Jakou roli hraje věk pro plánování dítěte
Zdroj: Shutterstock

Přestože ženy jsou nejplodnější kolem 20. roku života, okolnosti rozhodující o zakládání rodiny mohou být v této době naopak nevyhovující. S přibývajícím věkem plodnost u žen sice postupně klesá, ale na druhé straně se buduje psychická připravenost a finanční zázemí. Po dosažení věkové hranice 35 let se ale kromě snižující se plodnosti také zvyšuje riziko možných komplikací. Kdy je tedy správný věk pro plánování dítěte?

Kdy je ženské tělo nejplodnější?

Technicky vzato mohou ženy otěhotnět a rodit děti od puberty, jakmile dostanou první menstruaci až do menopauzy, kdy skončí. Za reprodukční roky ženy lze tedy považovat rozmezí od 12 do 51 let. To ovšem ještě neznamená, že je vhodné založit rodinu kdykoliv na této časové ose.

Odborníci se domnívají, že nejlepší čas na otěhotnění je mezi 20. a 30. rokem. Ženské tělo je v ideálním stavu pro otěhotnění především kolem 20. roku, jelikož tkáně porodních cest jsou velmi pružné a vaječníky jsou ve výborné kondici.

S přibývajícím věkem plodnost přirozeně klesá, zejména po dosažení 35. roku života, což by ženám mohlo ztížit nejen početí, ale i donošení dítěte. Založení rodiny pozdějším věku navíc může představovat větší riziko komplikací v těhotenství.

Zdroj: Shutterstock

Je věk jediným ukazatelem?

Váš věk je ale jen jedním z faktorů, který by měl ovlivnit vaše rozhodnutí otěhotnět. Musíte také vzít v úvahu svoji psychickou a finanční připravenost na založení rodiny. Toto načasování je pro každou ženu jiné. Co je vhodné pro jinou ženu, nemusí být správné pro vás.

Tip pro budoucí rodiče: Pokud by vás zajímalo, co vše je dobré zvážit před rozhodnutím počít dítě, v tomto článku najdete rady, které vám s tím pomohou.

Ve věku kolem 20 let může být problémem zejména finanční situace. Čím dál více lidí dnes studuje vysoké školy, nastupují později do zaměstnání a ceny nemovitostí také čím dál více stoupají.

Kromě finanční stránky partnerů mají ale velký vliv na plánování rodičovství také sociální aspekty, mezi něž patří například kariéra, cestování či společenské události. Je tedy pochopitelné, že kvůli všem těmto faktorům dochází k tomu, že se těhotenství stále odsouvá na později.

Jak věk ovlivňuje plodnost?

Ženy se rodí s vajíčky v počtu kolem 2 milionů. Jejich počet v průběhu let ale postupně klesá. Čím déle těhotenství odkládáte, tím méně vajíček budete mít. Ve věku 37 let vám zbude tedy zhruba 25 000 vajíček.

Ve věku 51 let už vám ale zůstane zhruba pouhých 1 000 vajíček. Přestože se může zdát, že tento počet je stále dostačující, je nutné si také uvědomit, že kromě počtu klesá také kvalita vajíček. Plodnost začíná klesat výrazněji zhruba po dosažení věku 35 let.

Šance na otěhotnění podle věku

Jak již bylo zmíněno, přibývajícím věkem se vaše šance na otěhotnění snižuje. Pokud by vás zajímalo, jaké jsou vaše šance na početí dítěte po třech měsících zkoušení z hlediska věku, napoví vám tato procenta:

 • Ve věku 25 let: 18 %
 • Ve věku 30 let: 16 %
 • Ve věku 35 let: 12 %
 • Ve věku 40 let: 7%
Zdroj: Shutterstock

Rizika v těhotenství po 35. roku

S přibývajícím věkem se zhoršuje pružnost tkání, čímž se zvyšuje možnost výskytu komplikací při porodu. Nižší kvalita vajíček a pohlavních tkání může vést k většímu riziku stavů, které mohou negativně ovlivnit plodnost.

Zvyšují se také rizika genetických vad plodu. Kvůli těmto faktorům začíná plodnost postupně klesat ve věku kolem 32 let. Po dosažení věku 35 let klesá plodnost rychleji a zároveň také stoupají rizika, která během těhotenství mohou nastat. Mezi ně patří následující:

 • Gestační diabetes
 • Vysoký krevní tlak
 • Preeklampsie
 • Problémy s placentou
 • Potrat
 • Předčasný porod
 • Potřeba císařského porodu
 • Silné krvácení po porodu
 • Nízká porodní hmotnost novorozence
 • Chromozomální abnormality, jako je Downův syndrom

Jaké benefity má rodičovství podle věku?

Průměrný věk, kdy ženy dnes nejčastěji zakládají rodinu, je 27 let. Zároveň také čím dál více stoupá počet žen, které si pořizují dítě ve věku kolem 30 let, a klesá počet těch, které se stávají matkami ve věku kolem 20 let.

Proč s dítětem počkat?

Čekání se založením rodiny na pozdější věk může mít určité výhody. Budete mít více času na to, abyste našetřili s partnerem peníze, vybudovali mezi sebou kvalitní vztah, a poskytli tak vašemu dítěti dobré a bezpečné zázemí. S věkem také přichází více moudrosti a trpělivosti. Navíc existují určité důkazy o tom, že děti narozené starším rodičům dosahují vyšší úrovně vzdělání.

Výhody rodičovství v nižším věku

Být mladší matkou především prospívá zdraví vašeho dítěte. Vaše šance na početí jsou vyšší a pravděpodobnost bezproblémového těhotenství je značně vysoká. Těhotenství během této doby také snižuje vaše šance na komplikace během porodu. Pokud žena cítí již v mladému věku, že je připravena stát se matkou, může si být také blíže se svým dítětem po psychické stránce, jelikož mezi nimi bude nižší generační rozdíl.

Zdroj: Shutterstock

Co když zmeškáte ideální čas mít dítě?

Někteří lidé mohou být biologicky připraveni mít dítě ve věku 20 let, ale nebýt na správném místě finančně ani emocionálně. To ale ještě neznamená, že promarnili svoji příležitost mít dítě. Lidé musí před rozhodnutím počít dítě zvážit všechny důležité faktory.

Pokud se lidé rozhodnou mít děti, protože se načasování jeví z biologického hlediska jako žádoucí, ale chybí jim dobrá finanční nebo psychologická připravenost, může pro ně být dítě velmi stresující a vyčerpávající záležitostí. Taková situace může mít na dítě velmi negativní vliv.

Je tedy důležité si uvědomit, že neexistuje jediný správný čas na založení rodiny, který by fungoval pro všechny lidi. Místo je potřeba zvážit rizika a přínosy a poté učinit rozhodnutí, které je v souladu s vašimi hodnotami a plány do budoucna. Pokud páry zmeškají jejich biologické šance pro početí, je stále možné mít děti pomocí umělého oplodnění, případně s využitím dárce, nebo adopcí dítěte.

V kolika letech byste nejraději měli dítě? Je pro vás věk důležitý, nebo čekáte na správný okamžik, až pocítíte, že jste připraveni založit rodinu? Neváhejte se s námi podělit o vaše názory v komentáři.

Předchozí článekJaké mohou nastat komplikace při porodu? Promluvte si o nich s lékařem
Další článekCvičení po porodu je důležité zejména pro obnovení svalů pánevního dna. Jak a kdy začít?