Jste připraveni na domácího mazlíčka?
Zdroj: Shutterstock

Přemýšlíte nad tím, že byste si pořídili domácího mazlíčka, ale nevíte, zda jste na tento krok připraveni? Zvířata dokáží být pro lidi skvělou psychickou oporou a obecně vás vedou k aktivnějšímu životnímu stylu. Děti navíc mohou získat nového přítele a učit se zodpovědnosti. Nicméně péče o zvíře je závazek, který vyžaduje důkladné zvážení všech pro a proti. Zajímá vás, co to znamená být majitelem domácího mazlíčka?

Jaké jsou hlavní přínosy domácího mazlíčka?

Nechat děti, aby se staraly o nějaké zvířátko je učí větší zodpovědnosti. Úkoly, jako je procházka se psem nebo čištění klece pro křečka, učí děti plnit svoje povinnosti a přebírat za ně odpovědnost. Péče o zvíře navíc dětem pomáhá rozvíjet empatii k ostatním lidem. Ať už jdete se psem na procházku, nebo si hrajete s králíkem na zahradě, domácí mazlíček pomáhá povzbudit zdravý životní styl svých majitelů a motivuje je k tomu, aby byli venku a hýbali se.

Zvíře posiluje dětskou imunitu

Pořídit si domácího mazlíčka může být velmi prospěšné pro vaše zdraví.Výzkumy ukázaly, že děti, které vyrůstají v domácnostech s domácími mazlíčky, mají silnější imunitní systém a menší pravděpodobnost vzniku dětských alergií a astmatu. Mnohé studie již také dokázaly, že přítomnost zvířete pomáhá zmírnit depresi, snížit krevní tlak a stres a udržet vás v lepší fyzické kondici.

Budování rodinných vazeb a psychická opora

Mít domácího mazlíčka pomáhá budovat rodinné vazby, protože zvířata jsou často středem rodinných aktivit. Od společných procházek se psem až po péči nebo krmení domácího mazlíčka. Tyto jednoduché, ale příjemné úkoly umožňují každému zpomalit, užít si společnost toho druhého a komunikovat mezi sebou.

Zdroj: Shutterstock

Zvíře může být pro děti nejlepším přítelem a společníkem, když se cítí například smutné či osamělé. Bez ohledu na to, v jaké náladě jsou, děti najdou podporu a pocit bezpečí u svého zvířecího společníka. To často znamená, že jsou méně úzkostlivé nebo uzavřené.

Kolik energie můžete zvířeti věnovat?

Než se však rozhodnete pro koupi zvířete, měli byste si dobře rozmyslet, kolik času a pozornosti můžete vašemu chlupatému kamarádovi věnovat. Pomůže vám to se rozhodnout, zda jste připraveni se o něj starat. Rovněž usnadňuje výběr toho, jaký druh domácího mazlíčka je pro vás nejlepší. Přemýšlejte tedy nad otázkami, jako jsou následující:

  • Kolik hodin jste mimo domov?
  • Jak dlouho jsou vaše děti ve škole?
  • Jak často jezdíte pryč?
  • Může vám případně někdo zvíře pohlídat?
  • Jak máte velký byt či dům?
  • Máte dům se zahradou?

Pro psa musíte mít dost času

Psi pravděpodobně potřebují nejvíce péče ve srovnání s jinými domácími mazlíčky. Musíte s nimi na procházku alespoň třikrát denně (pokud nemáte zahradu), aby si ulevili. Štěňata musí být dále dvakrát až čtyřikrát denně krmena, v závislosti na jejich věku. Starší psi musí být krmeni jednou nebo dvakrát denně.

Většina psů si také potřebuje hrát. Pes, který nemá dostatek aktivního času, se může nudit nebo být úzkostlivý a nakonec zničí pohovku nebo vaše oblíbené tenisky. Jestli hodně cestujete nebo jste doma minimálně, nejlepší přítel člověka nemusí být tou správnou volbou. Tedy za předpokladu, že nemáte spolehlivý a cenově dostupný způsob, jak zajistit, aby měl váš pes dostatek času na hraní s někým jiným.

Kočku nemusíte venčit

Zdroj: Shutterstock

Kočky jsou méně náročné z hlediska času. Koťata musí být krmena třikrát až čtyřikrát denně a dospělí potřebují jedno až tři jídla. Na rozdíl od psů nemusí být kočky venčeny, ale musíte počítat s každodenním čištěním podestýlky, aby se předešlo nepořádku po bytě.

Kočku je tedy možné nechat i na pár dní osamocenou, pokud se někdo může jednou denně zastavit a zkontrolovat, zda je v pořádku, doplnit jídlo a vodu a vyčistit steliva. Samozřejmě záleží na plemenu a na tom, jak je na vás vázaná. Některé kočky jsou soběstačnější a jiné jsou na lidech více závislé.

Drobní mazlíčci jsou méně nároční

Z pohledu času jsou menší domácí mazlíčci nejméně nároční. Potřebují pouze pravidelné krmení a často čištěnou klec nebo akvárium. Pokud tedy nemáte dostatek času na venčení psa a starání se o kočku, a přesto byste si rádi pořídili zvířátko na mazlení, může pro vás vhodnou volbou například králík, fretka, činčila, křeček, morče či pískomil. Jsou to malé společenské bytosti, které také chtějí nějaký čas trávit čas se svými majiteli. Ryby, plazi a obojživelníci naopak nevyžadují mnoho lidských interakcí.

Můžete si mazlíčka finančně dovolit?

Kromě časové náročnosti je také před koupí zvířete potřeba zvážit vaše finanční možnosti. Prvním výdajem je samotná koupě, jenže tou to obvykle pouze začíná. Nejvíce nákladný bývá zpravidla pes. Průměrný majitel psa každý rok utratí 9972 Kč za krmivo (liší se podle velikosti psa), 3187 Kč za pravidelné návštěvy veterinářů za vakcíny a léky a 2644 Kč za hračky, pamlsky a další drobné výdaje. Průměrný pejskař v České republice tedy za rok utratí ročně 15 794 Kč.

Hned po pejscích jsou finančně nejnáročnější kočky, které průměrného majitele mohou vyjít zhruba na 10 000 Kč za rok. Náklady na malé mazlíčky už bývají zpravidla menší, ale samozřejmě záleží, jakého si pořídíte. Největšími výdaji za domácí mazlíčky jsou právě zmíněné návštěvy zvěrolékaře. Kromě pravidelných vakcín a léků se může stát, že váš chlupatý přítel nečekaně onemocní a v tu chvíli se částka může vyšplhat ještě mnohem výše, než jste očekávali.

Budete moct pečovat o zvíře i za 10 let?

Poslední a hodně důležitá otázka, kterou byste si měli položit předtím, než si pořídíte domácího mazlíčka, je tato: „Co budu dělat za 10 let?“ S velkou pravděpodobností nyní nemáte moc dobrou představu o tom, co za tak dlouhou dobu bude, ale je potřeba tento fakt zohlednit. Psi se navíc často dožívají i 15 let, ne-li více.

Zdroj: Shutterstock

Když si lidé adoptují domácí mazlíčky, často nezohledňují své plány na dlouhá časová období, a to je špatně. Zamyslete se tedy nad tím, zda budete schopni se o svého čtyřnohého člena rodiny postarat za několik let i tehdy, když se vaše životní situace změní.

Pomohl vám tento článek se rozhodnout, zda si pořídit domácího mazlíčka? Jaký faktor je pro vás klíčový při výběru zvířete? Neváhejte se s námi podělit o váš vlastní přístup níže v komentáři.

Předchozí článekProč dávat dítě do školky? Pomůže v utváření rutiny a učení se samostatnosti
Další článekKojící polštář je multifunkční pomůckou. K čemu slouží a jaký pořídit?