Kdy jet do porodnice
Zdroj: shutterstock

Váš termín porodu se přibližuje a máte pocit, že můžete rodit každým následujícím dnem, nebo jste teprve na samém začátku? Vědět, kdy je správný čas jet do porodnice, vám pomůže předejít tomu, abyste se tam dostaly příliš brzy a musely se vracet domů, nebo naopak nestihly přijet včas. To jistě nikdo z vás nechce. Poradíme vám nejen tedy, jak poznat, že se porod blíží, ale také kdy se do porodnice registrovat a kdy si připravit tašku s věcmi.

Kdy se registrovat do porodnice?

Registrace k porodu je nutná z jednoho prostého důvodu. Aby byli v nemocnici o vašem příchodu informováni a měli připravený dostatek personálu a míst na oddělení. Kdy se do porodnice registrovat se ovšem řídí pravidly jednotlivých nemocnic, tudíž se v každé z nich může lišit, v jakém týdnu po vás budou požadovat registraci. Z tohoto důvodu je vždy potřeba se informovat na internetových stránkách porodnice, kde plánujete rodit. Případně tam zavolat a informace si ověřit.

Kdy jet do porodnice

Zatímco některé nemocnice, zejména v Praze, vyžadují registraci ihned poté, co vám lékař vystaví těhotenský průkaz, v jiných porodnicích postačí registrace před 36. týdnem těhotenství. Pokud tedy nechcete propásnout možnost, registrovat se do vámi preferované porodnice, informujte se o nutnosti registrace co nejdříve.

Jak probíhá registrace do porodnice?

I v tomto ohledu má každá porodnice nastavená odlišná pravidla. O způsobu registrace vás s největší pravděpodobností informují zmiňované internetové stránky, stejně tak vám ale může poradit i váš gynekolog. Na některé kliniky je možné se registrovat pouze telefonicky, přičemž touto cestou sdělíte podstatné informace, jinde ovšem mohou požadovat osobní registraci s předložením vašich dokladů. V obou případech bude po registraci následovat vstupní prohlídka.

Kdy sbalit tašku do porodnice?

Ať už se chystáte rodit přirozenou cestou nebo císařským řezem, měly byste si připravit ty nejdůležitější věci do porodnice alespoň 2 týdny před termínem, protože porod může klidně začít před plánovaným datem. Nikdy není však příliš brzy na to, abyste si připravily vše, co budete potřebovat během porodu i po narození vašeho dítěte. Proto není od věci mít připravenou tašku do porodnice již v době, kdy začínáte 36. týden těhotenství.

Kdy jet do porodnice

Jak poznat, kdy jet do porodnice?

Hlídání času vašich kontrakcí vám může pomoci rozhodnout, zda už se porod skutečně blíží, nebo se jedná o planý poplach. Začněte tedy měřit, v jakém časovém intervalu kontrakce přicházejí. Vnímejte, zda zesilují, nebo zeslabují a jestli se zkracuje jejich interval či nikoli. Obecně se doporučuje měřit alespoň tři kontrakce za sebou.

Pokud kontrakce zesilují na intenzitě a zkracuje se čas, po kterém se opakují, znamená to, že se blíží porod. Jestliže naopak odezní při pohybu nebo změně polohy, nebo se alespoň zmírní, pravděpodobně se jedná o Braxton-Hicksovy kontrakce, neboli poslíčky, a porod ještě nepřichází.

Co jsou Braxton-Hicksovy kontrakce?

Braxton-Hicksovi, neboli falešné, kontrakce jsou stahy, ke kterým dochází před skutečným porodem. Jsou také známé jako poslíčci a mohou se objevit kdykoliv během třetího trimestru. Způsobuje je vaše děloha, která se připravuje na porod.

Často se tyto pocity objevují v pozdější fázi těhotenství. Braxton-Hicksovy kontrakce jsou ovšem normální součástí těhotenství a způsobují spíše pocit nepohodlí, než přímo bolest. Svou porodní asistentku nebo nemocnici kontaktujte ovšem v případě, že jsou bolestivé nebo přicházejí příliš často.

Jak se projevují porodní kontrakce?

Kdy jet do porodnice

Když máte skutečné porodní kontrakce, vaše děloha se stahuje a opětovně uvolňuje. U některých žen mohou být vnímány jako silné bolesti či křeče. S blížícím se porodem se tyto děložní stahy obvykle prodlužují, zesilují a přicházejí častěji.

Během kontrakcí se svaly napínají a bolest se zvyšuje. Pokud si položíte ruku na břicho, pocítíte, že zesilují. Když se svaly uvolní, bolest zmizí a pocítíte mírnou tvrdost břicha. Kontrakce posouvají vaše dítě dolů a otevírají vstup do dělohy. Děložní čípek se tak zkracuje a změkčuje, aby vaše dítě mohlo bez problém projít porodními cestami.

Příznaky porodu a falešných kontrakcí

Rozdíl mezi falešným poplachem a skutečným porodem spočívá především v tom, že Braxton-Hicksovy kontrakce vám neotevřou děložní čípek. Tělo tím pádem není připraveno na porod. Následující tabulka vám pomůže snadněji odlišit, o který typ kontrakcí se jedná.

PříznakyBraxton-hicksovy kontrakceBlížící se porod
Pocity bolesti či nepohodlíPři chůzi nebo změně polohy odezníNeustávají ani při chůzi
Intenzita kontrakcíNemění sePostupně zesilují
Interval mezi kontrakcemiNemění seStále se zkracuje
Místo bolesti či nepohodlíV přední části podbřiškuZačínají u zad a postupují dopředu
Vaginální výtokNeobjevuje se krevMohou se objevit známky krve

Kdy vyrazit do porodnice?

Vaše porodní asistentka vám pravděpodobně řekne, abyste zůstaly doma, dokud nebudou vaše kontrakce časté. Pokud ovšem bydlíte daleko od nemocnice, můžete vás požádat, abyste přijely dříve. Před odchodem do nemocnice zavolejte své porodní asistentce nebo porodnici. Vezměte si těhotenskou kartu a tašku do porodnice. Některé porodnice nyní už mají i elektronické záznamy. Čas vyrazit do porodnice je tehdy, když máte kontrakce v pravidelných intervalech, které:

  • Trvají minimálně 60 sekund
  • Přicházejí každých 5 minut nebo častěji

Dalšími důvody, proč jet do porodnice mohou být:

  • Vaše dítě se nepohybuje tak často jako obvykle
  • Uvolní se plodová voda, lidově řečeno „praskne vám voda“
  • Zaznamenáte krvácení z pochvy

Už víte, kde budete rodit nebo se stále rozmýšlíte? Jaké faktory při výběru porodnice jsou pro vás klíčové? Budeme rádi, když se s námi o vaše názory i zkušenosti podělíte v komentáři.

Předchozí článekNachlazení v těhotenství plod nepoškodí. Kdy je ale potřeba vyhledat lékaře?
Další článekCo s sebou do porodnice? Nezapomeňte přibalit župan, noční masku i dětské oblečení