káva v těhotenství

Káva je pro spoustu lidí základem každého dne, tudíž je naprosto přirozené, že mnoho žen hledá ujištění, zda mohou pokračovat v její konzumaci i během těhotenství. Pokud jste těhotné, nemusíte přestat pít kávu úplně, ale omezte množství denní dávky kofeinu. Nezapomeňte však vzít v potaz i jiné nápoje či potraviny, jež kofein obsahují také. Jaké množství kofeinu byste tedy neměly překročit?

Těhotenství a káva

Káva v těhotenství vám nijak neuškodí, pokud to nebudete přehánět a budete ji konzumovat jen v omezeném množství. Dále je také důležité pamatovat na věci, jako je čaj (především zelený a černý), čokoláda či energetické nápoje, které také obsahují kofein a musíte je vzít v úvahu při odhadu svého denního příjmu kofeinu.

Stále si tedy můžete během těhotenství vychutnávat hrnek kávy. Jen se ujistěte, že neobsahuje více než 200 mg kofeinu denně. To je denní dávka, kterou byste v této době neměly překročit. Pro představu se jedná přibližně o dva hrnky instantní kávy nebo jeden hrnek filtrované kávy.

Kolik kofeinu obsahuje šálek kávy?

Pokud rády chodíte do kaváren, buďte zvláště opatrné, protože jeden podnik může podávat silnější nápoje než jiný a také než ty, které si připravujete doma. Obsah kofeinu v espressu a kávách založených na espressu, jako jsou cappuccina, flat white či latte, se může lišit v odlišných kavárenských řetězcích. Jedna studie zjistila, že hladina kofeinu se může pohybovat od 50 mg až po 300 mg na espresso v závislosti na typu kávy, který konkrétní kavárna nabízí.

Přibližný obsah kofeinu v nápojích a potravinách

  • Instantní káva: cca 40 – 90 mg
  • Espresso: cca 50 – 90 mg
  • Filtrovaná arabica: cca 80 – 130 mg
  • Filtrovaná robusta: cca 140 – 200 mg
  • Nespresso kapsle: cca 55 – 90 mg
  • 1 šálek čaje: 30 mg
  • Plechovka coly: 49 mg
  • 100 g mléčné čokolády: 20 mg

Káva bez kofeinu v těhotenství

Bezkofeinová káva v těhotenství je nepochybně dobrou a bezpečnou volbou a chutná téměř stejně jako normální káva. Navzdory svému názvu, i káva bez kofeinu stále nějaký kofein obsahuje. Například průměrný šálek vařené bezkofeinové kávy obsahuje asi 2 mg kofeinu. Káva bez kofeinu v kavárně může ale obsahovat až 15 mg kofeinu.

Co může způsobit větší množství kávy v těhotenství?

Protože kofein je stimulant, zvyšuje váš krevní tlak a srdeční frekvenci, což se během těhotenství nedoporučuje. Kofein také způsobuje častější močení. To zapříčiňuje snížení hladiny tělesných tekutin a může vést k dehydrataci.

Pokud byste ve chvíli, kdy jste těhotné, pravidelně konzumovaly více než 200 mg kofeinu denně, zvyšujete tím riziko porodu s nízkou porodní hmotností. Děti, které se narodily s nízkou hmotností, jsou s přibývajícím věkem vystaveny zvýšenému riziku zdravotních problémů. Existují rovněž důkazy, že pravidelné pití velkého množství kofeinu v těhotenství zvyšuje riziko potratu. To je naštěstí však stále nízké.

Může být káva pro těhotenství prospěšná?

Obecně se ukázalo, že mírné množství kofeinu zlepšuje energii a bdělost a může vás také povzbudit po noci strávené neustálým převalováním. Neexistují ovšem žádné důkazy o tom, že by kofein měl během těhotenství nějaké zvláštní výhody. Sečteno a podtrženo? Je v pořádku konzumovat trochu kofeinu, pokud cítíte, že ho potřebujete. Samozřejmě za předpokladu, že budete dávat pozor na jeho množství. Pokud jste ale před otěhotněním nepily kávu, rozhodně není důvod s ní začít, jakmile jste těhotná.

Předchozí článekJak poznat první příznaky těhotenství? Napoví citlivost prsou nebo ranní nevolnost
Další článekTěhotenskou cukrovku spolehlivě odhalí pouze test. Jak ji léčit?