Pokud žijete v neustálém stresu, vystavujete riziku především svoji psychickou pohodu. Stres ovšem způsobuje zmatek nejen ve vaší emoční rovnováze, ale i ve vašem fyzickém zdraví. Snižuje vaši schopnost jasně myslet, efektivně fungovat a užívat si života. Může se zdát, že se stresem se nedá nic dělat. Přesto je nad stresory možné převzít větší kontrolu, než byste si mysleli. V tomto článku vám poradíme, jakými způsoby se se stresovými situacemi co nejefektivněji vypořádat.
Co si představit pod pojmem stres?
Stres je pocit emocionálního nebo fyzického napětí. Může pocházet z jakékoli události nebo myšlenky, díky níž se budete cítit frustrovaní, rozzlobení nebo nervózní. V podstatě se jedná o automatizovanou reakci vašeho těla na nějakou výzvu nebo požadavek. V krátkých a malých dávkách může být stres i pozitivní, ale jakmile trvá dlouhou dobu, může poškodit vaše zdraví. V tuto chvíli hovoříme o chronickém stresu.
Jak se stres nejčastěji projevuje?
Stres se může projevit mnohými fyzickými a emocionálními příznaky. Někdy si možná ani neuvědomíte, že tyto symptomy jsou způsobeny stresem. Zde uvádíme některé známky toho, jak vás může ovlivnit stres:
- Průjem, zácpa či žaludeční nevolnost
- Zapomnětlivost
- Bolesti hlavy, ztuhlá čelist nebo krk
- Únava, nedostatek energie nebo soustředění
- Problémy se spánkem
- Sexuální problémy
- Ztráta nebo přírůstek hmotnosti
Proč se naučit zvládat stres?
Efektivní zvládání stresu vám pomůže jej odbourat z vašeho každodenního života, což vám umožní být šťastnější, zdravější a produktivnější. Výsledkem tak bude vyvážený život s časem nejen na práci, ale i na vztahy, relaxaci a zábavu. Naučíte se být odolní, ustát tlak a čelit novým výzvám. Techniky zvládání stresu však nejsou univerzální a nefungují pro každého stejně. Je proto důležité zkoušet různé způsoby a zjistit, co vám nejlépe vyhovuje.
Možné důsledky chronického stresu
Pokud trpíte chronickým stresem, vaše tělo zůstává neustále ve střehu, i když k tomu není důvod. V průběhu času se tak vystavujete riziku zdravotních problémů, mezi něž patří například:
- Vysoký krevní tlak
- Srdeční choroby
- Cukrovka
- Obezita
- Deprese
- Kožní problémy, jako je akné nebo ekzém
- Menstruační problémy
Zjistěte, co je zdrojem vašeho stresu
Identifikovat události, které stres způsobují, se může zdát jednoduché, ale někdy je to ve skutečnosti komplikovanější, než se zdá. Možná víte, že se neustále obáváte termínů v práci, ale stres může způsobovat klidně i vaše prokrastinace než skutečné požadavky na práci. Zkuste si tedy vést „stresový deník“.
Stresový deník vám pomůže identifikovat opakující se stresory ve vašem životě a způsob, jakým s nimi nakládáte. Pokaždé, když se budete cítit ve stresu, sledujte to ve svém deníku nebo použijte sledovač stresu v telefonu.
Zapisovat byste si měli následující
- Co vám způsobilo stres (pokud si nejste jisti, zkuste hádat)
- Jak jste se cítili, fyzicky i emocionálně
- Jaká byla vaše reakce
- Co jste udělali, abyste se cítili lépe
Praktikujte zvládání stresových situací
Jakmile se naučíte rozpoznávat vaše stresory, je potřeba zjistit, jak s nimi nakládat. Můžete buď změnit situaci, nebo svou reakci na ni. Při rozhodování, kterou možnost zvolit v daném scénáři, je dobré myslet na tyto možnosti: vyhnout se, přizpůsobit se nebo přijmout. Níže si tyto body detailněji vysvětlíme.
Kdy se vyhýbat stresovým situacím?
Vyhýbat se stresujícím situacím, které je třeba řešit, není zdravé, ale můžete být překvapeni počtem stresorů ve vašem životě, které můžete eliminovat. Pokud máte pocit, že si toho na sebe berete více, než dokážete zvládat, ať už v osobním nebo pracovním životě, naučte se říkat „NE“.
Pokud vás stresují určití lidé, omezte s nimi kontakt na minimum, nebo ho úplně ukončete. Jestliže vám způsobují úzkost události z aktuálního dění u nás nebo ve světe, nekoukejte na zprávy. Jste-li ve stresu z chození do nákupních domů a supermarketů, nakupujte online. V neposlední řadě si udělejte seznam vašich povinností a zkuste provést revizi, co je opravdu důležité a co můžete vyškrtnout.
Pohlížejte na stresory z jiné perspektivy
Pokud nemůžete změnit stresor, změňte vaše vnímání tohoto stresoru. Jakmile se naučíte nahlížet na stresové situace z pozitivnější perspektivy a změníte vaše očekávání a postoj, získáte zpět pocit kontroly nad situací. Pokud například propadáte zoufalství v dopravní zácpě, zkuste se na ni dívat jako na příležitost poslouchat svou oblíbenou hudbu, audio knihu, nebo si užít čas sami se svými myšlenkami.
Přijměte věci, které nemůžete změnit
Některé zdroje stresu jsou nevyhnutelné. Nemůžete zabránit nebo změnit situace, jako je smrt milovaného člověka, vážná nemoc nebo události ve světě. V takových případech je nejlepším způsobem, jak se vyrovnat se stresem, přijmout věci takové, jaké jsou. Přijetí může být obtížné, ale z dlouhodobého hlediska je to jednodušší, než se stavit proti něčemu, co nemůžete změnit.
Naučte se na tyto události dívat jako na příležitosti vašeho vnitřního a osobního růstu. Přijměte myšlenku, že svět, ve kterém žijeme, není dokonalý a že lidé dělají chyby. Oprostěte se od vzteku a negativních myšlenek a snažte se jít dál. Pokud to nedokážete sami, promluvte si o vašich pocitech s někým blízkým nebo s terapeutem.
Naučte se lépe organizovat váš čas
Špatná organizace času může způsobit spoustu stresu. Lidé často podceňují to, jak moc času jim některé úkoly zaberou a snaží se na jeden den naplánovat příliš mnoho povinností. Raději se naučte upřednostňovat důležité úkoly a ty méně podtstatné nechte na později. Udělejte si seznam povinností a řešte je podle důležitosti. Nejprve proveďte položky s vysokou prioritou. Pokud máte na seznamu něco obzvláště nepříjemného nebo stresujícího, udělejte to co nejdříve. Zbytek dne tak bude příjemnější.
Větší projekty si rozdělte na malé kroky. Zaměřte se spíše na jeden zvládnutelný krok, než na všechno najednou. Připomeňte si, že nemusíte všechno zvládnout sami, ať už doma nebo v práci. Pokud se o úkol mohou postarat další lidé, nechte je. Zbavte se touhy mít vše pod kontrolou a dohlížet na každý krok. Zbavíte se tak zbytečného stresu.
Eliminujte stress zapojením vašich smyslů
Nejrychlejším způsobem, jak snížit aktuální stres, je zhluboka se nadechnout a zapojit všechny smysly. Zkuste se soustředit na to, co vidíte, slyšíte, ochutnáváte a dotýkáte se, nebo se uklidněte pohybem. Rychle se uvolnit můžete například při prohlížení oblíbené fotografie, přičichnutí si ke konkrétní vůni, poslechu oblíbené hudby, ochutnání kousku hořké čokolády nebo pomazlení zvířete.
Vyhraďte si čas na pohyb
Fyzická aktivita dokáže skvěle odbourávat stres, jelikož tělo produkuje hormony štětí, tedy endorfiny. Zároveň eliminuje stresový hormon, kortizol, a navíc vám umožní se odreagovat a oprostit od všech starostí. I když téměř jakákoli forma fyzické aktivity může pomoci odstranit napětí a stres, obzvláště účinné jsou rytmické aktivity. Mezi ně patří například chůze, běh, plavání, tanec, jízda na kole, tai chi či aerobik.
Ať si ale vyberete cokoli, ujistěte se, že vás tato činnost baví, takže ji budete chtít praktikovat pravidelně. Pokud k pohybu přidáte i zdravou a vyváženou stravu, dostatek spánku, omezíte cukr, alkohol a kofein, budete se cítit ještě o poznání lépe.
Víte, jaké situace vás nejčastěji stresují a proč tomu tak je? Podělte se s námi o vaše zkušenosti níže v komentáři.