Mohou být peníze zárukou štěstí? Možná ano, ale není to tak jednoduché, jak si někteří možná mohou myslet. Spokojenost a radost plynoucí z peněz závisí na mnoha faktorech. Na toto téma již existuje spousta výzkumů týkajících se štěstí. Podívejme se tedy blíže na to, kdy vás peníze mohou udělat šťastnějšími, kdy vám nemohou zvednout sebevědomí a jak můžete ze své peněženky vytěžit maximum radosti.
Peníze vám pomohou ke štěstí jen chvíli
Pro začátek si zkuste položit otázku: Jak často jste ochotně obětovali svůj volný čas, abyste vydělali více peněz? Nejste v tom sami. Nový výzkum však naznačuje, že upřednostňování peněz v průběhu času může ve skutečnosti snížit vaše štěstí.
Podle některých výzkumů může váš příjem ovlivnit úroveň vašeho štěstí, ale po určité době má vysoký plat na vaše štěstí minimální vliv. Pro nikoho asi není překvapením, že vědci zjistili, že chudoba dělá lidi nešťastnými. Aby vás váš příjem činil šťastnými, potřebujete mít dostatek peněz na zajištění vašich základních potřeb, jako je jídlo, přístřeší a placení účtů, případně dluhů.
Přesný roční příjem pro životní spokojenost samozřejmě závisí na tom, kde žijete, na počtu lidí ve vaší domácnosti a na tom, jak si vy sami definujete štěstí. Většina výzkumů však zjistila, že po určitém množství peněz už štěstí neroste. Zvýšení platů vás dělá šťastnějšími jen dočasně, a můžete se tak snadno dostat do pasti ve snaze „držet krok s ostatními“.
Předejděte stresu dáváním peněz stranou
Podle výzkumů jsou lidé, kteří si dávají peníze stranou a vytvořili si svůj nouzový fond, méně stresováni ohledně financí a jsou tedy celkově více v klidu a psychické pohodě. Pokud se vám podaří snížit výdaje a dát více na spořicí účet, můžete být o něco šťastnější. Ptáte se proč?
Co byste dělali, kdyby se vám zítra porouchalo auto? Pokud máte spořící účet, můžete mít dost na zálohu na nové auto. Pokud nemáte něco naspořeno, stres a úzkost, které přicházejí s vymýšlením vašeho dalšího finančního tahu, vám mohou způsobit úzkosti, stres a nebudete moci být šťastní.
Přesto může být představa úspory hotovosti, byť malé částky, pro některé lidi zastrašující. Můžete mít obavy ze snižování výdajů, vytváření rozpočtového plánu nebo vzdávání se něčeho, za co jste zvyklí utrácet. Proto zkuste jiný přístup. Začněte zodpovězením těchto dvou otázek:
- Co si kupuji a není to nezbytné pro mé přežití?
- Přispívá výdaj skutečně k mému štěstí?
Pokud je odpověď na druhou otázku ne, zkuste se od těchto výdajů oprostit, byť jen na pár týdnů. Ale pokud vás útrata činí šťastnými, jděte do toho a užijte si to, aniž byste se trápili výčitkami.
„Dělat“ vás dělá šťastnějšími více než „mít“
Většina lidí v dnešním konzumním světě předpokládá, že věci povedou k většímu štěstí než zážitky. Fyzické předměty, jako je nejnovější iPhone, kabelka nebo auto, vydrží déle, než třeba jít na koncert, kurz vaření nebo odjet na dovolenou. Nakupování věcí vás sice udělá šťastnějším, ale jen z krátkodobého hlediska.
Z dlouhodobého hlediska si na nové věci velmi rychle zvykáte, a i když vás mohly zpočátku vzrušovat a těšit, nakonec se věc stane dalším „normálem“ a ustoupí do pozadí. Štěstí, které pochází ze zážitků, ať už spojených s nákupem či nikoli, má však tendenci se postupem času zvyšovat. Hlavním z důvodů je ten, že často sdílíte zážitky s ostatními lidmi.
I když vaše nové auto bude velmi krásné, stále budete mít větší radost ze vzpomínek, když si budete s rodinou nebo přáteli vyprávět příběhy o době, kdy jste s ním jeli na dovolenou do Itálie, a třeba se i zasmějete některým zážitkům, jako když se auto porouchalo a vy jste museli strávit noc někde v hotelu u dálnice.
Navíc skutečnost, že materiální věci lze snadno porovnávat, pomáhá objasnit, proč jsou často neuspokojivé. Ostatně ani iPhone 11 vedle iPhonu 11 Max Pro nemusí vypadat tak skvěle. Naproti tomu zkušenosti není tak snadné srovnávat.
Neutrácejte peníze jen za sebe
Výzkumy na téma štěstí a peněz odhalily, že za peníze si lze koupit štěstí, pokud je utrácíte správně. Lidé, kteří se o své peníze podělili nebo je utratili i za jiné lidi, byli šťastnější než ti, kteří utráceli peníze pouze za sebe. Zjistilo se také, že lidé, kteří utrácejí peníze za skupinové aktivity, byli šťastnější než lidé, kteří utráceli peníze jen za ty vlastní.
Dále lidé, kteří utráceli peníze za zážitky, byli šťastnější než lidé, kteří své peníze utráceli za hmotné předměty. Vědci tedy došli k závěru, že jedním z důvodů, proč zážitky vytvářejí štěstí, je to, že se hůře porovnávají s tím, co mají ostatní, a vzpomínky na zážitky mohou vytvářet pocit trvalého štěstí. Pokud tedy chcete, aby vám vaše peníze přinášely štěstí, utraťte je za někoho jiného, s někým jiným a investujte peníze do zážitků, případně je můžete dávat na charitu.
Zkuste malý experiment
Vyzkoušejte na sobě tento experiment. Vezměte 100, 200 nebo 500 korunovou bankovku a použijte ji ve prospěch někoho jiného ještě dnes. Můžete koupit malý dárek příteli, pomoci cizinci, který má nedostatek peněz v obchodě s potravinami, nebo darovat charitativní organizaci, která je pro vás nějakým způsobem důležitá.
I když může být lákavé utratit tyto peníze za sebe, spousta výzkumu ukazuje, že je pravděpodobnější, že budete pociťovat štěstí, když je utratíte za někoho jiného. Ve skutečnosti dokonce i lidé, kteří se snaží uspokojit své vlastní základní potřeby, pociťují tento hřejivý pocit laskavosti z dávání druhým.
Přemýšlejte nad účelem daru
Ale pozor, to ještě neznamená, že dávání vždy potěší každého. Více totiž záleží na tom, jak a proč dáváte. Je důležité, abyste měli pocit, že vaše rozhodnutí darovat je učiněno svobodně. Měli byste cítit, že je to něco, co se rozhodnete udělat, ne něco, k čemu se cítíte nuceni dotěrným kolemjdoucím. Hledejte příležitosti, které vám umožní vidět, jak vaše štědrost znamená pro člověka rozdíl nebo umožní ukázat, že vám na něm skutečně záleží. A můžete začít v malém. Výzkumy ukazují, že dát i pár korun může zlepšit vaši náladu.
Štěstí z peněz závisí na vašem vztahu k nim
Z větší části množství peněz, které vyděláte, vás neudělá šťastnějšími. Je to ve skutečnosti váš vztah k penězům, který vám pomůže určit, jak jste šťastní. Dobrá zpráva je, že v tomto vztahu máte slovo vy. To je dobré si pro začátek uvědomit a nenechat se ovlivňovat ostatními.
Když přemýšlíte o tom, co ve svém životě máte, místo toho, co nemáte, jste šťastnější. Tento koncept pochází z mnoha výzkumů o nedostatku. Vaše vnímání toho, že máte něčeho méně než ostatní, má velký vliv na vaše štěstí, i když je to jen vaše vnímání. Když tedy přemýšlíte o všech skvělých věcech, které ve svém životě máte, můžete zvýšit své štěstí, aniž byste zvyšovali své bohatství. Lidé by měli přestat myslet výhradně na to, jak získat více peněz, a místo toho se více zaměřit na to, zda z peněz, které již mají, získávají to největší štěstí.
Za co nejvíce utrácíte peníze, když odmyslíte položky důležité k přežití, jako bydlení, jídlo a účty? Máte pocit, že byste tyto útraty měli přehodnotit a investovat peníze jiným směrem? Napište nám to do komentáře pod článkem.