komplikace při porodu
Zdroj: Shutterstock

Ke komplikacím při porodu dochází spíše ojediněle, přesto se ale může stát, že se nějaké objeví. Většinu komplikací naštěstí lze včas rozpoznat a zvládnout, aby bylo zajištěno bezpečné porození dítěte. Některé problémy během porodu však pro těhotnou ženu a její dítě mohou být závažné, dokonce život ohrožující. Zajímá vás, jaké komplikace mohou nastat během porodu?

Rizikové faktory porodních komplikací

Je normální pociťovat obavy z možnosti, že by se něco mohlo pokazit, když rodíte. Možná už dokonce víte, že se u vás objevily rizikové faktory, které by při porodu mohly zvýšit pravděpodobnost komplikací. Váš lékař by vás tedy s těmito riziky měl seznámit během rutinních vyšetření a doporučit opatření, kterými je minimalizovat.

Porodní komplikace jsou sice neobvyklé, ale mohou se stát komukoli, v jakémkoli porodním prostředí a v péči jakéhokoli typu lékaře. Určité rizikové faktory mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku komplikací, ale pokud jste měly zdravé těhotenství, pravděpodobně budete mít nekomplikovaný porod. Některé příklady běžných onemocnění a stavů, které mohou během těhotenství způsobit komplikace, zahrnují:

  • Cukrovku
  • Vysoký krevní tlak
  • Infekce
  • Pohlavně přenosné choroby
  • Problémy s ledvinami
  • Epilepsii
  • Anémii
Zdroj: Shutterstock

Mezi další faktory, které mohou zvýšit vaše riziko komplikací, patří:

  • Těhotenství ve věku nad 35 let
  • Poruchy stravování
  • Kouření nebo pití alkoholu
  • Užívání drog
  • Prodělání samovolného potratu nebo předčasného porodu
  • Těhotenství s dvojčaty či trojčaty

I když nemáte žádné rizikové faktory, je důležité si promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, co by se dělo, kdyby se během porodu objevily komplikace. Zeptejte se ho, jak se řeší konkrétní nouzové situace, jako je nadměrné krvácení, a za jakých okolností by vám doporučil císařský řez.

Porod, který nepostupuje

Někdy se stane, že poté, co se nastávající matce spustí porodní kontrakce a odteče plodová voda, porod přestane postupovat. Důvodem mohou být zeslabující kontrakce, děložní čípek, který se neroztahuje dostatečně nebo včas, či sestup dítěte v porodních cestách, jež neprobíhá hladce. Pokud se porod nevyvíjí tak, jak by měl, může lékař dát ženě léky ke zvýšení kontrakcí a urychlení porodu, případně je možné podstoupit císařský řez.

Ruptura hráze

Během přirozeného porodu porodními cestami může dojít k roztržení tkání pochvy a hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem). Závažnost natržení je kategorizována několika stupňovým systémem. V některých případech může být natržení rozsáhlé a bolestivé. Váš lékař bude muset ve většině případů poškozenou oblast následně zašít stehy.

  • Ruptura 1. stupně je mělká trhlina kůže. Někdy vyžaduje stehy a jindy se může hojit bez stehů.
  • Ruptura 2. stupně znamená, že došlo k natržení kůže i svalstva hráze.
  • Ruptura 3. stupně: jedná se o natržení kůže, perinatálních svalů i prstencovitého svalu, který obklopuje řitní svěrač.
  • Ruptura 4. stupně: natržení jde až přes anální svěrač do konečníku.

Zdroj: Shutterstock

Jak předejít ruptuře hráze?

Pokud existují rizika, která naznačují, že by mohlo dojít k poškození hráze, může lékař rozhodnout o provedení nástřihu hráze, tzv. epiziotomii, aby se zabránilo hlubšímu poranění, které se déle a hůře hojí. Ať už dojde k ruptuře hráze nebo je proveden nástřih, rána bude potřebovat čas na uzdravení a zotavení.

Problémy s placentou

Mnoho placentárních problémů bývá zjištěno ještě před narozením dítěte, i když tomu tak vždy být nemusí. Obtíže s placentou mohou také nastat až ve chvíli, kdy začne porod. Některé placentární komplikace jsou častější po operaci dělohy, mezi něž patří i prodělaný porod císařským řezem. Mezi tyto problémy patří:

  • Placenta pokrývá celý děložní čípek nebo jeho část (placenta previa)
  • Placenta vrůstá do výstelky vaší dělohy (placenta accreta)
  • Placenta se příliš brzy odtrhne od stěny dělohy (odtržení placenty)

Pokud by tyto komplikace nebyly včas řešeny, mohou způsobit vážnou ztrátu krve, což může ohrozit zdraví těhotné ženy i jejího dítěte. Před a během porodu vás bude váš lékařský tým sledovat, aby bylo zajištěno, že jakýkoli problém s placentou bude rychle identifikován a následně léčen.

Problémy s pupeční šňůrou

Problémy s pupeční šňůrou mohou způsobit komplikace při porodu nebo po porodu. Šňůra může být ovinuta kolem krku dítěte nebo vyjde z porodních cest před dítětem, čemuž se říká výhřez pupečníku. I když to může být děsivá myšlenka , šňůra kolem krku vašeho miminka často není nebezpečná. Ve většině případů je šňůra omotána kolem krku dítěte jen chvilku a není dostatečně pevná, aby přerušila dýchání nebo sestup porodními cestami.

Výhřez pupečníku

Výhřez pupečníku může však představovat větší riziko, protože může být přitlačen k pánevním kostem, čímž se zamezí průtoku krve jeho cévami. V důsledku stlačení pak dochází k omezení přísunu kyslíku k dítěti. Takováto situace vyžaduje rychlé řešení, aby bylo možné dítě zachránit a předešlo se trvalému poškození.

Pokud váš lékařský tým zjistí problém s pupeční šňůrou dítěte, může podniknout kroky k nápravě problému a zajištění bezpečného postupu porodu. Pokud takovýto problém nelze vyřešit manuálně a vaše dítě vykazuje známky stísnění, může být nutné podstoupit císařský řez.

Tíseň plodu

Tíseň plodu může mít mnoho příčin, včetně problémů s pupeční šňůrou, léků užívaných během porodu, možných infekcí, stejně jako vyvolání porodu. Pokud vaše dítě trpí komplikacemi, jako je hypoxie (nedostatečné zásobení kyslíkem), natočení koncem pánevním do porodních cest nebo dystokie ramének (raménka miminka po vytažení hlavičky nejdou porodit tahem), může také vykazovat různé známky úzkosti.

Zdroj: Shutterstock

Jestliže se vaše dítě ocitne v takovéto nouzi, váš lékař vám může pomoci s porodem použitím kleští nebo vakuového extraktoru. V některých případech může být pro zajištění bezpečného porodu vašeho miminka vyžadován císařský řez.

Silné poporodní krvácení

Větší ztráta krve nemusí být pouze riziko, které nastane během porodu, existují totiž určité rizikové faktory, které mohou způsobit silné poporodní krvácení. Po porodu je běžné, že žena více krvácí, jelikož se tělo zbavuje přebytečných tkání. Pokud tedy nevíte, zda je síla krvácení ještě v normě, zeptejte se svého ošetřovatele. V závislosti na tom, co způsobuje krvácení, může váš lékař začít masáží dělohy nebo podáním léku, který vám pomůže zastavit krvácení. Větší pravděpodobnost těchto komplikací je, pokud:

  • Jste těhotná s více než jedním dítětem (dvojčata, trojčata atd.)
  • Objevily se u vás komplikace, jako je preeklampsie, anémie nebo problém s placentou
  • Váš porod trval příliš dlouho nebo bylo třeba jej vyvolat

Váš tým lékařské péče by tu měl být především od toho, aby vás a vaše dítě sledoval a zajistil bezpečný porod. Můžete například začít mluvit o jakýchkoli obavách, které máte, během prenatálních návštěv. Diskuse o možnostech komplikací během porodu se může jevit děsivě, ale mít plán je jedním z nejlepších způsobů, jak se na ně připravit a předejít fatálním důsledkům.

Znáte ve vašem okolí nějakou ženu, u které nastaly komplikace během porodu? Pokud ano, o jaké komplikace se jednalo a jaké bylo jejich řešení? Nebojte se s námi podělit o vaše zkušenosti níže v komentáři.

Předchozí článekJaká se pojí rizika s pitím alkoholu během kojení? Rozhoduje množství i načasování
Další článekPři plánování dítěte hraje věk roli nejen z hlediska plodnosti, ale také finanční a psychické připravenosti