Pro mnoho žen může být rozhodování o tom, kdy provést těhotenský test, nemalým zdrojem úzkosti. Někdy je nervozita zapříčiněná tím, že žena touží po tom být těhotná. Někdy je to proto, že naopak nechce být. Ať tak či onak, je důležité provést těhotenský test ve správný čas, abyste maximalizovaly svoji šanci na odhalení přesného výsledku. Níže vám objasníme, kdy si udělat těhotenský test a z jakých důvodů.
Těhotenský test co nejdříve?
Pro ty z vás, které se obávají, že jste těhotné, ale nechcete být, možná uvažujete o testu, protože se zpozdila vaše menstruaci nebo si myslíte, že se potýkáte s příznaky těhotenství, případně se můžete obávát, že zvolená metoda antikoncepce selhala. Pokud se naopak snažíte o miminko a nemůžete se dočkat, až budete znát výsledek, mohlo by vás špatné načasování mylně zklamat.
Ať už doufáte v negativní nebo pozitivní výsledek, včasný test se může zdát jako dobrý způsob, jak zjistit, zda jste gravidní. Bohužel příliš brzké provedení testu vám může dát negativní výsledek, i když jste již těhotná.
Co rozhoduje o tom, kdy udělat těhotenský test?
Prvním krokem k tomu, abyste těhotenský test vůbec mohly provést, je samozřejmě návštěva lékárny či drogerie, kde jej zakoupíte, neboť právě zde se nachází volně dostupný k prodeji. Zpravidla je možné vybírat z více druhů, lišit se totiž mohou v několika faktorech.
Pro vás je však nejpodstatnější, s jakou citlivostí dokáže test odhalit přítomnost těhotenského hormonu hCG (human Choriogonadotropin). Tento hormon je produkován buňkami utvářející se placenty poté, co oplodněné vajíčko doputuje do dělohy a uhnízdí se v ní. Aby však test mohl přítomnost hormonu hCG mohl zaznamenat, je potřeba jej provést ve správný čas.
Kdy si udělat těhotenský test nejdříve?
Pokud se domníváte, že zjistíte, zda jste „v tom“ jen pár hodin po nechráněném pohlavním styku, bohužel vás vyvedeme z omylu. Na zjištění gravidity pomocí těhotenského testu je totiž potřeba počkat několik dní. Jak jsme již zmínili výše, těhotenský hormon začne být produkován až ve chvíli, kdy se vajíčko uhnízdí v děloze, nikoli hned poté, co je oplodněno. Vajíčko do dělohy doputuje přibližně sedm až dvanáct dní po oplodnění, tedy v době následující očekávané menstruace. To je chvíle, kdy můžete provést těhotenský test.
Spolehlivější výsledky ovšem získáte, pokud počkáte alespoň sedm dní po vynechání menstruace. Je-li v tuto dobu výsledek negativní, ale stále se nedostavilo menstruační krvácení, zkuste test provést opakovaně po dalších třech až sedmi dnech. Hladiny hCG hormonu postupně stoupají, a proto ho test zpočátku nemusí identifikovat.
Těhotenský test – kdy během dne?
Pozitivní či negativní výsledek prokáže test nejspolehlivěji ráno ihned po probuzení, proto byste jej měly provést z ranní moči. Pokud v noci nevstáváte příliš často, abyste si došly na toaletu, je vaše moč koncentrovanější právě tehdy, když se poprvé probudíte. To znamená, že množství hCG je o něco vyšší a je pravděpodobnější, že získáte pozitivní výsledek, pokud jste těhotná.
Stále však můžete podstoupit těhotenský test uprostřed dne nebo dokonce v noci. Je větší šance, že se u vás objeví falešně negativní výsledek, zvláště pokud se vaše menstruace prozatím nezpozdila, a zejména pokud jste pily hodně vody a moč je zředěná.
Co když je test stále negativní a menstruace se nedostaví?
Pokud se vaše menstruace zpozdila o několik dní a stále vám doma vychází negativní těhotenské testy, může vám být doporučen krevní test. I když je to vzácné, je možné získat negativní výsledek testu v domácím těhotenském testu, ale přesto být těhotná. Pokud tedy vaše obavy neustoupí, zavolejte svému lékaři a objednejte se na test.
Kromě těhotenství mohou navíc existovat i další důvody, proč se menstruace nedostavila. K potvrzení pozitivního domácího těhotenského testu nepotřebujete nutně krevní test. Pokud domácí test ukázal, že jste těhotná, pravděpodobně tomu tak bude. V tuto chvíli je dobré informovat vašeho ošetřujícího lékaře, který se s vámi domluví na první návštěvě a sdělí vám všechny podstatné informace pro tuto chvíli.