tak náročné, jak se na první pohled zdá, pokud budete postupovat správně. Aby bylo hubnutí zdravé, chvilku to potrvá. Na to je potřeba se připravit a nic neuspěchat.

Na co si dát pozor při hubnutí po porodu?

Ženy by měly ke snížení hmotnosti po porodu přistupovat opatrně, protože v tuto chvíli tělo vyžaduje nějaký čas na zotavení. Počítejte tedy s tím, že možná budete muset počkat několik týdnů po porodu, než budete moci začít bezpečně zhubnout. Pokud navíc kojíte, přebytečná kila by měla jít dolů snadněji. Nezapomínejte ale na to, že i po porodu je zdravá výživa stále důležitá, zejména pokud kojíte, proto se vyvarujte jakýmkoli dietám. Jak tedy podpořit zdravé hubnutí stravou?

 • Jezte více rostlinných potravin, včetně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků
 • Vyberte si libové bílkoviny z různých zdrojů (maso, sýry, vejce apod.)
 • Omezte sladkosti, sůl a průmyslově zpracované potraviny
 • Kontrolujte velikosti porcí
 • Pijte velké množství vody

Hubnutí po porodu při kojení

Kojení je nejen nejlepším zdrojem živin pro vaše dítě, ale také vám pomůže zhubnout přebytečná kila, která jste nabraly během těhotenství, protože vaše tělo využívá tukové zásoby k výživě dítěte. Většina žen, které kojí své děti alespoň prvních pár měsíců, mají tendenci ztrácet váhu získanou během těhotenství rychleji než ženy, které nekojí.

Poté, co přestanete kojit, má vaše tělo méně práce, což znamená, že budete spalovat o něco méně kalorií. Zároveň si můžete všimnout, že se v tu chvíli nejspíš sníží také vaše chuť k jídlu. Jedná se přirozený způsob, jakým vám tělo sděluje své požadavky. Zkuste ho tedy více poslouchat.

Jak začít s hubnutím po porodu?

Pokud jste cvičily již během těhotenství a podstoupily jste nekomplikovaný přirozený porod, je obecně bezpečné začít s lehkým cvičením již během několika dnů po porodu, nebo jakmile se budete cítit připraveny. Pokud jste absolvovaly císařský řez nebo komplikovaný porod, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, kdy zahájit cvičební program. V takovém případě byste měly být schopny začít s lehkým cvičením asi čtyři až šest týdnů po porodu.

Jakmile se cítíte plné sil na cvičení, zkuste si najít aktivitu, která vás baví, například jogging, jógu, plavání, aerobik, procházky apod., a naplánujte si ji na týden. Kromě toho, že vám po porodu pomůže fyzická aktivita s hubnutím, je i pouhá svižná procházka s kočárkem v parku skvělým způsobem, jak potkat další maminky, které mohou mít podobné cíle a přidají se k vám.

Při hubnutí si stanovte dosažitelné cíle

Většina žen ztratí během porodu přibližně 5,9 kilogramu, ta zahrnuje hmotnost dítěte, placenty a plodové vody. Během prvního týdne po narození miminka ztratíte další nadbytečnou váhu tím, jak budete vylučovat zadržené tekutiny. Uložený tuk během těhotenství bohužel ale sám nezmizí, případně jen určitá část díky kojení.

Díky zdravé stravě a pravidelnému cvičení je rozumné zhubnout až 0,5 kilogramu týdně. Pokud byste hubly rychleji ve chvíli, kdy kojíte, nebylo by to zdravé pro vaše dítě a vlastně ani pro vás. Návrat k hmotnosti před těhotenstvím může trvat šest měsíců až jeden rok, ať už kojíte, nebo ne.

Závěrečné tipy, jak zhubnout po porodu

 • Dopřejte si čerstvé potraviny, včetně zeleniny, zdroje bílkovin a celozrnných výrobků
 • Konzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je zelenina, luštěniny a obiloviny apod. Pomohou vám cítit se více syté
 • Posaďte se k jídlu a pomalu si jej vychutnávejte
 • Omezte co nejvíce průmyslově zpracované potraviny, zejména ty, které jsou bohaté na tuky a cukry
 • Pokud zjistíte, že nezdravému jídlu nemůžete odolat, snažte se ho nemít doma
 • Nechte své tělo hubnout pomalu a nikam nespěchejte
 • Postupně se vraťte k cvičení. Jděte na procházku s kočárkem nebo zkuste navštívit lekci, která vás bude bavit
 • Kojení může některým ženám s hubnutím také pomoci

Předchozí článekOdběr plodové vody poskytne bližší informace o zdraví vašeho dítěte před narozením
Další článekK čemu slouží prvotrimestrální screening a jak probíhá?