Zavádění příkrmů
Zdroj: Shutterstock

Zavádění příkrmů je vzrušujícím a důležitým milníkem ve vývoji dítěte, který nejen že otevírá dveře do zcela nového světa chutí a textur, ale také pomáhá vaší ratolesti vydat se na správnou cestu ke zdravému vývoji a růstu. Zaváděním příkrmů příliš brzy můžete zvýšit riziko udušení, obezity a bolestí bříška, ale přílišným oddalováním zase naopak zpomalit růst dítěte a způsobit averzi k některým potravinám. Jak tedy poznat, že je správný čas, a jak postupovat?

Kdy je čas na příkrmy?

Mateřské mléko nebo umělá výživa je jedinou potravou, kterou váš novorozenec potřebuje v prvních měsících života. Doktoři doporučují výlučně kojení prvních šest měsíců po porodu. Nicméně ve věku od 4 do 6 měsíců je většina dětí připravena začít jíst pevnou stravu jako doplněk kojení nebo kojenecké výživy.

Pokud se pokusíte nakrmit svého potomka příkrmy před tímto věkem, můžete si všimnout, že vytlačuje jídlo z úst stejně tak rychle, jak ho vkládáte. Děti začnou ztrácet tento přirozený reflex tlačení jazyka právě mezi 4. až 6. měsícem, což jim usnadňuje začít jíst pevnou stravu. Během této doby děti začnou rozvíjet koordinaci pohybu pevného jídla z přední části úst do zadní části pro polykání.

Jak poznat, zda je dítě připravené na příkrmy?

Před zaváděním příkrmů počkejte, až budou vašemu dítěti alespoň 4 měsíce a projeví známky připravenosti. Děti, které začínají s pevnou stravou dříve, mají vyšší riziko obezity a dalších problémů v pozdějším věku. Nemají ani dostatečně vyvinutou koordinaci, aby mohly bezpečně polykat tuhá jídla, takže by se mohly jídlem udusit.

Kromě věku hledejte i další známky toho, že je vaše dítě na tuhou stravu připraveno. Poznáte to například podle odpovědí na níže uvedené otázky. Pokud na ně odpovíte ano a lékař vašeho dítěte souhlasí, můžete začít s podáváním příkrmů vaší ratolesti.

  • Může vaše dítě sedět s oporou?
  • Dokáže držet hlavu ve stabilní a vzpřímené poloze?
  • Žužlá si vaše batole ruce nebo hračky?
  • Projevuje vaše ratolest touhu po jídle tak, že se předkloní a otevře pusu?

Zdroj: Shutterstock

Jak postupovat při zavádění příkrmů?

Dejte dítěti prso nebo láhev jako první věc ráno, před jídlem nebo po jídle a před spaním. Na začátku budete muset experimentovat, abyste zjistily, co pro vás funguje nejlépe. Pokud vaše dítě hodně pije, a je tedy schopné vypít například celou láhev před jídlem, nakrmte jej nejprve jídlem a pak až lahví. Pokud už tolik nepije, zkuste to naopak.

Začněte jednoduše. Sáhněte po jednosložkových potravinách, které neobsahují cukr ani sůl. Mezi každým novým jídlem počkejte 3 až 5 dní, abyste zjistili, zda se u vašeho dítěte neobjeví reakce, jako je průjem, vyrážka nebo zvracení. Po postupném seznámení s jednosložkovými potravinami je můžete začít kombinovat.

  • Ve věku 4 až 6 měsíců podávejte dítěti dvě jídla, vždy dvě až čtyři polévkové lžíce.
  • Ve věku 7 až 12 měsíců mu dejte tři jídla, každé o velikosti pěsti vašeho dítěte.

Jakými potravinami začít?

Ať už začnete s protlaky nebo s tuhými pokrmy, mnoho dětí už od útlého věku rádo experimentuje s vlastním krmením. V tuto chvíli nenabízejte žádná tvrdá, syrová jídla (například plátky jablek nebo kousky mrkve). Ujistěte se, že ovoce a zelenina jsou dostatečně měkké, aby se rozdrtily jemným tlakem mezi palcem a ukazováčkem.

Na tvaru také záleží. Mladší děti budou sbírat jídlo celými dlaněmi, takže s hromadou bramborové kaše nebo s kouskem avokáda bude manipulace jednodušší než s menšími potravinami. Nedávejte dítěti do jídla sůl ani cukr. Nejlepší je, když se vaše ratolest naučí všechny chutě bez přidaných dochucovadel.

Zdroj: Shutterstock

Vybírejte podle důležitých živin

Vyberte takové potraviny, které obsahují zásadní živiny. Nejdůležitějšími vitamíny v druhé polovině prvního roku vašeho dítěte je především železo a zinek. Tyto živiny se nacházejí v pyré z masa a v jednozrnných obilninách obohacených železem.

Přidejte také zeleninu a ovoce. Postupně dítě seznamuje s jedním typem zeleniny nebo ovoce, které neobsahuje přidaný cukr ani sůl. Mezi každým novým typem plodu dodržujte rozestup 3 až 5 dní, abyste ověřili, zda ji tělo přijímá bez problémů.

Zkuste dětské obiloviny bohaté na železo

Po porodu hladina železa uloženého v děloze klesne a dítě po několika měsících dosáhne svého minima. Proto jsou obiloviny obohacené železem ideální součástí příkrmů.

Zkombinujte jednu čajovou lžičku jednozrnných obilovin se čtyřmi až pěti lžičkami mateřského mléka nebo umělé výživy. Nepodávejte ale z lahve. Místo toho pomozte svému dítěti sedět vzpřímeně a nápoj podejte čajovou lžičku jednou nebo dvakrát denně po kojení nebo pití z lahve (případně před).

Když vaše dítě začne snášet polykání tekutých obilovin, smíchejte je s menším množstvím tekutiny a postupně zvyšujte porci. Jakmile uspějete s jednosložkovými obilovinami, zvažte i celozrnné obiloviny, jako je rýže, ovesné vločky nebo ječmen. Vyvarujte se krmení dítěte pouze rýžovými obilovinami kvůli možné expozici arzenu.

Na jaká jídla si dávat pozor?

Vyhýbat se potravinám, které jsou považovány za alergeny, se nedoporučuje. Nedávné studie naznačují, že dlouhé čekání by mohlo u dítěte zvýšit pravděpodobnost vzniku potravinových alergií.

Včasné zavedení alergenních potravin může tedy snížit riziko vzniku potravinové alergie, zvláště pokud je jimi vaše dítě ohroženo. To znamená, že byste se jim neměli vyhýbat, ale naopak je zařadit do stravy co nejdříve. V prvním roce dítěte si však dejte pozor na tyto potraviny:

  • Suroviny, u kterých hrozí vdechnutí, jako jsou oříšky, semínka, rozinky, hrozny apod.
  • Med: Pokud je zaváděn příliš brzy, může způsobit botulismus, což je závažné onemocnění.
  • Kravské mléko: Mateřské mléko a umělá výživa by měly být primární stravou, dokud vašemu dítěti nebude rok.
  • Ovocné šťávy nebo džus: Džusy nenabízí žádné zdravotní výhody ani starším dětem. Naopak mohou podporovat obezitu, způsobovat průjem a dokonce vystavit dítě riziku vzniku kazů, když začnou přicházet zuby.

Co když dítě odmítá příkrmy?

Zdroj: Shutterstock

Děti často odmítají své první porce příkrmů, protože jejich chuť a textura jsou pro ně nové. Pokud vaše dítě krmení odmítá, nenuťte ho. Zkuste to znovu za týden. Pokud problém přetrvává, promluvte si s lékařem svého dítěte, abyste se ujistili, že odpor k novému jídlu není známkou nějakého problému.

Když se vaše batole přizpůsobuje přijímání pevných látek, mohou nastat dny, kdy se bude více zajímat o hrášek a mrkev, než o prsa nebo láhev, a naopak dny, kdy bude chtít jen kojit. To je normální, protože vaše dítě začíná být nezávislejší. Prozatím ale stále potřebuje mateřské mléko nebo umělou výživu.

Snažte se o zavedení rutiny

Jakmile váš potomek porozumí tomu, co znamená jíst něco jiného než mateřské mléko a projeví zájem o jídlo, což obvykle nastane mezi 6 a 9 měsíci, začněte se zaváděním rutiny pro snídani, oběd a večeři. I když možná zpočátku nebude mít v daný čas vždy hlad, postupně si zvykne na představu jídla podle rozvrhu. Nikdy ale dítě do jídla nenuťte ani na něj netlačte. Pokud ho jídlo nezajímá, jednoduše ho vyndejte ze židličky a zkuste to zase příště.

Dítě se potřebuje na jídlo soustředit, takže začněte s rutinou, kdy si umyjete ruce, uklidníte ho a pak ho posadíte k jídlu. Také zachovejte klid v místnosti vypnutím televize a jakékoli hlasité hudby. To pomůže vašemu potomkovi soustředit se na jídlo a naučit se rozpoznávat, kdy je plné.

Už jste začali se zaváděním příkrmů, nebo se teprve chystáte? Pokud ano, dozvěděli jste se z tohoto článku nové informace, které vám a vašemu dítě usnadní přechod na tuhou stravu? Napište nám do komentáře.

Předchozí článekRotaviry u dětí mohou způsobit vážnou dehydrataci. Jak se proti nim bránit?
Další článekUčit děti lásce ke zvířatům je důležité pro budování životních hodnot. Jaké to jsou?