Junk food, neboli ultra zpracované potraviny, jsou pro většinu dětí velice atraktivní kvůli chuti, relativně nižší ceně a pohodlí, neboť nevyžaduje žádnou přípravu. Protože ale děti obvykle nechápou, jak tento druh jídla negativně ovlivňuje jejich zdraví, může pro ně být dost návykové a při pravidelné konzumaci i zdraví škodlivé. Víte, kdy se začínají formovat chutě vašeho potomka a jak bojovat proti nezdravému stravování, když na každém rohu číhají lákavé reklamy?
Jak se utvářejí stravovací návyky u dětí?
V prvních 2 letech života, kdy se děti neustále učí něčemu novému, se také formují preference jejich chutí. Některé jsou už vrozené, ale většinu se naučí. Chutě dítěte přímo ovlivňují stravovací návyky, které jsou následně spojeny s celkovým zdravím.
Potravinářský a nápojový průmysl využívá tyto znalosti ve svůj prospěch a prostřednictvím různých reklamních technik podporuje rozvoj preferencí nezdravých potravin u dětí všech věkových kategorií.
Zpozorněte již u dětských příkrmů
Americká nezisková organizace zabývající se potravinovou politikou se zaměřením na zlepšování stravy ve světě (UConn Rudd Center) zjistila, že pouze 4 z 80 příkrmů pro kojence a batolata splňují výživové normy. Navíc 50% příkrmů pro kojence a 83% příkrmů pro batolata obsahovalo přidaná sladidla.
Při výběru komerčních potravin pro kojence a batolata, dezertů a slazených nápojů pro větší děti musí tedy rodiče pečlivě kontrolovat složení uvedené na obalu. Vyberte si výrobky s nižším obsahem přidaného cukru a soli. Počáteční omezení příjmu sodíku a cukru může pomoci nastavit preference chutí vašeho potomka a pomoci při výběru zdravých potravin i v následujících letech.
Děti jsou neustále vystavovány reklamám
Starší děti jsou bombardovány reklamami prostřednictvím všech stávajících marketingových nástrojů. Projděte jakýkoli supermarket a všimněte si, kde se nachází sladkosti pro děti. Vždy jsou v úrovni očí dítěte. Umístění cukrovinek na prodejně je další promyšlenou marketingovou taktikou.
Děti jsou také vystaveny nesčetným reklamám v televizi, streamovacích službách, prostřednictvím videoher, sociálních médií a většiny internetových stránek. Z tohoto důvody by měly rodiče nastavit dětem omezený denní časový limit u obrazovky.
Jakmile děti začnou chodit do školy, nejen že jsou vystavovány reklamám na sladkosti a fast food, čeká je nepříliš zdravá nabídka ve školním bufetu. Většina školních bufetů přesně tento sortiment nabízí a nezdravé stravování podporuje.
Na zdravá jídla reklamu nenajdete
Kolikrát jste viděli na internetu nebo v televizi reklamu na brokolici či luštěniny? Ve srovnání se svými nezdravými protějšky jsou zdravé potraviny reklamovány méně než 3% času. To má přímý dopad na dětské preference potravin. Není divu, když jen americké potravinářské a nápojové společnosti vynakládají miliardy dolarů ročně na marketingové kampaně zaměřené na děti.
Co je vlastně junk food?
Fast food nebo junk food je obecný termín pro všechny druhy potravin bohatých na energii, protože obsahují hodně tuku a cukru, stejně jako soli, ale mají relativně nízký obsah důležitých živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, vitamíny a minerály. Děti i dospívající ale často získávají většinu svého energetického příjmu z těchto ultra zpracovaných potravin, jako je mražená pizza, jídla do mikrovlnné trouby, hamburgery, hranolky, chipsy, sušenky apod.
Průmyslové zpracování, jako je změna fyzické struktury a chemického složení potravin, jim dodává nejen delší trvanlivost, ale také lákavější chuť. Věci jako cukr, kukuřičný sirup, palmový tuk a další přísady, které obvykle v kuchyni nepoužíváte, jsou extrahovány z potravin a syntetizovány v laboratoři a přidávány do konečného produktu. Účelem je zajistit, aby byly velmi chutné a bylo těžké jim odolat.
To je velmi znepokojivé pro děti a mladistvé, protože jsou v kritické životní fázi, kdy si vytvářejí stravovací návyky, které mohou přetrvávat do dospělosti. Strava s vysokým obsahem ultra zpracovaných potravin může negativně ovlivnit kvalitu výživy dětí a dlouhodobě přispívat k nepříznivým zdravotním následkům.
V čem je junk food škodlivý?
Pravidelný příjem nezdravého jídla vede k dlouhodobým zdravotním problémům, jako je obezita, doprovodné emoční problémy se sebevědomím a chronická onemocnění v pozdějším věku. Jediné jídlo z rychlého občerstvení představuje minimálně 160 až 310 kilokalorií navíc k dennímu kalorickému příjmu teenagerů a mladších dětí.
Nedostatek vitamínů jako A a C a minerálů, jako je hořčík a vápník, podporuje rozvoj nemocí z jejich nedostatku, osteoporózy a také zubního kazu kvůli vyššímu příjmu cukru. Přítomnost nezdravých trans nenasycených tuků v mnoha položkách fast foodu navíc v dlouhodobém měřítku zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a zánětlivých procesů.
Co způsobuje častá konzumace fast foodu?
Příjem rychlého občerstvení více než třikrát týdně je spojen s vyšší pravděpodobností atopických poruch, jako je astma, ekzém nebo rýma, přičemž závažnost astmatu je téměř o 40% vyšší u dospívajících a více než 25% u mladších dětí. Dalšími zdravotními problémy, které mohou souviset s pravidelnou konzumací nezdravých, průmyslově ultra zpracovaných potravin, jsou:
- Zácpa
- Závislost
- Zhoršená koncentrace
- Nedostatek energie
- Deprese
- Hyperaktivita
- Nespavost (při konzumaci sladkých nápojů obsahujících kofein)
Příjem rychlého občerstvení je rozhodně nutné u dětí přísně kontrolovat, protože jim neprospívá a může dost uškodit. Co naopak pomáhá? Pouhé zvýšení příjmu ovoce může překvapivě zlepšit náladu a snížit závažnost atopických onemocnění.
Jak bojovat proti nezdravému stravování dětí?
Začněte zavádět čerstvá jídla a různé příchutě od útlého věku. Seznamte své děti s čerstvým ovocem a zeleninou a také s různými texturami, jako jsou celozrnné produkty. To učí děti, aby byly otevřenější vyzkoušet nové typy jídel. Pomůže to také v boji proti vybíravému stravování. Pokud jste v jejich raném dětství tuto příležitost již zmeškali, nemějte obavy. Nikdy není pozdě začít.
Rodiče by měli být dobře informováni o potenciálních negativních zdravotních důsledcích většiny současných marketingových taktik. Tyto informace jim mohou pomoci při rozhodování o tom, jaké potraviny bude jejich dítě konzumovat a kolik času stráví u obrazovek, kde je vystavováno reklamám.
Pokud nejste spokojeni s možnostmi, které jsou k dispozici ve školní jídelně či školním bufetu vašeho dítěte, zapojte se do nějaké organizace rodičů a učitelů vaší školy a vymyslete zdravé alternativy, jak už to dnes dělají rodiče a učitelé po celém světě. Důležitým krokem je začít.
Kontrolujete v obchodě složení potravin a přemýšlíte důkladně nad tím, co konzumujete, nebo u váš rozhoduje spíše cena a vaše chutě? Máte pocit, že byste váš přístup k potravinám měli nějak změnit? Napište nám v komentáři, jak to máte.